8 Kasım Dünya Şehircilik Günü'nde, Marmara Üniversitesi ‘Türkiye Yüzyılında Dirençli Şehirler Paneli’ düzenledi. Panele; TBMM Çevre Komisyonu Başkanı AK Parti istanbul Milletvekili Murat Kurum, Marmara Üniversitesi Rektörü Mustafa Kurt, Bilim Akademisi Üyesi Yer Bilimci Prof. Dr.Naci Görür, Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki ile üniversite öğretim görevlileri ve çok sayıda öğrenci katılım sağladı.

Adabeyan nedir? Ada beyan kargo mesajı gerçek mi? Adabeyan mesajı dolandırıcılık mı? Adabeyan nedir? Ada beyan kargo mesajı gerçek mi? Adabeyan mesajı dolandırıcılık mı?

"Herkesin depreme elbette ki hazırlanması lazım"

7 Ekim günü Marmara Denizi'nde yaşanmış olan depremle ilgili dikkat çeken açıklamalarda bulunan Görür, sözlerini şu şekilde aktardı:"Marmara'da dün olan deprem bizim beklediğimiz Kuzey Anadolu Fayının(KAF) kuzey kolu üzerinde değil. Aksine KAF fayının güney kolu üzerinde oldu. Hem doğrultu bileşenli hem normal eğimli fay kesimi o güney Marmara'nın güneyini etkileyen fay sistemi. Yavaş bir fay. Orada tabii Marmara gerildikçe bu stres birikiyor. Hatta Marmara'nın güneyi kuzeye nazaran yani İstanbul'a nazaran daha fazla stres biriktiriyor. Bu stres dediğimiz de nedir? Fayların bu kayaları kırma gücü demektir. Birim alana düşen kuvvet. Yani Marmara'da biz deprem bekliyoruz. Marmara Bölgesi ciddi, stres biriktiren bir bölge. Elbette ki güney fayı kolunda da bir şeylerin olması beklenir. Ama öyle endişe edecek bir şey yok. İlk depremi biz Kuzey Kolu üzerinde bekliyoruz güneyde değil. Ama yani herkesin depreme elbette ki hazırlanması lazım."

"İstanbul henüz tam olarak depreme hazır değil"

1999'dan beri İstanbul'u depreme hazırlayın uyarılarında bulunulmasına rağmen, yeterince başarılı olunmadığını aktaran Görür, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "İstanbul için beklentim yok, bunu çok söyledik, 1999'dan beri söyledik, söylüyoruz. İstanbul'da en az 7.2, maksimum 7.6 büyüklükte deprem bekliyoruz. Bunları Kumburgaz Fayı veya Adalar Fayı üzerinde olabilir. 1999'dan beri İstanbul'u depreme hazırlayın dedik. Yeterince başaramadık yani. İstanbul henüz tam olarak depreme hazır değil. Hem hazırlanması lazım. Ülkenin en önemli birincil diyelim gündeminin olması lazım. Yani sık sık siyasiler beka meselesi diyorlar ya, asıl beka meselesi işte deprem. İnsanlarımız ölmesin diye bunu ciddiye almak lazım. Çünkü insanlarımızı kaybetmek istemiyoruz. Deprem milyonlarca senedir bu coğrafyada oluyor. Daha milyonlarca sene devam edecek. Eğer biz sağlıklı ekonomik siyasi bağımsızlığımızı koruyacaksak bu asrı çıkartacaksak deprem sorununu çözmemiz lazım. İşin şakası yok."