OKULLARDA DURUM NE?

Bu haber 23 Eylül 2020 saat 8:34 'de eklendi.

Eğitim ve öğretimi derinden sarsan korona virüs öğrencilerin okula olan özlemlerini arttırdı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un 21 Eylül tarihinde 1. Sınıf öğrencileri ve anaokulu öğrencileri yüz yüze eğitimin başlanacağını bildirmesinden sonra minik öğrenciler için ilk ders zili Pazartesi günü çaldı. Okulların açılmasından 2 sonra öğrencilerin okula uyum konusu ile ilgili bilgiler alınarak şu ifadeler aktarıldı. “ Çocuklar geçen senelerde olduğu gibi heyecanlı değiller. Çünkü tüm sınıf arkadaşlarını göremiyorlar. Aynı moral bozukluğu öğretmenlere de yansıyor. Sınıflarda ki öğrenci sayısının düşüklüğü moral bozuyor. Çocuklar bir de tam sınıf arkadaşlarını göremeyecekler. En fazla görebilecekleri sınıfların yarısı. Diğer sınıfın yarısını tanımayacaklar. Sınıflar 25 kişilik her gün 5 öğrenci geliyor. Çocuk Kendinden hariç 4 çocuğu tanıma fırsatı tanıyor, en moral bozucu tarafı budur. Sınıflar Önümüzdeki hafta ise 13- 12 şeklinde bölünecek. Kısacası öğrenciler 12 kişilik bir sınıfta okuduklarını hissedecekler.

VELİLER OKULDAN DEĞİL SALGINDAN ENDİŞELİLER

“Okullarda öğrencilerin alileri ile daha önceden bilgilendirme toplantıları video konferans yöntemi ile yapıldı. Toplantının Bu haftada olacağı bildirildi. Okullar Velilere ve öğrencilere uzaktan eğitim ile COVİD-19 hakkında bilgilendirme yapıyor. Öğretmenler ise öğrencilerle Temassız oyun oynamaya çalışıp, bahçelerde uzaktan temaslı oyunlar oynanıyor. Alınan bilgilere göre Veliler endişeli ama okuldan endişeli değiller, salgından endişeliler. Okulun sayısı ve alınan önlemlerden memnunlar. Tamamen içi rahatlamamış bir veli grubu var. 140 veliden 3 tane diyelim. Normalde 1. Sınıf öğrencilerin velileri daha tedirgin olur, okulun içinden ayrılmak istemezler. Bu sene öyle bir şey yok Sınıfta uyum sorunu yaşayan çocuk çok sorun yaşardı bu yıl öyle bir sorun oluşmadı.”

OKULA GÖNDERMEYEN VELİ SAYISI ÇOK AZ

“Çocuklar pandemi salgını ile ilgili televizyondan, aileden bu hastalık kapsamında alacaklarını almışlar. Okullar açılsın istemişler ve açılınca öğrenciler daha mutlu olmuşlar. Mart ayından beri sokağa çıkma yasağının olmasından sonra çocuklara bu olay iyi bir şeymiş gibi geldi. Okula geliyor olmak. Okula göndermeyen veliler çok az. Genelde göndermeyen kişilerde anne ve babalarının kronik rahatsızlığı ya da ameliyatlı oldukları için gelemiyorlar. Kendi doktorları çocuğu okula yollamayın, yolluyorsanız da eve almayın gibi yönlendirmede bulundurdukları için o öğrenciler okula gelemiyorlar. “

DEZENFEKTANLAR BİTEN MASKELER SÜREKLİ YENİLENİYOR

“Velilerde ki kaygı da; okullarda maske var. Deterjan var. İlçe milli eğitim vasıtasıyla ateş ölçerler var. Veliler okullarda ki bu gayreti görünce rahatlayıp gidiyor. Şuanda sıkıntı yok. Mart ayından bu yanan okullarda eğitim ve öğretim durdurulmuştu ama okullar Mart ayından bu yana çalışmalarını arttırarak bu duruma hazırlıklı geldi. Milli Eğitim müdürlüğü bu konuda okullara destek veriyor. Dezenfektanlar biten maskeler sürekli yenileniyor. Okullar bu konuda sıkıntı çekmiyor. Okul idarecilerinin tek kaygıları yeni karar alınır da okullar kapanırsa eğer okullar kapanmadan 1. Sınıf öğrencilerine temel eğitimi verip okuma ve yazmayı öğretebilmek.”

OKULLAR UZAKTAN EĞİTİME DE HAZIR

“Okullar uzaktan eğitime de hazır. Okullar kapansa da öğretmenler öğrencileri ile evde uzaktan eğitim sistemiyle 6 saat ders yapma imkanı sunuyor. Uzaktan eğitim sürecinde rehberlik öğretmenleri ile sürekli iletişim halinde olarak çalışmalara yön verilip, destekler sağlanıyor. Bazı aileler var köyde yaşayanlar ya da mevsimlik tarım işçilerinin, uzaktan eğitimle ilgili biraz aksaklıklar var. Fakat eğitim ve öğretim olunca veliler daha çok duyarlı davranarak fedakarlık gösteriyor.” Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.