ODA BAŞKANI MESUT BASTI, ÜYELERİ YAPILANDIRMA KONUSUNDA UYARDI

Bu haber 18 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Vergi ve prim borcu yapılandırması Resmi Gazeteden yayınlanmasının ardından Polatlı Berberler ve kuaförler odası başkanı Mesut Bastı Esnaflara duyuruda bulundu. Bastı Yapılandırmanın 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçları kapsayacak olduğunu belirterek, “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasından yararlanmak isteyenler başvurularını yıl sonuna kadar yapabilecek. vergi borçları ile il özel idarelerine, belediyelere olan borçların ilk taksiti 2021’in Ocak ayında, SGK’ya olan borçların ilk taksiti de 2021 Şubat ayında ödenecek” dedi.

 ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ ALACAKLARI YENİDEN YAPILANDIRMA KAPSAMINDA OLACAK

Bastı, “Vergi borçları, emlak, motorlu taşıtlar vergileri, gençlerin öğrenim kredileri, trafik cezaları, seçim, nüfus, askerlik para cezaları, otoyol geçiş cezaları, Gümrük Bakanlığınca takip edilen gümrük vergileri ve para cezaları, Sosyal Güvenlik Kurumunca takip edilen sigorta primleri, çeşitli kanunlara dayalı uygulanan damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı ile bunlara bağlı gecikme zammı alacakları, il özel idarelerinin, asli ve fer’i amme alacakları, belediyelerin vergi, emlak vergisi ile çevre temizlik vergisi alacakları yeniden yapılandırma kapsamında olacak” dedi.

ÖZEL SEKTÖR İŞVERENLERİNE PRİM DESTEĞİ DEVAM EDECEK

Bastı, “TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB, ihracatçı birliklerinin aidatları da yapılandırma kapsamında olacak. BAĞKurlulardan 31 Ekim tarihi itibarıyla prim borcu bulunanlar, borçlarını iki ay içinde ödemezlerse veya yapılandırmazlarsa prim borçları silinecek ancak sigortalılıkları da durdurulacak. Bir önceki yılın ortalama sigortalı sayısına ilave istihdam sağlayan özel sektör işverenlerine prim desteği devam edecek. Yapılandırma 31 Ağustos 2020 tarihinden önceki borçları kapsayacak. Yararlanmak isteyenler başvurularını yılsonuna kadar yapabilecek. Vergi borçları ile il özel idarelerine, belediyelere olan borçların ilk taksiti 2021’in Ocak ayında, SGK’ya olan borçların ilk taksiti de 2021 Şubat ayında ödenecek. Ödemeler ikişer aylık aralıklarla 18 taksitle yapılabilecek. Borçlarını ilk taksit süresi içinde peşin ödeyenler, gecikme faizinden tümüyle kurtulacak. Borçlarını taksitle ödemek isteyenler 6, 9, 12 ya da 18 taksiti tercih edebilecek” şeklinde konuştu. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.