Tayland'da bir müzisyen, krala karşı gerçekleştirdiği eylemler ve hakaret içeren paylaşımları sebebiyle 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tayland Mahkemesi, aktivist müzisyen Chaiamorn Kaewwiboonpan'a monarşiye hakaret ettiği ve bilgisayar suçları yasasını ihlal ettiği sebebiyle hapis cezası verdi. 

Elon Musk 12. kez baba oldu! Elon Musk 12. kez baba oldu!

Monarşiye Hakaret Eden Müzisyene Hapis Cezası!  (1)

Müzisyen Chaiamorn, 2021 yılında Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn'un posterini yakmasının ve sosyal medyada krala yönelik hakaret içeren açıklamalar yapmasının ardından yargılanmıştı. Mahkeme, bu eylemlerin "lese-majeste" adı verilen özel kraliyet yasalarına aykırı olduğuna hükmetti. 

Chaiamorn'un avukatları, müzisyenin eyleminin krala doğrudan bir hakaret içermediğini ve diğer hapis yatan müzisyen arkadaşlarına destek amaçlı olduğunu savunmuştu. Ancak mahkeme bu savunmayı reddederek Chaiamorn'a 4 yıl hapis cezası verdi. Tayland'da son dönemde krala hakaret suçlamasıyla en az 173 kişinin ceza aldığı biliniyor. Özellikle, geçtiğimiz yıl bir aktivist hapiste gerçekleştirdiği açlık grevi sonucunda hayatını kaybetmişti. 

İHA

Editör: Sema Türkel