Öğretmenler İçin “Anadolu” Temalı Kısa Öykü Yarışması

Bu haber 09 Ağustos 2019 - 10:00 'de eklendi ve 315 kez görüntülendi.

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Hasan Ali Yücel Edebiyat Ödülleri kapsamında “Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması” düzenliyor.

Öğretmenler, ilk kez düzenlenecek ve teması “Anadolu” olarak belirlenen kısa öykü yarışması için eserlerini  30 Eylül’e kadar okul müdürlüklerine teslim edecek.

“SUSKUN KALEMLERİN SESİNİ DUYALIM”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yarışmaya ilişkin yaptığı açıklamada; “Okullarımızdaki suskun kalemlerin sesini duyalım diye, Hasan Ali Yücel Edebiyat Ödülleri kapsamında Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışması düzenledik. Tüm öğretmenlerimin katılımını ve desteğini beklerim.” ifadelerini kullandı. Hasan Ali Yücel Edebiyat Ödülleri kapsamında düzenlenecek Öğretmenler Arası Kısa Öykü Yarışmasıyla Mehmet Akif Ersoy, Refik Halid Karay, Necip Fazıl Kısakürek, Halide Edip Adıvar, Gülten Dayıoğlu, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi Türk edebiyatına önemli eserler kazandıran, edebiyatın sesini okullardan yükselten öğretmen yazar geleneğinin devamının sağlanması, okullardaki suskun kalemlerin sesinin duyurulması amaçlanıyor. Tema “Anadolu” olarak belirlendi. Bu eksende yazılacak bütün öyküler yarışma kapsamında kabul edilecek. Yarışmaya Milli Eğitim Bakanlğı’na bağlı resmi ve özel okullarda görev yapan öğretmenler katılabilecek.

BAŞVURU SAHİPLERİ EN FAZLA BİR ESER İLE YARIŞMAYA KATILABİLECEK

Eserin Anayasa, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Türk milli eğitiminin genel amaçlarına uygun, ilgili yasal düzenlemelerde belirtilen ilke, esas ve amaçlara aykırılık teşkil etmeyecek şekilde hazırlanması gerekiyor. Başvuru sahipleri, en fazla bir eser ile yarışmaya katılacak. Yarışmaya başvurusu yapılan eserin daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekiyor. Başvurular dün itibari ile başladı. Başvuruda bulunmak isteyen öğretmenler, eserlerini, okul, kurum müdürlüklerine 30 Eylül tarihlerine kadar teslim edecek. Okul müdürlükleri eserleri 2 Ekim’e kadar ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderecek ve il milli eğitim müdürlüklerinin il genelinde birinci eseri belirlemesi ve belirlediği eseri Bakanlığa göndermesi süreci 14-25 Ekim’de olacak. Bakanlıkça jüri değerlendirmesi ve dereceye giren eserlerin ilan edilmesi 28 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek. İnceleme ve değerlendirme süreci bitiminden itibaren ilk beş derecede yer alan eser sahipleri, 24 Kasım haftası içerisinde “oygm.meb.gov.tr” adresinden ilan edilecek ve aynı hafta içerisinde ödül töreni düzenlenecek. Yarışmada birinci olan eser 10 bin lira, ikinci 5 bin lira, üçüncü 2 bin 500 lira ile ödüllendirilecek. Ayrıca mansiyon ve jüri özel ödülü de biner lira olacak. Eserde yazarın kişisel bilgileri yer almayıp, kişi bilgisi yerine rumuz kullanılacak. Yarışmada il birincisi olan öyküler de bir kitapta toplanacak. Yarışmayla ilgili detaylı bilgi ve başvuru formuna http://oygm.meb.gov.tr/kisaoyku/ adresinden ulaşılabiliyor.  

Polatlı Postası
Polatlı Postasıposta@polatlipostasi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.