Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, bu bölgelerin havadan çekilen görüntülerini yorumlayarak dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Görür, "Binaları hiç acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın" diyerek yapılaşmanın tehlikelerine dikkat çekti.

Havadan çekilen görüntülerde, Güngören, Bahçelievler ve Bağcılar'ın beton yığınına döndüğü net bir şekilde görüldü. Yoğun yapılaşma ve eski binaların varlığı, bu bölgeleri olası bir depremde büyük risk altına sokuyor.

İstanbul'un bu bölgelerinde yapılması gereken acil önlemler ve yapıların yenilenmesi gerektiğini vurgulayan Görür, deprem riskine karşı hazırlıklı olmanın önemini bir kez daha hatırlattı. Betona boğulan bu şehir kesiminin durumu, yetkililer ve vatandaşlar için alarm verici nitelikte.

Naci Görür'den İstanbul Için Uyarı Binaları Hiç Acımadan Kepçeyi Vurarak Yıkacaksın (2)

İŞİN BAŞINDA ZATEN ÖYLE BİR KENT, ÖYLE BİR PLANLAMA ZATEN OLMAZDI

Açık ve yeşil alanların hiç olmadığı görüntüleri yorumlayan Yer Bilimci ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, “O kentte veya o ilçede bina yoğunluğu ne kadar fazlaysa yıkım, ona bağlı olarak ölüm ve maddi zarar olma ihtimali o kadar fazla olur. Bu duruma izin veren ve onu öyle kabul eden anlayışta da bir yanlışlık var. İşin başında zaten öyle bir kent, öyle bir planlama zaten olmazdı.

Ama olmuş, böyle bir hata yapılmış. Şimdi ne yapacağız diyorsanız; o ilçenin belediye başkanı, insanlarımız ölmesin diye önce yapı stokunu deprem dirençli mi, değil mi araştıracak. Bu araştırma sırasında deprem dirençli olmayanları ise ya yıkacak ya da güçlendirecek. Bunu belirledikten sonra yapılacak iş, insanları ölüme terk etmek olmayacağına göre, binaları hiç acımadan kepçeyi vurarak yıkacaksın. Ona göre de bir yasa çıkaracaksın. Bunun başka yolu yok.

Güvenlik korucusu, Cumali Esendemir şehit oldu Güvenlik korucusu, Cumali Esendemir şehit oldu

Naci Görür'den İstanbul Için Uyarı Binaları Hiç Acımadan Kepçeyi Vurarak Yıkacaksın (3)

KENTSEL DÖNÜŞÜM BİNAYI SADECE YENİLEMEK DEĞİL, PLANLAMAKTIR

Yıktığın yerde de aynı şekilde, ev yapayım derseniz yanlış yaparsınız. Kentsel dönüşüm binayı sadece yenilemek değil, planlamaktır. Kente zarar veren bütün bileşenleri deprem dirençli yapmaktır. Yapılacak şey, anlattığım gibi 6 bileşen üzerinde duracaksın. Çok yoğun bir bölgede, dönüşüm alanı yapacaksın. Dönüşüm alanında 10 bin ev yaptıysan, o kentin içinde 10 bin problemli evi yıkacaksın. Orayı ferahlatacaksın. Yeşil alana, parka dönüştüreceksin. Ve oradan çıkacak insanlara da ‘senin evin bu’ diyeceksin. O zaman halk da memnun olur.

O BÖLGELERİ DE YIKIP YEŞİL ALANA DÖNÜŞTÜRÜRSENİZ KİMSE BİR ŞEY DEMEZ

Halka tepeden bakarsan, uzak yerlere gönderirsen, halk onu istemez. İlçenin içerisinde güzel bir yerde usulüne uygun, ‘mis gibi deprem dirençli evler’ yaparsanız, o bölgeleri de yıkıp yeşil alana dönüştürürseniz kimse bir şey demez. En kötü durumda bile can güvenliği önemlidir. Kamu yararı önemlidir. Devlet şefkatli ve anlayışlı olmalıdır. Ne vatandaş rant peşinde koşmalı ne de yönetimler rant peşinde olmamalıdır.” ifadelerini kullandı.

İHA

Editör: Kardelen Çıkmaz