MUHTARLAR ZİRAAT ODASI’NDA BİR ARAYA GELDİ

Bu haber 03 Haziran 2022 saat 10:09 'de eklendi.

Polatlı Ziraat Odası geçtiğimiz gün muhtarlara ev sahipliği yaptı. Polatlı Ziraat Odası’nın ev sahipliği yaptığı buluşmada Ankara’dan gelen muhtarlar Polatlı Ziraat Odası Toplantı Salonunda bir araya geldi. Toplantıya Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, Başkent Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Muammer Köksal, Ankara Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Önder Yanmaz, Başkent Muhtarlar Federasyonu yönetimi üyeleri, Ankara’dan ve Polatlı’dan muhtarlar katıldı.

KÖSEOĞLU: ÇİFTÇİMİZİN PARA KAZANMASINI SAĞLAYIP KÖYÜNDE TUTMAMIZ ŞART

Toplantının açılış konuşmasını yapan Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, “İnsanoğlu tezat duyguları, davranışları, hareketleri yaşamı boyunca sergiler. İki genç balık yüzerlerken yaşlı bir balıkla karşılaşırlar yaşlı balık su nasıl çocuklar der ayrıldıktan sonra genç balıklardan biri sorar su ne demek der. Bizler insanoğlu da bir şeyin varlığında bolluğunda kıymetini bilmeyiz vereni de üreteni de unuturuz. Yıllık 1.4 milyar liralık ekmeği israf ediyoruz. çöpe atıyoruz ürettiğimiz tarımsal ürünlerin yüzde 25’i çöpe gidiyor. birleşmiş milletler verilerine göre dünyada açlık ve yetersiz beslenme yüzünden her gün 17 bin her yıl 6 milyon çocuk hayatını kaybediyor. 900 milyon kişi her sabah açlıktan ölme riskiyle güne başlıyor. Her yıl nüfusumuz 1 milyon 250 bin civarında artıyor. 2023 yılında 86 milyon, 2040 yılında 100 milyonu aşacağı hesaplanmakta. İnsanlarımızı hiç bir ülkeye muhtaç olmadan doyurabilmemiz için verimi ve kaliteyi artırmamız. Çiftçimizin para kazanmasını sağlayıp köyünde tutmamız şart.” dedi.

ÜLKEMİZ GIDA İHTİYACININ BÜYÜK BİR BÖLÜMÜNÜ POLATLI KARŞILIYOR

Polatlı’nın ülkenin gıda ihtiyacının büyük bir bölümünü karşıladığını söyleyen Köseoğlu, “Ankara’mız tarımsal arazi varlığı olarak ülkemizin ikinci büyük ili. Polatlı’mız ise tarımsal arazi varlığı olarak Ankara’nın en büyük ilçesi 13 bin aktif çitçisi ile 2 milyon 200 bin dekar tarımsal arazisi 1 milyon 200 bin dekar cayır ve merasıyla; 100 bine yaklaşan büyükbaş; 270 bine yaklaşan küçük baş hayvan varlığıyla; ülkemiz gıda ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Çiftçimiz Ankara Şeker Fabrikasına 390 bin ton, Ilgın Şeker Fabrikasına 70 bin ton. Özel fabrikalara 10 bin ton olmak üzere; 70 bin dekara yakın bir alanda pancar üretimi yapmakta, Ankara Şeker Fabrikası kotasının yüzde 70’ini Polatlı çiftçisi karşılıyor. Ülkemiz soğan tüketiminin yüzde 30’unu Polatlı çiftçisi üretiyor ülkemizin ve insanımızın sosyal ve ekonomik hayatına çok büyük katkı sağlıyor. Soğanın çapasında 400 bin kişiye bir günlük iş veriyor; Sökümü ve çuvallaması için 800 bin kişiye bir günlük iş veriyor. Nakliyesi için 130 bin kamyona bir günlük iş veriyor. Kış döneminde temizlenmesi ve paketlenmesi için günlük 500 kişiye iş veriyor. Ortalama yıllık 400 bin ton buğday üretimimiz var ülkemizin en kaliteli buğdayı Polatlı topraklarında yetişiyor. Toplamda bir milyon ton bitkisel üretim, 600 bin ton sebze ve meyve, 30 bin ton kırmızı et, 30 bin ton beyaz et, 5 bin ton yağlık bitki üretim potansiyeline sahip Polatlı’mız. Tarımsal ve hayvansal üretimin yoğun oluşu tarımsal ve hayvansal sanayi sektörünün gelişmesine neden oluyor 10 tane un fabrikamız 100 ün üzerinde tarımsal makina üreten sanayicimiz var iki tane mezbahamız 4 tane biyogaz tesisimiz var. Ülkemizin tarımsal arazi varlığı olarak ikinci büyük ili olan Ankara’mız başkent olmasına rağmen yeterince hizmet alamıyor.” İfadelerine yer verdi. Polatlı Ziraat Odası’nın çalışmalarında ve hedeflerinden bahsede Köseoğlu konuşmasını sonlandırdı.

KÖSE: BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE OLURSAK YAPAMAYACAĞIMIZ HİÇBİR ŞEY YOK

Selamlama konuşması gerçekleştiren Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, “Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Muhtarlıklar Daire Başkanımıza teşekkür ederim. Allah razı olsun her zaman muhtarlarımızın yanındasınız. Allah sizi daha iyi yerlere getirmeyi nasip etsin. Gayretinizi, çabanızı görüyoruz. Bugün burada çok değerli başkanlarımıza ev sahipliği yapmaktan gurur ve şeref duyuyoruz. Derneklerimizle, muhtarlarımızla, hep beraberiz. Ankara’da da gerçekten ses getiriyoruz. Tabi ki muhtarlar Türkiye’nin en büyük mihenk taşları. Bu sebeple daha güçlü, daha birlik ve beraberlik içinde olursak yapamayacağımız hiçbir şey yok.” dedi.

YANMAZ: SÜREKLİ İLETİŞİM HALİNDEYİZ

Muhtarlara yönelik çalışmaları sürdürdüklerini belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanı Önder Yanmaz, “Ben de Polatlılıyım. Ziraat Odası Başkanımızın anlattıklarından gurur duyduk. İnşallah Ankara’mızın tüm ilçelerinde; Haymana’dan Gölbaşı’na, Şereflikoçhisar’dan Nallıhan’a her ilçenin farklı özelliklerini öne çıkaracak projelerimiz var. Sayın Büyükşehir Başkanımız ve Kırsal Daire Başkanımız da Ziraat Odalarını sonsuz desteklemekteler. Sürekli iletişim halindeyiz. Herkesle tek tek görüşmeye çalışıyoruz. Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığımız görev ve çalışma yönetmeliği gereği muhtarlar ile belediye arasında koordinasyon sağlar. 35-40 personelimizle birlikte muhtarlarımıza yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Belediye içerisinde bir koordinasyon sağladık, artık tüm dilekçeler, talepler bizim üzerimizden gönderiliyor. Sayın Başkan’a 15 gün içerisinde bunu da sunacağız. Şimdi yapılan işler ve muhtarların taleplerini harmanlıyoruz. Başkanımız göreve başladığında mazot 5.20 civarındaydı şu anda 25-26 lira. Ekonomik şartlardan dolayı sizlerin bizi anlayacağınızı umuyorum.” dedi.

POLATLI’NIN TARİHİ YERLERİNİ ZİYARET ETTİLER

Polatlı Muhtarlar Derneği Başkanı Adem Köse, Başkent Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Muammer Köksal, Başkent Muhtarlar Federasyonu yönetimi üyeleri, Ankara’dan ve Polatlı’dan muhtarlardan oluşan heyet Polatlı Ziraat Odası’ndaki toplantının ardından Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’yı ziyaret etti. Heyet daha sonra Sakarya Meydan Muharebesi’nin yaşandığı Duatepe ve Kartaltepe’yi ardından UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmeye hazırlanan Gordion Antik Kentini ziyaret etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.