Son olarak başrollerini Serenay Sarıkaya ve Kıvanç Tatlıtuğ'un paylaştığı 'Aile' dizisinde rol alan usta oyuncu Nur Sürer, eşi Sarp Kuray'ın rahatsızlığı nedeniyle gündem oldu.

Nur Sürer'in eşi Sarp Kuray'ın sağlık durumu merak ediliyor. 

Peki Nur Sürer'in eşi Sarp Kuray kimdir sağlık durumu nasıl? Sarp Kuray kaç yaşında ne iş yapıyor? İşte detaylar...

Gazeteci Ali Çağatay kimdir nerelidir? Gazeteci Ali Çağatay kimdir nerelidir?

NUR SÜRER'İN EŞİ SARP KURAY KİMDİR?

Ünlü oyuncu Nur Sürer'in eşi olarak bilinen Sarp Kuray, 1945 yılında Sinop'un Boyabat ilçesinde doğmuştur. Babası eski Ankara valisi Enver Kuray ve dayısı Yassıada savcısı Ömer Egesel'dir. İlk olarak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne devam etmiş, daha sonra Deniz Harp Okulu'na katılmış ve 1967 yılında bu okuldan mezun olmuştur. Ancak 1969 yılında deniz teğmeni iken ordudan sicil emekliliği almıştır.

Sarp Kuray, Dev-Genç eylemleri sırasında yer almış, ancak 12 Mart 1971 Muhtırası sonrasında Deniz Subayları davası kapsamında tutuklanmış ve idam istemiyle yargılanarak 4 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Daha sonra 1974 yılında gerçekleşen Genel Affın ardından serbest kalmıştır.

Yurt dışına giden Kuray, Partizan Yolu/16 Haziran Hareketi adlı örgütü kurmuş ancak 1988 yılında bu örgütü feshetmiştir. Daha sonra Ankara Sanat Tiyatrosu'nun kuruculuğunu üstlenmiştir.

Sarp Kuray Kimdir

30 Ekim 2008'de, Eşber Yağmurdereli, Prof. Dr. Şener Üşümezsoy ve Ömer Gürcan gibi isimlerle birlikte "16 Haziran Hareketi" üyeleriyle birlikte SHP'ye katılmış ve SHP Parti Meclisi üyeliğine seçilmiştir. Ancak 4 Şubat 2009'da, "16 Haziran örgütünü kurup yönettiği ve örgüt adına öldürme, yaralama ve bombalama gibi eylemlerin talimatını verdiği" gerekçesiyle müebbet hapis cezası almıştır.

Polis tarafından tutuklanarak cezaevine konulan Kuray, 28 Kasım 2016 yılında tahliye edilmiştir.

SARP KURAY KAÇ YAŞINDA?

Sarp Kuray, 1945 yılında doğmuştur ve 2024 yılı itibarıyla 79 yaşındadır.

Sarp Kuray Sinop'un Boyabat ilçesinde dünyaya gelmiştir. 

SARP KURAY NE İŞ YAPIYOR?

Sarp Kuray, Dev-Genç'in kurucularındandır. Ankara Sanat Tiyatrosunun kuruculuğunu da yapan Sarp Kuray, 70'li yıllar itibarıyla siyasette aktif bir görev üstlenmiştir.

SARP KURAY'IN SAĞLIK DURUMU NASIL?

Geçtiğimiz gün ani bir hastalık nedeniyle hastaneye kaldırılan 79 yaşındaki Sarp Kuray, yoğun bakıma alınmıştı. Gazeteci kızı Zeynep Kuray, babasının sağlık durumuyla ilgili sosyal medya hesabından duyuru yapmış ve "Babam yoğun bakımda! Bekliyorum...Bunu da atlatacağız!" mesajını paylaşmıştı.

Bugün Zeynep Kuray, babasının sağlık durumu hakkında yeni bir güncelleme yaparak, "Babama menenjit teşhisi konuldu, şu anda çoklu organ yetmezliği var ama durumu iyiye gidiyor, hâlâ uyutuluyor" ifadelerini kullanmıştır.

Şu an bilinci kapalı olarak yoğun bakımda bulunan Sarp Kuray'ın tedavisi İstanbul Maslak'taki Acıbadem Hastanesi'nde sürdürülmektedir.