ORGANİK TARIM NEDİR?

Bu haber 25 Ekim 2022 saat 9:43 'de eklendi.

Günsel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Tufan Atacar, organik tarım hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Atacar, “Organik Tarım, ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermekte olup, esas olarak sentetik kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve mineral gübrelerin kullanımını yasaklaması yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkilerin direncini artırma, doğal düşmanlardan faydalanmayı tavsiye eden, bütün bu olanakların kapalı bir sistemde oluşturulmasını öneren, üretimde sadece miktar artışının değil aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim şeklidir.” dedi.

ÜRÜN KALİTESİNİN DE YÜKSELMESİNİ AMAÇLAYAN ALTERNATİF BİR ÜRETİM ŞEKLİ

Günsel Grup Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Tufan Atacar açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Tarımsal üretimde kullanılan kimyasalların (ilaç, gübre gibi) olumsuz etkilerinin insan ve toplum sağlığı üzerindeki zararları artarak kendini hissettirmeye başlamıştır. Tüm bu olumsuz etkileri ortadan kaldırılması amacıyla kimyasal gübre ve tarımsal hiç ya da mümkün olduğu kadar az kullanılması, bunların yerini aynı görevi yapan organik gübrenin alması temeline dayanan organik tarım sistemi geliştirilmiştir. FAO ve Avrupa Birliği tarafından konvansiyonel tarıma alternatif olarak da kabul edilen bu üretim şekli değişik ülkelerde farklı isimlerle anılmaktadır. Almanca ve Kuzey Avrupa dillerinde “Ekolojik Tarım”, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca’da “Biyolojik Tarım” İngilizce’de “Organik Tarım” Türkiye’de ise Ekolojik veya Organik Tarım” eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. Organik Tarım, ekolojik sistemde hatalı uygulamalar sonucu kaybolan dengeyi yeniden kurmaya yönelik, insana ve çevreye dost üretim sistemlerini içermekte olup, esas olarak sentetik kimyasal tarım ilaçları, hormonlar ve mineral gübrelerin kullanımını yasaklaması yanında, organik ve yeşil gübreleme, münavebe, toprağın muhafazası, bitkilerin direncini artırma, doğal düşmanlardan faydalanmayı tavsiye eden, bütün bu olanakların kapalı bir sistemde oluşturulmasını öneren, üretimde sadece miktar artışının değil aynı zamanda ürün kalitesinin de yükselmesini amaçlayan alternatif bir üretim şeklidir.”

NEDEN ORGANİK GÜBRE?

“Yıllardır kimyasal gübrelerin kullanımı verimini arttırmanın yanında, toprakta yoğunluğa ve canlılığın azalmasına sebep olmaktadır. Bu durum ne yazık ki toprağın çoraklanmasını hızlandırmaktadır. Toprakta su ve oksijeni tutan, besin maddelerini absarbe eden, mikro organizma faaliyetini hızlandıran en önemli etmen organik maddeleridir. Organik maddeler; hayvansal, bitkiselve humus esaslı kaynaklardır. Hayvansal ve bitkisel organik maddeler kısa ömürlü (azami 8 ay) ve tuz konsantrasyonlarının yüksek olması sebebi ile kalıcı ve uygun değildir. Doğal humuslar ise uzun ömürlü organik maddeler olup katyon değişim kapasitelerinin bütün organik gübrelerden daha yüksek olması sebebi ile besin maddelerinin en yüksek düzeyde absorbe ederek bitkiye yavaş yavaş ve uzun zamanda verirler. Somut bir kalkınma süreci içerisinde bulunan ülkemizde de ORGANİK GÜBRELER artan bir hızla kullanılmaya başlanmıştır. Bu nedenle, firmamız Günsel Organik Tarım insan sağlığını esas alan bir görüşten hareket ederek, siz sevgili çiftçilerimize (üreticilerimize), üstünlüğü Avrupa’da kanıtlanmış olan yeni bir ürünü sizlere sunmaktan mutluluk duymaktadır. Devletimizde organomineral kullanan secan gübrelerimizi kullanan çiftçilere dönüm başı 10 TL destek veriyor buda bizim üreticilerimize daha rahat ulaşmamızı sağlıyor tarım bakanlığımızı bu uygulamasından dolayı kutluyorum topraklarımız doğru gübre ile buluşmaya devam edecek. Günsel organik tarım; insan, toprak ve bitki yaşamında dost üretim, çiftçimize bereketli üretim, bol kazançlar diler.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.