OKULLARDA İLK DERS ZİLİ ÇALDI

Bu haber 06 Eylül 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Tüm ülke genelinde olduğu gibi Polatlı’da da okullar 2021-2022 eğitim öğretim dönemine koronavirüs önlemleri ile bugün başladı. İlçede Polatlı İlkokulu, İlk Adım Anaokulu, Şehit Sedat Akça Ortaokulu yeni dönemde faaliyete geçti. Bu dönem 2 bin 220 çocuk birinci sınıf olmak üzere toplam 24 bin 751 öğrenci eğitime başladı.

24 BİN 751 ÖĞRENCİ DERS BAŞI YAPTI

Bugün okullarda ilk zilin çalmasıyla çocuklar eğitim öğretim hayatına başladı. Bu sene 2 bin 220 çocuk 1. sınıfa başlarken, ilçede toplam 24 bin 751 öğrenci yeni eğitim öğretim yılına merhaba dedi. Sınıf kontenjanları okuldan okula farklılık gösterirken Millî Eğitim ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” il millî eğitim müdürlüklerine gönderildi. Bu kapsamda okullarda tedbirler sıkı tutuluyor. Yeni dönemde Polatlı İlkokulu, İlk Adım Anaokulu, Şehit Sedat Akça Ortaokulu ilk faaliyetine başladı.

BİRİNCİ SINIF VE ANASINIFI ÖĞRENCİLERİ UYUM HAFTASINI GERİDE BIRAKTI

İlk kez okula başlayan ilkokul birinci sınıf ve anasınıfı öğrencileri 31 Ağustos 3 Eylül tarihleri arasında uyum haftası eğitimi için okula 1 hafta erken başladı. Uyum haftasını geride bırakan birinci sınıf ve anasınıfı öğrencileri de bugün normal eğitim-öğretim dönemine başlamış oldu.

OKULLARDA ALINAN ÖNLEMLER

Okullar bu sene koronavirüs önlemleri kapsamında açıldı. Millî Eğitim ve Sağlık Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan “Kovid-19 Salgınında Okullarda Alınması Gereken Önlemler Rehberi” il millî eğitim müdürlüklerine gönderildi. Önlemler kapsamında öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin tam doz aşılarının yapılmış olması önerildi. Rehbere göre, öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenecek. Öğrencilerle aynı ev içerisinde yaşayan kişilerin de tam doz aşılarını yaptırmış olmaları önerilecek. Koronavirüs tedbirleri kapsamında, tüm okullarda öğrenci, öğretmen ve personelin ihtiyacı olması hâlinde kullanabilmeleri için yeterli sayıda maske Millî Eğitim Bakanlığınca temin edilecek. Okul içerisinde, ortak alanlarda, sınıflarda, öğretmen odalarında maske atık kutularının bulundurulması ve günlük olarak boşaltılmaları sağlanacak. Öğretmenler, aşılanma durumundan bağımsız olarak okul bahçesine girişlerinden itibaren okulda bulundukları süre boyunca sürekli maske takacak. Okulda bulunulan süre boyunca ve her ortamda aşılanma durumundan bağımsız olarak sürekli maske takacak. Ders sırasında sınıf pencereleri, öğrenciler açısından düşme ve çarpma gibi risk yaratmayacak şekilde önlemler alınarak mümkün olduğunca açık tutulacak ve doğal havalandırma sağlanacak. Okul bahçesinde ve çevresinde öğrencilerin, öğretmenlerin, diğer çalışanların kalabalık gruplar oluşturması önlenecek. Teneffüs saatleri, kalabalık oluşmaması için okulun fiziksel kapasitesi ve öğrenci mevcudu dikkate alınarak farklı zamanlara gelecek şekilde ayarlanacak. Okula giriş, çıkış ve teneffüslerde sosyal mesafenin korunması için gerekli düzenlemeler yapılacak. Çocukların, öğretmenlerin ve diğer okul çalışanlarının el hijyeni için su ve sabun ile el yıkama olanakları sağlanacak ve ortak alanlara uygun sayıda el antiseptikleri konulacak. Okulun başlangıcında velilere olası hastalık durumunda bilgi paylaşabilmeleri için “Bilgilendirme Formu” verildi. Haber/ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.