MÜFTÜLÜK RAMAZAN AYI FAALİYETLERİNİ DUYURDU

Bu haber 01 Nisan 2022 saat 10:04 'de eklendi.

Polatlı Müftülüğü Ramazan ayı boyunca yapacağı programları duyurdu. İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri yaptığı yazılı açıklamada, “Evveli rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennemden kurtuluş olan mübarek Ramazan ayına yaklaşmış bulunmaktayız. 01 Nisan 2022 Cuma günü kılacağımız ilk teravih namazının ardından 02 Nisan 2022 Cumartesi günü tutacağımız oruç ile Ramazan ayı başlamış olacaktır. 27 Nisan 2022 Çarşamba gecesi Kadir Gecesini hep birlikte idrak edip 02 Mayıs 2022 Pazartesi günü Ramazan Bayramını Rabbimizin izniyle hep birlikte kutlayacağız. Diyanet İşleri Başkanlığımız; dua, rahmet ve mağfiret iklimi olan Ramazan ayında her yıl bireysel ve sosyal hayatımıza ışık tutan önemli bir temayı kamuoyunun gündemine taşıyarak toplumsal bir duyarlılık ve farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda 2022 yılı Ramazan ayı teması ‘Ramazan ve Doğruluk’ olarak belirlenmiştir. Yüce  dinimiz  İslam,  istikamet  üzere  olalım,  dosdoğru  bir  ömür  geçirelim  diye  bizlere gönderilmiştir. Cenâb-ı Hak, kullarına özde, sözde ve davranışlarda dosdoğru olmalarını emretmiştir. Doğruluk; kişinin özüyle sözünün, niyetiyle amellerinin ahenk içinde olması, İmanın hayata yansıması, İslam’ın özü, müminin şiarıdır. Peygamber Efendimiz (s.a.s.), ‘Doğruluk, kalbin tereddütsüz biçimde huzura ermesidir, yalancılık ise şüpheden ibarettir.’buyurmaktadır.” dedi.

DOĞRULUK, BİREYSEL VE TOPLUMSAL HAYATTA GÜVENİ TESİS EDER

Doğruluğun bireysel ve toplumsal hayatta güveni tesis ettiğini, ailede sevgi ve saygıyı kalıcı hale getirdiğini dile getiren Müftü Cihangeri, “Doğruluk, sosyal hayatta birlik ve beraberliği güçlendirir. Ticareti, mal ve mülkü bereketli kılar. Doğruluğun zıttı olan  yalan  ise,  insanları  birbirine  düşüren  kötü  bir  haslettir.  Yalan,  bin  bir  emekle  kurulan  ve toplumumuzun  teminatı  olan  ailelerin  dağılmasına  zemin  hazırlar.  İnsanları  birbirine  düşürür,  fitne ateşinin yakılmasına sebebiyet verir. Ticaretin bereketini götürür. Mal ve mülkten hayır görülmesine engel  olur.  Sevgili  Peygamberimiz  bir  hadislerinde, ‘Doğruluktan  ayrılmayın. Çünkü doğruluk insanı iyiliğe, iyilik de cennete götürür. Kişi devamlı doğru söyler ve doğruluktan ayrılmazsa  Allah  katında  ‘doğru/sıddîk’  olarak  tescillenir.  Yalandan  sakının!  Çünkü  yalan  insanı kötülüğe, kötülük de cehenneme götürür. Kişi devamlı yalan söyler, yalan peşinde koşarsa Allah katında ‘yalancı/kezzâb’ olarak tescillenir.’ buyurmaktadır.”dedi.

ORUÇ, SADECE BEDENİMİZİ AÇ VE SUSUZ BIRAKTIĞIMIZ BİR İBADET DEĞİLDİR

Orucun sadece bedenimizi aç ve susuz bıraktığımız bir ibadet olmadığını dile getiren Müftü CİHANGERİ, “Orucu makbul kılan, tüm organlarımıza oruç tutturmamızdır. Bunu mümkün kılacak olan ise işimizde ve sözümüzde doğruluğu esas kılmaktır. Yalan söylemek, yapılan ibadetin şuuruna tam olarak varılamadığını gösterir. Yalanı terketmeden  tutulan  oruçtan  kişinin  nasibi  ancak  aç  ve  susuz  kalmaktır.  Nitekim  Peygamberimiz  bir hadislerinde, ‘Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenin yemeyi içmeyi bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur.’ buyurmaktadır.” dedi.

2022 YILI FİTRE MİKTARI ASGARİ 40 TL OLARAK BELİRLENDİ

Din İşleri Yüksek Kurulunca, 2022 yılı Ramazan ayı Fitre miktarı 40 TL olarak belirlendiği ifade eden Müftü CİHANGERİ, “Her yıl olduğu gibi bu yıl da ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak üzere Müftülüğümüz ve Türkiye Diyanet Vakfı iş birliğinde vatandaşlarımızdan fitre ve zekatları kabul edilecektir. İlçemizde ikisi erkek biri kız öğrencilere yönelik iki yatılı hafızlık Kur’an kursumuz bulunmaktadır. Bu kurslarımızda eğitim gören öğrencilerimizin ihtiyaçları büyük oranda hayırsever Polatlılı hemşerilerimiz tarafından karşılanmaktadır. Bu çerçevede vatandaşlarımızın zekat, fitre ve bağışlarını Polatlı Müftülüğüne yapabilirler. Bu vesile ile aziz milletimizin ve İslam âleminin Ramazan ayını tebrik eder, bu ayın bütün insanlığın sağlık, sıhhat ve huzuruna vesile olmasını Yüce Allah’tan dilerim.”dedi.

POLATLI MÜFTÜLÜĞÜ RAMAZAN AYI HİZMETLERİ

Vaaz ve İrşat Hizmetleri

– Ramazan ayı boyunca öğle ve yatsı namazlarından önce vaizlerimiz tarafından Çarşı Camii’nde merkezi sistem üzerinden vaaz-irşat programı düzenlenmektedir. Tüm camilerimizde de aynı program yayınlanmaktadır.

– Cemaat sayısı fazla olan merkez camilerimizde öğle ve yatsı namazlarından önce vaizlerimiz tarafından yüz yüze vaaz-irşat programları icra edilmektedir.

– Bütün camilerimizde teravih namazı pandemi öncesinde olduğu gibi kılınacaktır.

– Fahri Altan Camii’nde Hatimle Teravih Namazı kılınacaktır.

– Müftülüğümüzce vatandaşlarımız tarafından sorulan sorulara telefonla veya yüz yüze cevap verilmektedir. Ayrıca Alo fetva hattı 190 Ramazan ayı boyunca hizmet vermektedir.

– Ramazan ayı boyunca sabah ezanları imsak vaktinde okunmaktadır.

– Manevi danışmanlık ve dini rehberlik hizmetleri Müftülüğümüzde ve Gazi Mahallesi Altan Sokak No: 6 adresinde bulunan Aile ve Dini Rehberlik Merkezinde yürütülmektedir.

– Cami ve mescitlerimizde itikafa girmek isteyen vatandaşlarımıza COVİD-19 tedbirlerine riayet etmek kaydıyla izin verilebilecektir.

Mukabele Programları

– Bütün camilerimizde ve Kur’an kurslarımızda erkek ve kadın cemaatimiz için ayrı ayrı mukabele okunmaktadır. Görevlilerimizce mukabele programından sonra okunan cüzlerin özet manaları verilmektedir.

– Çarşı Camii’nde ikindi namazından önce hafız öğrencilerimiz tarafından mukabele okunmaktadır.

– Ramazan ayı boyunca Diyanet Tv’de hergün 06:00 ve 15:00 saatlerinde mukabele okunmaktadır.

Eğitim Hizmetleri

– İlçemizde üçü hafızlık, sekizi 4-6 yaş grubu, yirmisi kadınlara yönelik ihtiyaç odaklı olmak üzere toplam 31 kursumuzda eğitimler verilmektedir.

– Camilerimizde Kur’an’ı Kerim ve dini bilgiler alanında eğitim almak isteyen vatandaşlarımıza eğitimler verilmektedir.

– Sanayi Camii ile Çarşı Camii’nde esnaflarımıza yönelik “Esnaf ve Ticaret Ahlakı” konulu eğitim Ramazan ayı boyunca verilecektir.

Zekat ve Fitre Hizmetleri ile Sosyal Destekler

– Din İşleri Yüksek Kurulunca 2022 yılı Fitre miktarı asgari 40,00 TL olarak belirlenmiştir.

– Zekat ve fitrelerin güvenli bir şekilde ülkemizde ve yurt dışında yaşayan ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için Müftülüğümüzde zekat ve fitre kabul bürosu oluşturulmuştur.

– Türkiye Diyanet Vakfı tarafından bastırılan zekat ve fitre zarfları Ramazan ayı boyunca Müftülüğümüzden ve din görevlilerinden temin edilebilecektir.

– Zekat ve fitreler Müftülüğümüze bağlı yatılı olarak hizmet veren iki erkek ve bir kız hafızlık Kur’an kursumuzdaki ihtiyaç sahibi öğrencilere de bağışlanabilmektedir.

– Zekat ve fitre bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımız için Müftülüğümüze gelerek bağışta bulunabileceği gibi aşağıdaki banka hesaplarına da bağışlarını yatırabileceklerdir.

Hesap Adı: TDV Polatlı Şubesi

FİTRE IBAN: TR71 0001 0000 1100 0019 7576 35

ZEKAT IBAN: TR98 0001 0000 1100 0019 7576 34

– Zekatlar, zekathesapla.tdv.org sitesinden hesaplanabilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.