Son günlerde google arama motorlarında ünlü müzisyen Jamal Aliyev hakkında merak edilenler google arama motorlarında arşatırılmakta. Peki, Müzisyen Jamal Aliyev kimdir ailesi kim? Jamal Aliyev kaç yaşında nereli ve ne çalıyor? gibi soruların cevaplarını haberimizde bulabilirsiniz. İşte detaylar... 

Müzisyen Jamal Aliyev kimdir ailesi kim?

Jamal Aliyev 2 Eylül 1993 yılında Bakü'de dünyaya gelmiştir. Türk kökenli çellisttir. 2021 yılında İngiltere merkezli Classic FM tarafından klasik müzik alanında “Dünyanın 30 Yaş Altı En Önde Gelen 30 Müzisyeninden Biri” olarak seçildi. Müzikle dolu bir ailede doğan Jamal Aliyev, 2 Eylül 1993'te Bakü'de dünyaya geldi. Babası kemancı Davut Aliyev, annesi çellist Sevinç Aliyev'dir. İki aylıkken ailesiyle birlikte Ankara’ya taşındı ve Türkiye’ye yerleşti. Küçük yaşta çello çalmaya başladı ve yeteneği ailesi tarafından fark edilerek profesyonel eğitim aldı. Eğitimine Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Hazırlık İlk ve Ortaokulu’nda başladı ve devam etti. 13 yaşında Yehudi Menuhin Okulu'na tam burslu olarak kabul edilerek Londra’ya taşındı. Lisans ve yüksek lisans eğitimini Royal College of Music’te tamamladı ve aynı zamanda Guildhall School of Music’te Artist diploma eğitimi aldı. Doktora eğitimini Köln'deki Hochschule für Musik'te tamamladı. Jamal Aliyev, 2017 yılında Londra Royal Albert Hall'da 8 bin kişilik izleyici önünde BBC Konser Orkestrası ve BBC radyo ile TV’de ünlü film müziği bestecisi John Williams’ın 85. Doğum Günü için solo performans sergileyerek büyük çıkışını gerçekleştirdi. BBC Proms festivalinde sahne almasıyla her yıl düzenli olarak solo konserler vermektedir, bu konserler BBC Radyo ve Televizyonu'nda da canlı olarak yayınlanmaktadır. Aliyev, 2019 yılı Ekim ayında New York'ta düzenlenen Concert Artist Guild yarışmasını kazandı. 2020 yılında Fazıl Say’ın “Şu Dünyanın Sırrı” adlı albümünde yer aldı ve 2021 yılında aynı sanatçının Şahmeran efsanesinden esinlenerek çello ve orkestra için bestelediği "Şahmeran Opus 85" eserinin Türkiye prömiyerini Volkswagen Arena'da solist olarak icra etti.

Yeni Hayat kimin eseri milli edebiyat? Yeni Hayat kimin eseri milli edebiyat?

Jamal Ali̇yev

Jamal Aliyev kaç yaşında? 

Jamal Aliyev, 1993 yılında dünyaya gelmiş olup 31 yaşındadır. 

Jamal Aliyev nereli?

Jamal Aliyev, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de dünyaya gelmiştir. 

Jamal Aliyev ne çalıyor? 

Ünlü müzisyen Jamal Aliyev, çello çalmaktadır. Türk kökenli çellist olan Jamal Aliyev, her yıl düzenli olarak solo konserler vermektedir.