Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) ilişkin eğitim bilgisi kontrol, seçme ve onaylama işlemlerinin başladığını duyurdu.

Ösym'den 2024 Yks Öğrencilerine Önemli Duyuru O Tarih Son (1)

28 HAZİRAN SON GÜN

ÖSYM'nin internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, 2024-YKS'ye başvuran adayların, Aday İşlemleri Sistemi'nde (AİS) bulunan "https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2024/1/BasvuruEgitimGuncelle" adresinden, değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini kontrol etmeleri, bu eğitim bilgilerini seçmeleri gerektiği açıklandı. Adayların işlemleri 28 Haziran saat 16.00'ya kadar tamamlayıp onaylatmaları gerekiyor.

Eğitim bilgilerinde eksiklik veya hata olduğunu düşünen adaylar, düzeltme işlemlerini mezun oldukları veya olacakları ortaöğretim kurumları ile görüşerek, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) e-Okul sistemi üzerinden yaptırabilecekler. Eğitim bilgisi e-Okul'a eklenemeyecek durumda olan adayların ise eğitim bilgilerini ve varsa okul birinciliği durumlarını, Kamu Kurumları İşlemleri Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri gerekiyor. Bu işlemlerin ardından, adaylar "https://ais.osym.gov.tr/ÖSS/2024/1/BasvuruEgitimGuncelle" adresinden bu eğitim bilgilerini seçerek, 28 Haziran saat 16.00'ya kadar onaylatmak zorundalar.

Adayların, bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM'ye yapacakları değişiklik ve düzeltme taleplerinin, kabul edilmeyeceği ve cevaplandırılmayacağı belirtildi.

Taşkent Devlet Ulaştırma Üniversitesi’nde Türkçe Öğretim Merkezi açıldı Taşkent Devlet Ulaştırma Üniversitesi’nde Türkçe Öğretim Merkezi açıldı

Yayınlanan duyuruda, 2024-YKS'ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerektiği bildirildi. Adayın, Ortaöğretim Başarı Puanı'na (OBP) ilişkin işlemlerin yapıldığı tarihte  aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu eğitim bilgisi kullanılacak. Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi, bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında bulunmuyorsa, en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacak.
ÖSYM, adayların eğitim bilgilerini zamanında kontrol etmeleri ve onaylamaları konusunda uyarıda bulunarak, sürecin sorunsuz tamamlanabilmesi için belirtilen tarihlere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. 

Kaynak: İHA