Müftülük tarafından Ramazan programı belirlendi!

Bu haber 23 Nisan 2020 saat 12:54 'de eklendi.

Polatlı İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri 2020Yılı Ramazan Ayı Basın Duyurusunda bulunarak, Ramazan Ayı ve Sorumluluk Bilinci teması ile İlçe Müftülüğünce tüm vatandaşlara yönelik yapılacak olan hizmetleri anlattı. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı.

Cihangeri, “Vatandaşlarımız tarafından mektup, faks, e-posta vb. yollarla yazılı olarak, il ve ilçe müftülükleri ile yurt dışı temsilciliklerine bizzat gelmek suretiyle veya telefonla (Alo 190) yöneltilen sorular, 23/08/2019 tarihli “Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Uygulama Genelgesi” hükümleri çerçevesinde Polatlı müftülüğümüzce cevaplandırılacaktır. İlçemiz de faaliyet gösteren Hür Radyo da 23.04.2020 Perşembe gününden itibaren saat 12.00-14.00 arası Ramazan ayı boyunca Müftülüğümüzce mukabele, okunan cüzün özeti, sorular ve cevaplar, ilahiler ve sohbetlerden oluşan Ramazan Sevinci program icra edilecektir” dedi.

CAMİ VE MESCİTLER AÇIK TUTULACAKTIR

Cihangeri, “Başkanlığımızca Covid19 ile ilgili alınan tedbirler kapsamında cami ve mescitlerde Cuma namazları, cemaatle teravih namazları ve vakit namazları kılınmayacaktır. Vatandaşlarımız, namazlarını evlerinde aile bireyleriyle birlikte veya ferdi olarak kılacaklardır. Ramazan ayında isteyen vatandaşlarımızın namazlarını münferiden eda edebilmeleri için cami ve mescitler açık tutulacaktır” dedi.

 SABAH EZANLARI BAŞKANLIK TAKVİMİNE GÖRE OKUNACAK

Cihangeri, “Sabah ezanları Başkanlık takvimine göre imsak vaktinde okunacaktır. Ramazan Ayı boyunca her gün yatsı ezanından önce sala, ezana müteakip dua okunacaktır. Ayrıca Cuma günleri öğle ezanından önce sala, ezana müteakiben mezkûr dua okunacaktır. COVİD-19 ile ilgili alınan önlemler göz önünde bulundurularak cami ve mescitlerde itikâfa girmek isteyenler için daha sonra bilgilendirme yapılacaktır” dedi.

15:00 VE 24:00 SAATLERİNDE MUKABELE OKUNACAKTIR

Cihangeri, “Ramazan ayı boyunca Diyanet TV’de; Sahur Programından sonra, ayrıca 15:00 ve 24:00 saatlerinde mukabele okunacaktır. COVİD-19 sebebiyle dayanışmaya ihtiyacımızın olduğu bu dönemde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan “Biz Bize Yeteriz Türkiye’m” kampanyasına destek verilmeye devam edilecek ve bu hususta vatandaşlarımız teşvik edilecektir” dedi.

DAVETLERE İCABET EDİLMEYECEK

Cihangeri, “Covid-19 ile ilgili alınan önlemler kapsamında iftar programları düzenlenmeyecek ve davetlere icabet edilmeyecektir. Yerel durum ve özel şartlar dikkate alınarak manevi danışmanlık ve dini rehberlik hizmetleri sosyal medya imkânları kullanılarak sürdürülecektir. Covid-19 ile mücadele kapsamında kaymakamlığımızın koordinasyonunda oluşturulan “Vefa Sosyal Destek” gruplarında verilen hizmetlere devam edilecektir” dedi.

BU SENEKİ FİTRE MİKTARI 27 TL

Cihangeri, “Bu seneki fitre miktarı 27 TL olup, zekat, fitre, sadaka, gibi nakdi zekât, fitre, sadaka gibi nakdi yardımlarının ihtiyaç sahiplerine, fakirlere, öğrencilere, Kur’an kurslarına vb. yerlere sağlıklı ve güvenli bir şekilde ulaştırmaları için Türkiye Diyanet Vakfı Polatlı Şubesi vatandaşlarımızın hizmetinde olacaktır. Kur’an-ı Kerim okumasını bilen vatandaşlarımız ferdi olarak mukabelelerini kendileri okuyacak olanların, okuyacakları hatimlerin (Kadir Gecesine kadar tamamlamaları halinde) duası Kadir Gecesinde TRT1 ve Diyanet TV ve Polatlı Hür Radyoda düzenlenecek programda topluca yapılacaktır. Bu vesile ile aziz milletimizin ve İslam âleminin Ramazan ayını tebrik eder, bu ayın bütün insanlığın sağlık, sıhhat ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah’tan dilerim” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.