Dolar ve Euro’da rekor fiyat! 13 Temmuz Dolar/Euro fiyatı Dolar ve Euro’da rekor fiyat! 13 Temmuz Dolar/Euro fiyatı

Ekonomik sıkıntılarla boğuşan vatandaşlar için yeni bir zam haberi daha geldi. Hükümet, bütçe açığını kapatmak amacıyla akaryakıt, alkollü içecekler ve tütün ürünlerine 3 Temmuz'da dev bir zam yapmaya hazırlanıyor. Bu ürünlerin fiyatlarının yaklaşık yüzde 20 oranında artması bekleniyor.

Temmuzda Büyük Zamlar Geliyor!   (1)

Enflasyon Rakamları Zammı Tetikleyecek

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 3 Temmuz'da açıklayacağı enflasyon rakamları, akaryakıt, alkol ve sigara ürünlerine yapılacak zam oranını belirleyecek. ÖTV'nin yüzde 20 oranında artırılması bekleniyor.

Zam Yapılmadan Yüzde 55 Zam Geldi

Akaryakıt Fiyatları Uçacak

Şu anda litre başına 9.45 TL olan benzinin ÖTV'si 11.34 TL'ye, 8.86 TL olan motorinin ÖTV'si ise 10.63 TL'ye yükselecek. Bu artış, KDV ile birlikte benzinde 2.27 TL, motorinde ise 2.13 TL'lik bir zam anlamına geliyor.

Yüzde 45 Zam Geldi! 1 Temmuz'dan Itibaren Geçerli

Alkol ve Sigara da Zamdan Nasibini Alacak

1 litrelik rakının fiyatı 1.075 liradan 1.190 liraya yükselirken, sigara fiyatlarında da önemli artışlar yaşanacak. En ucuz sigara paketinin fiyatı 56 liradan 66 liraya çıkacak.

Vatandaşın Alım Gücü Düşüyor

Hükümetin geçtiğimiz ay elektriğe yaptığı yüzde 38'lik zammın ardından gelen bu yeni zamlar, vatandaşın alım gücünü daha da düşürecek. Ay sonunu getirmekte zorlanan vatandaşlar, artan hayat pahalılığı karşısında çaresiz kalıyor

Kaynak: YENİÇAĞ