Nuri Bilge Ceylan, 26 Ocak 1959 tarihinde İstanbul'da doğdu. Ceylan çocukluk dönemini babasının memleketi olan Çanakkale'nin Yenice ilçesinde geçirdi. Yenice'de lise olmamasından dolayı, ablası ortaokulu bitirdikten sonra İstanbul'a yerleştiler. Nuri Bilge Ceylan, ortaokulu ve liseyi Bakırköy'de okudu. 1976 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya bölümüne başladı. 978 yılında Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümüne geçti.

nuri-bilge-ceylan-kimdir-nereli-kac-yasinda-nuri-bilge-ceylan-filmleri-nuri-bilge-ceylan-hangi-odulleri-kazandi (2)

Fotoğrafçılığa büyük ilgi duyan Ceylan, askerden döndükten sonra sinema okumaya karar verir. Mimar Sinan Üniversite'sinde sinema eğitimi alan Nuri Bilge Ceylan, 1993'te Mehmet Eryılmaz'ın 'Seviyorum Ergo Sum' adlı kısa filminde oyunculuk yaptı ve çekimlerde kamera arkasında bulunarak teknik bilgisini geliştirdi. Nuri Bilge Ceylan'ın ilk uzun metrajlı filmi Kasaba'yı 1997 yılında çekti. Koza'nın devamı sayılabilecek, otobiyografik ve pastoral bir film olan "Kasaba", pek çok dünya festivalinde gösterildi.

nuri-bilge-ceylan-kimdir-nereli-kac-yasinda-nuri-bilge-ceylan-filmleri-nuri-bilge-ceylan-hangi-odulleri-kazandi (2)-1

Nuri Bilge Ceylan ödülleri

1993 yılı sonlarında, bir kısmını Rusya'dan kendi valizinde getirdiği, bir kısmını TRT'nin verdiği son kullanma tarihi çoktan geçmiş filmlerle kısa filmi Koza'yı çekmeye başlar. Film 1995 Mayıs'ında Cannes'da gösterilir ve Cannes Film Festivalinde yarışmaya seçilen ilk Türk kısa filmi olur.

nuri-bilge-ceylan-kimdir-nereli-kac-yasinda-nuri-bilge-ceylan-filmleri-nuri-bilge-ceylan-hangi-odulleri-kazandi (3)

Ardından Koza'nın devamı sayılabilecek ve bazılarınca "taşra üçlemesi" diye nitelendirilen üç uzun metrajlı film gelir: Kasaba (1997), Mayıs Sıkıntısı (1999) ve Uzak (2002). Bu filmlerde Ceylan yakın arkadaşlarını, akrabalarını ve ailesini oyuncu olarak kullanır ve hemen her işi kendisi üstlenir.

nuri-bilge-ceylan-kimdir-nereli-kac-yasinda-nuri-bilge-ceylan-filmleri-nuri-bilge-ceylan-hangi-odulleri-kazandi (4)

Üçlemenin son filmi 'Uzak', 2003 Cannes Film Festivali'nde Büyük Jüri Ödülü'nü alır ve bir anda Ceylan'ı uluslararası alanda tanınan bir isim haline getirir. Cannes sonrasında yolculuğuna devam eden Uzak, 23'ü uluslararası olmak üzere toplam 47 ödül alarak Türk sinemasının en fazla ödül kazanan filmi olur.

nuri-bilge-ceylan-kimdir-nereli-kac-yasinda-nuri-bilge-ceylan-filmleri-nuri-bilge-ceylan-hangi-odulleri-kazandi (5)

Ardından bu kez yine 2006 Cannes Film Festivali'nde FIPRESCI ödülünü alacağı 'İklimler' filmi gelir. Filmde eşi Ebru Ceylan ile birlikte başrolü paylaşır.

nuri-bilge-ceylan-kimdir-nereli-kac-yasinda-nuri-bilge-ceylan-filmleri-nuri-bilge-ceylan-hangi-odulleri-kazandi (6)

2008 tarihli filmi 'Üç Maymun' ile 61.Cannes Film Festival'inde yarışır ve En İyi Yönetmen Ödülü'ne layık görülür. 'Üç Maymun' daha sonra Oscar yarışında da ilk dokuza kalmayı başaran ilk Türk filmi olur.

nuri-bilge-ceylan-kimdir-nereli-kac-yasinda-nuri-bilge-ceylan-filmleri-nuri-bilge-ceylan-hangi-odulleri-kazandi (7)

Nuri Bilge Ceylan 2009 yılında tekrar Cannes'a geri döner. Ancak bu kez ana yarışmada jüri üyesidir.

Kemal Kılıçdaroğlu istifa edecek mi? Kemal Kılıçdaroğlu istifa edecek mi?

nuri-bilge-ceylan-kimdir-nereli-kac-yasinda-nuri-bilge-ceylan-filmleri-nuri-bilge-ceylan-hangi-odulleri-kazandi (8)

2011 tarihli filmi 'Bir Zamanlar Anadolu'da', Cannes Film Festivali'nde bir kez daha Büyük Jüri Ödülü'nü kazanır.

nuri-bilge-ceylan-kimdir-nereli-kac-yasinda-nuri-bilge-ceylan-filmleri-nuri-bilge-ceylan-hangi-odulleri-kazandi (9)

2014 yılında yine Cannes'da görücüye çıkan son filmi 'Kış Uykusu' festivalin büyük ödülü Altın Palmiye ödülüne layık görülür.

nuri-bilge-ceylan-kimdir-nereli-kac-yasinda-nuri-bilge-ceylan-filmleri-nuri-bilge-ceylan-hangi-odulleri-kazandi

Son filmi "Kuru Otlar Üstüne"

Nuri Bilge Ceylan'ın yeni filmi "Kuru Otlar Üstüne" 76'ncı Cannes Film Festivali'nde dünya prömiyerini yaptı. Filmin prömiyerine Nuri Bilge Ceylan ve Ebru Ceylan ile filmin oyuncuları Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici, Ece Bağcı, Cengiz Bozkurt, Münir Can Cindoruk, Elif Ürse, Erdem Şenocak, Elit Andaç Çam, Nalan Kuruçim katıldı. Film dakikalar boyunca ayakta alkışlandı.

nuri-bilge-ceylan-kimdir-nereli-kac-yasinda-nuri-bilge-ceylan-filmleri-nuri-bilge-ceylan-hangi-odulleri-kazandi (10)

Nuri Bilge Ceylan filmleri

Koza

Kasaba

Mayıs Sıkıntısı

Uzak

İklimler

Üç Maymun

Bir Zamanlar Anadolu'da

Kış Uykusu

Ahlat Ağacı

Kuru Otlar Üstüne