Okulum temiz projesiyle okullar denetlenecek

Bu haber 22 Ağustos 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Pandemi sürecinde okulların açılmasına sayılı günler kala,  Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Bağlı okul ve kurumlarda “okulumuz temiz” proje kapsamında çalışmalar başladı.

Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Bağlı okul ve kurumlarda da uygulanacak olan Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İş Birliği Protokolü imzalanmasının ardından Çalışmanın amacı belirlendi.

AMAÇ: HİJYEN KURALLARINDA SÜREKLİLİĞİ SAĞLAMAK

Belirlenen Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyonu Önleme İşbirliği Protokolünde ise şu bilgiler yer aldı.

Eğitim kurumlarında hijyen ve sanitasyon kaynaklı salgın hastalıklara yönelik kurum çalışanlarını, öğrencileri, velileri ve ilgili bütün tarafları bilgilendirmek ve öneriler vermek. Korumaya ve korunmaya yönelik hijyen uygulamalarını, bulaşın önlenmesini sağlamak ve kontrol yöntemleri ile ilgili bilgi vermektir. Eğitim öğretim ortamlarının sağlıklı ve hijyen duruma getirilmesi, bu şartların sürekliliğinin sağlanması ve sürdürülebilir olmasını sağlamak amacıyla yapılan bir çalışmadır.

KALİTENİN OLMAZSA OLMAZ İLKELERİ PAYLAŞILDI

 Kaliteli eğitim kurumlarından, bu kılavuz çerçevesinde, planla, uygula, kontrol et, önlem al, geliştir basamakları ile hijyen şartlarının geliştirilmesi ve sağlıklı ortamların sürekliliğinin sağlanması hedeflenmektedir. Kalitenin olmazsa olmazı planlılık, uygulanabilirlik, ölçülebilir ve değerlendirilebilirlik  ilkeleridir.

YAYINLANAN KILAVUZ İLE OKULLARDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Risk değerlendirilmesi ile pandemi ile ilgili evden-okula, okuldan-eve,  ulaşım, beslenme, eğitim ortamlarında oluşabilecek risklerin belirlenmesi ve önlem alınması Veli bilgilendirmesi ile velilerin sağlıklı eğitim süreçlerine katkısının sağlanması Öğrenci bilgilendirilmesi ile öğrencilerin pandemi sürecinde katkılarının sağlanması Öğretmen ve okul yönetimleri ile sürdürülebilir temiz ve hijyen eğitim ortamlarının sağlanması ve bu konuda yapısal önlemlerin alınmasında etkin rol oynaması Destek personelinin temizlik ve hijyen sağlaması konusunda etkin ve verimli rol oynaması Sürücülerin eğitimi ve bilgilendirmesi ile Pandemi sürecinde sağlıklı ve güvenli ulaşımın sağlanması ana başlıkları oluşturmaktadır. Bilgisi aktarıldı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.