Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) yayımladığı verilere göre, Ocak ayında kurulan şirket sayısı bir önceki aya göre yüzde 13,7 azalarak 10 bin 809'a geriledi. Ancak kapanan şirket sayısı yüzde 71,7 gerileyerek 1682 oldu.

KURULAN ŞİRKET SAYISINDA AZALIŞ, KAPANAN ŞİRKET SAYISINDA ARTIŞ 

TOBB verilerine göre, Ocak ayında bir önceki aya kıyasla kurulan şirket sayısı yüzde 13,7 azalırken, kapanan şirket sayısında ise yüzde 71,7'lik bir artış yaşandı. Geçen yılın aynı dönemine göre ise kurulan şirket sayısında yüzde 24,1, kapanan şirket sayısında ise yüzde 7,4 artış gözlendi.

EN FAZLA KURULAN ŞİRKETLER İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR'DE 

Ocak ayında kurulan şirketlerin yüzde 35,4'ü İstanbul, yüzde 11,2'si Ankara ve yüzde 7,3'ü İzmir'de kuruldu. Ancak, Ardahan'da geçen ay hiçbir şirket kurulmadığı kaydedildi.

MİT Başkanı Kalın, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı MİT Başkanı Kalın, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutladı

Geçen ay kurulan şirketlerin ve kooperatiflerin büyük bir kısmı ticaret, imalat ve inşaat sektörlerinde yer aldı. Söz konusu ayda kurulan 11 bin 45 şirket ve kooperatifin yüzde 86,9'unu limitet şirketler oluştururken, yüzde 10,9'unu anonim şirketler ve yüzde 2,1'ini kooperatifler oluşturdu.

YABANCI ORTAKLI ŞİRKETLERİN SAYISINDA ARTIŞ 

Geçen ay 744 yabancı ortaklı şirketin kurulduğu belirtilirken, bunlardan 457'sinin yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarınca kurulduğu kaydedildi. Şirketlerin çoğunluğu İran ve Almanya ortaklığıyla kuruldu.

İŞBAŞI YAPAN ŞİRKETLERİN FAALİYET ALANLARI 

İşbaşı yapan yabancı ortaklı şirketlerin 94'ü belirli bir mala tahsis edilmemiş mağazalardaki toptan ticaret, 48'i ikamet amaçlı olmayan binaların inşaatı, 32'si ise lokantalar ve seyyar yemek hizmetleri sektöründe faaliyet gösteriyor.