Öğrenciler Ömer Seyfetti’nin 100. Yıl dönümünde yarışacak!

Bu haber 13 Haziran 2020 saat 9:04 'de eklendi.

Ölümünün 100’üncü Yıl dönümünde Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından Ömer Seyfettin için hikâye yarışması düzenleniyor. Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy yarışmanın amacının; “Vefatının 100. yıldönümü vesilesiyle, Türk edebiyatının ve Türk dilinin en önemli temsilcilerinden ve öncülerinden bir olan Ömer Seyfettin’i anma ve anlama çerçevesinde; gençlerimize edebiyatı, hikâyeciliği sevdirmek ve onları yazmaya teşvik etmek” olduğunu belirtti.

KONU “VATAN SEVGİSİ”

Türk Ocakları Polatlı Şube Başkanı İlhan Dereköy yarışmanın konusu ile ilgili açıklamada bulunarak; “Türk Ocakları Genel Merkezi Ömer Seyfettin’in ölümünün 100 üncü yıl dönümü olduğu için bir yarışma düzenliyor. Düzenlenen Ömer Seyfettin Hikâye Yarışması”nın ana teması ‘”Vatan Sevgisi”. Bu kapsamda, millî ve manevi değerlerimizi oluşturan vatan, toprak, bayrak, millet, dil, tarih gibi unsurları vurgulayan konular ele alınacak” olduğunu söyledi.

YARIŞMAYA KATILMA ŞARTLARI BELİRLENDİ

Yarışma, Türk Ocakları Sanat Edebiyat Kurulu tarafından organize edilerek yürütülecek. Türk Ocakları Genel Merkezi tarafından yapılacak yarışmaya katılma şartları; “Yarışmaya lise öğrencileri katılabilir. Her yarışmacı, yarışmaya en fazla 2 (iki) hikâye ile katılabilir. Hikâyeler daha önce bir yarışmaya katılmamış ve basılıp yayınlanmamış olmalıdır. Yarışmaya gönderilen hikâyelerin hukukî ve bilimsel sorumluluğu yazarına aittir. Üçüncü kişilerin, hikâyenin telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda hikâye sahibi, uğrayacağı zarara karşı sorumlu olduğunu kabul eder. Yarışma şartnamesine uygun olmayan veya son teslim tarihinde Türk Ocakları Genel Merkezine ulaşmayana eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. Posta ya da kargodaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır. Yarışmaya gönderilen hikâyeler, değerlendirmeye alınsın ya da alınmasın yazarlarına iade edilmeyecektir. Seçici kurulun yayımlamaya değer bulduğu hikâyelerin kitap hâline getirilmesi ve/veya bir dergide yayımlanması organizasyonun takdirindedir. Yarışmacı eserin yayımlanmasını kabul etmiş sayılır. Başvuru sahibi/yarışmacı yukarıdaki şartları kabul etmiş sayılır” olarak belirlendi.

YARIŞMAYA GÖNDERİLECEK ESERDE ARANACAK ŞARTLAR

Hikâyelerin ana teması “VATAN” olup hikâye yukarıda belirtilen unsurlar ile ilgili olmalı, Türkçe yazılmalıdır. Hikâye, Türk dilinin özgünlüğü korunarak yazılmalıdır. Hikâye A4 boyutunda kâğıtta en az 3, en fazla 10 sayfa yazılmalıdır. Yarışmaya katılacak hikâyeler times new roman yazı karakterinde, 12 punto, 1.5 satır aralığı ile yazılıp A4 boyutunda kağıda 2 kopya hâlinde çıktısı alınmalı, üzerinde isim yazmayan zarfa konularak teslim edilmelidir. Dosyanın ve her hikâyenin sağ üst köşesinde yarışmacının rumuzu yer almalıdır. Yarışmacının bir sayfayı geçmeyen öz geçmiş bilgisi ile iletişim bilgileri aynı zarf içerisinde dosyaya eklenmelidir. Zarfın üstünde sadece rumuz yer almalıdır. Yarışmaya katılacak eserler 2 nüsha olarak bir zarfa konulmalı, özgeçmiş ve iletişim bilgilerinin bulunduğu zarfla birlikte, büyük bir zarf içinde aşağıdaki başvuru adresine kargo ile gönderilmelidir. Yarışmanın son başvuru tarihi 01 Eylül 2020’dir. Bu tarihe kadar ulaştırılmayan hikâyeler, incelemeye alınmayıp yarışma dışı kalacaktır.

KAZANAN KİŞİLERİN ÖDÜLLERİ BELLİ OLDU

Yarışmayı kazanan öğrenciler için ödüller belli oldu. Birincilik ödülü 5 bin TL, İkincilik Ödülü 3 bin TL, Üçüncülük Ödülü, 2 bin TL olarak belirlendi. Aynı zamanda mansiyon kazanan yarışmacılara Türk Yurdu yayınlarından oluşan kitap seti hediye edilecek.

SEÇİCİ KURUL

Adnan Şenel,  Ali Osman Mola, Dursun Kuveloğlu, Emine Özgenç, Kamuran Özaktürk, Nazmi Şimşek, Nermin Akkan, Şenay Eser, Turgay Bostan, Veysel Tekelioğlu, Zeki Gürel yer alacak. Yarışmaya katılmak isteyen öğrenciler, Türk Ocakları Genel Merkezi

Türk Ocağı Caddesi, Osman Turan Sokağı, Numara:1 Balgat / Ankara / Türkiye adresinden başvurularını yapabilirler.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.