MÜCADELEMİZ SÜRECEK!

Bu haber 23 Ekim 2021 saat 13:04 'de eklendi.

Polatlı Kaymakamlığı bünyesinde oluşturulan Bağımlılıkla Mücadele İlçe Koordinasyon Kurulu toplantısı Kaymakam Murat Bulacak başkanlığında geçtiğimiz gün kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleşti. Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çataloğlu, İlçe Emniyet Müdürü Şener Derin, İlçe Jandarma Komutanı Erkan Çinar, Belediye Başkan Yardımcısı Salih Tekeli ve koordinasyon kurulu üyeleri katıldı.

ÖNCE MADDE BAĞIMLILARINI ANLAMAK LAZIM

Bulacak Polatlı’da bu konuda ilçe emniyetin ve jandarmanın etkili şekilde takip kontrol ve denetimlerinin devam ettiğini fakat sadece kolluk kuvvetleri ile değil, bireysel olarak da her bireyin başta aileler olmak üzere bağımlılık hususunda daha dikkatli ve hassas olmaları gerektiğine işaret etti. Bulacak, “Madde bağımlılarının düşünceleri ve fikirlerini ilk önce anlamak lazım. Neden böyle bir şeye tenezzül edilmiş, neden bu yola başvurulmuş önce bunu iyice anlamak lazım. Daha doğrusu madde bağımlılarını da anlamak lazım. Onlara onların gözünden bakmak, onların gözünden yaklaşmak lazım. Bugün burada 30 kişiyiz 30 kişi içinden en az 10 kişi sigara kullanıyor. Sigaradan bile vazgeçemeyenler olduğunu düşündüğümüzde madde bağımlılarının durumunu daha iyi anlamamız gerekir. Bu konuda Polatlı olarak ciddi yol aldık, iyi bir yerdeyiz, mücadelemiz sürecektir” dedi.

ÇİNAR OKULLARDA BU KONUDA EĞİTİMLERİN VERİLMESİ GEREKTİĞİNE İŞARET ETTİ

İlçe Jandarma Komutanı Erkan ÇINAR ise daha önce görev yaptığı Çorlu’da madde bağımlılığı hususunda ciddi bir yol alındığını özellikle okullarda bu konuda eğitimlerin verilmesi gerektiğine işaret çekti. Öğrencilere belirli bir yaş grubuna göre özentiden öte farklı alanında uzman rehber öğretmenler tarafından madde bağımlılığı hakkında direk olamamak kaydıyla bilgiler eğitimler verilmesinin genç yaşta bu tür özenti içinde olanların önüne ciddi anlamda gewçilebileceğini vurguladı.

KALOÇ: PARÇALANMIŞ AİLELERİ TESPİT EDEREK AİLE İLE GÖRÜŞÜLEBİLİNİR

İlçe Milli Eğitim Müdürü İmralı Kaloç ise okullarda anaokulu veya ilkokul öğrencilerinin bu tür madde bağımlılığı hususunda bilgi verilmesinin özentiyi tetikleyeceğinden risk yaratacağını bunun en güzel yönetiminin parçalanmış aileleri tespit ederek aile ile görüşmeler sağlanarak direklt hedefe ulaşılmasının daha doğru olacağına işaret etti.

SADECE UYUŞTURUCU DEĞİL İNTERNET BAĞIMLILIĞI DA BİR TEHLİKEDİR

Toplantı sonunda Kaymakam Murat Bulacak bu tür toplantıların ve istişarelerin yararına değinerek daha sık yapılması ve fikir alış verişnini güçlendirilmesinin önemine dikkat çekti. Bulacak Kasım ayı içerisinde de madde bağımlılığı hususunda bir araya koordinasyon üyelerinin gelerek bir yol haritası çizilmesi gerektiğini söyledi. Bulacak madde bağımlılığının sadece uyuşturucu türevleri ile ilgili değil, günümüz çağının en büyük sorunu olan teknoloji bağmlılığını da kapsadığını tablet, bilgisayar, cep telefonu gibi internette çocukların artık normal hayattan koparacak şekilde bağımlılık içerisine girdiğini söyledi. Bu ve diğer konularda Kasım ayında görüşülmek üzere tekrar biraraya gelinerek istişarelerin devam edeceğini vurguladı.

TOPLANTIDA ALINAN KARARLAR

Toplantıda alınan kararlar şu şekilde oluştu;

1-İlçe Sosyal Hizmet Merkezi tarafından açılması planlanan ‘’Bağımlılar Danışma Merkezinin’’ ilgili kurum ve kuruluşlarca değerlendirilmesi.

2-Madde bağımlıları dahil birçok suça ortam sağlayan metruk binaların tespiti, yıkımı ve ıslahına yönelik çalışmaların gözden geçirilip yürütülen iş ve işlemlerin değerlendirilmesi.

3-Yeni Eğitim Öğretim döneminin başlamasıyla, tüm okul ve eğitim kurumlarının etrafında faaliyet gösteren işletmelere yönelik denetimlerin sıklaştırılması ve gerekli önlemlerin alınması.

4-Eğitim Kurumlarında yardımcı hizmetleri sağlayan (Temizlik görevlisi, güvenlik görevlisi, kantin görevlisi, okul servisi şoför ve diğer personelleri) kişilerin işe başlamadan önce gerekli güvenlik soruşturma ve araştırmaların düzenli olarak yapılması.

5-Okullarda sigara içilmemesine yönelik tedbirlerin artırılması, özellikle okul giriş çıkış kapıları ve öğrencilerin görebilecekleri mesafede okul personeli ile servis şoförlerinin sigara içmesinin önlenmesi, öğretmen ve velilere yönelik sigara bırakma kampanyası düzenlenmesi.

6-Kamu Kurum ve kuruluşlarının belirlenmiş alanları haricinde tütün mamulü tüketilmesine müsaade edilmemesi, ihlalin yaşanması halinde ihlal yaşanan birim sorumlusuna yönelik müeyyidelerin titizlikle uygulanması.

7- Genel kolluk ve zabıta tarafından alkollü içki satışı yapılan işletmelerin oluşturulan denetim programına uygun olarak denetimlerin güçlendirilmesi ”maddeleri görüşülerek Kurul üyelerinin görüş ve önerileri ile toplantı sona erdi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.