Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz, polatlıpostası.com'a verdiği özel röportajda Türkiye siyasetinin ormanlara sahip çıkma noktasında sınıfı geçtiğini ifade etti. Başkan Türkyılmaz, orman yangınları sonrasında yanan alanların imara açılacağı hakkındaki iddialarada net cevap verdi. 

Orman Mühendisleri Odası'ndan Türkiye'ye Övgü Sınıfı Geçtik

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde meydana gelen orman yangınları, binlerce hektar ormanlık alanı küle çevirdi. Yangınların ardından, bölgedeki ekosistemin onarılması ve yanan alanların yeniden ağaçlandırılması gerekliliği vurgulanırken, her orman yangını sonrasında Türkiye'deki orman yangınlarına müdahalede kullanılan ekipmanların eksikliği ve yanan ormanlık arazilerin imara açılacağı yönündeki iddialar kamuoyunda büyük yankı uyandırıyor.

ORMAN MÜHENDİSLERİ ODASI'NDAN AÇIKLAMA

Orman Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hasan Türkyılmaz, şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin orman yangınlarıyla mücadele noktasında mevcut makine ve ekipmanların eksiklik oluşturmayacak seviyede olduğunu belirterek, her yangın sonrası ortaya atılan imar iddialarına da cevap verdi. Türkyılmaz, yanan orman alanlarının imara açılmasının yasal olarak mümkün olmadığını belirterek, Anayasa'nın 169. maddesini hatırlatttı. Türkyılmaz 169. madde ile yanan orman alanlarının yeniden ağaçlandırılmasının zorunlu kılındığını ve bu alanların başka amaçlarla kullanılmasının yasaklandığının altını çizdi.

"DÜNYANIN EN GÜÇLÜ ÜLKELERİNDE DAHİ BÖYLE BİR KANUN YOK"

Türkyılmaz, yanan ormanlık alanların imara açılacağı iddialarına ilişkin yaptığı açıklamada, bu iddialarda bulunan kişilerin dar ve kirli zihniyetlerin bir iftirası olduğunu belirtti. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin anayasasının 169. maddesine ormanların korunmasını güvence altına alacak olan hükmü hatırlatan Türkyılmaz, dünyanın en güçlü ülkelerinde bile bu anayasanın bulunmadığını, ancak Türkiye'de böyle bir anayasanın olduğuna dikkat çekti.

"Bugün dünyanın en güçlü devleti olarak ifade edilen Amerika'nın anayasasında bile bu yokken, Kanada'nın, Çin'in ve Japonya'nın anayasasında bu hüküm yokken, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasasında böyle hüküm var. Bugüne kadar ne iktidar, ne muhalefet, hiçbir siyasi partinin ve görüşün mensupları anayasanın bu hükmüne aykırı davranma yönelmemiştir. Hakikat bu iken hala bir metrekare yanan alanın ormanlaştırma maksadı dışında değerlendirilmediği bilinmesine rağmen her şeyden önce Orman Genel Müdürlüğümüzü ve bu yangınlarla mücadelede şehit olan 140 insanımızın ailelerini ve Orman Mühendisleri Odası'nın 20 bin üyesi ve ailelerini rencide etmektedir. O nedenle bu iftira mahiyetindeki ithamda bulunanları öncelikle kınıyorum. Ve onların vatan sevgisi değil, vatan düşmanı zihniyet mensupları olduğunun altını çiziyorum. Her kim ki bilgi ve belge yokken 140 ölü vermiş olan ormancılık camiasını yapmadığı bir işten dolayı iftirayla itham ediyorsa o vatan hainidir."

Ankara Büyükşehir Belediyesi 2025-2029 gençlik stratejisi toplantısı gerçekleşti Ankara Büyükşehir Belediyesi 2025-2029 gençlik stratejisi toplantısı gerçekleşti

"TÜRKİYE SİYASETİ ORMANLARA SAHİP ÇIKMA NOKTASINDA SINIFI GEÇTİ"

Türkyılmaz, ormancılar olarak iktidar ve muhalefetin ormanlık alanların korunması yönünde ittifak oluşturduklarını söyledi. Ormancılar olarak bu ittifaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Türkyılmaz,
 "Siyasetçiler, birbiriyle çekişmeli ve tartışmalı üsluplar kullanırlar. Ama ormancılık konusunda her biri Türkiye ormanlarını koruma noktasında ittifak etmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla Türkiye siyaseti ormanlara sahip çıkma noktasında sınıfı geçmiş, iktidarı ve muhalefetiyle beraber aynı noktada buluşmuştur. Hal böyleyken adı sanatçı, adı yazar, adı siyasetçi diye tanımlanan ve Türkiye'nin huzurunu bozma adına bu iftiraları samimiyetlerinden değil, Türkiye düşmanlıklarından dolayı ortaya atanları kınıyorum."

"İSPATA DAVET EDİYORUM"

2021'de Türkiye'nin Antalya yangını ile başlayıp 56 ile 18 günde bulaşan ve 135 bin hektarlık orman alanının zarar gördüğü bir yangın yaşandığını hatırlatan Türkyılmaz, o günden bugüne geçen süre zarfında hiçbir yerin imara ve turizme açılmadığının altını çizerek bu iddiaları ortaya atanları ispata davet etti. Türkyılmaz, bir metrekaralik bir alanın dahi ormanlaştırma maksadı dışında kullanılmadığını ve kullanılmayacağının altını çizdi. 

"İTHAM VE İFTİRALARA İNANMAYIN"

Türkyılmaz, yanan ormanlık alanların imara açılacağı konusunda kamuoyu oluşturmaya çalışanlara yönelik vatandaşları da uyararak şu ifadeleri kullandı:
"Halkımız şunu bilsin ki, bir metrekare alanın orman vasfı dışında yangın sonrası değerlendirilmeyeceği kati ve kesindir. Rahat olsunlar. Böyle itham ve iftiralara inanmasınlar."

Muhabir: KÜBRA AÇIKGÖZ