MISIR ALIM FİYATI AÇIKLANDI

Bu haber 24 Ağustos 2022 saat 11:06 'de eklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada 2022 yılı mısır alım fiyatlarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısından sonra yaptığı açıklamada, “Toprak Mahsulleri Ofisimiz, mısır alım fiyatını, destek hariç, ton başına 5 bin 700 lira olarak uygulayacak.” ifadelerini kullandı. Polatlı’da da yaklaşık 30 bin dekar arazide mısır ekimi gerçekleştiriliyor.

POLATLI’DA YAKLAŞIK 30 BİN DEKAR MISIR EKİLİYOR

Ürün çeşitliliği açısından birçok tarım ürününün yetiştiği Polatlı’da yaklaşık 30 bin dekar arazide mısır ekimi gerçekleştiriliyor. Bu yıl Polatlı’da mısır veriminin yüksek olması bekleniyor ancak açıklanan mısır fiyatının beklenenin altında olduğu ifade ediliyor.

MISIR ALIM FİYATI 5 BİN 700 LİRA OLARAK AÇIKLANDI

Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) Mısır alım fiyat ve politikaları ile ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “2022 yılı mısır hasadı Ağustos ayının ilk yarısında lokal olarak başlamıştır. Ülkemiz mısır üretiminin geçen yıla göre yüzde 3,7 artışla 7 milyon ton seviyesinde olacağı tahmin edilmektedir. (TÜİK 1.Tahmin) Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 22/08/2022 tarihinde TMO mısır alım fiyatı 5.700 TL/Ton olarak açıklanmıştır. Üreticilerimiz, Tarım ve Orman Bakanlığımızca verilen mazot, gübre ve fark ödemesi desteklerini ayrıca almaya devam edeceklerdir.”

MISIR ALIMLARINDA İZLENECEK POLİTİKALAR

“2022 yılında TMO tarafından mısır alımlarında izlenecek politikalar şunlardır: Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla uyguladığı randevulu alım, mısır alımlarında da devam edecektir. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi TMO İşyerlerinden bizzat müracaat edilerek alınabilecektir. TMO iş yerlerinde, Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır. TMO’ya mısır teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için; ÇKS bilgilerini güncellemeleri, Randevularını mutlaka almaları, Ürünlerini randevu alınan günde getirmeleri, Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri, Lisanslı depolara ürün teslim edecek üreticilerin bankadan ELÜS işlem emrine izin veren yatırım hesabı açmaları ve en yakın Türkiye Ürün ihtisas Borsası (TÜRİB) acentelerine başvurarak (kimlik belgesi, yatırım hesabı ve ikamet adresi bilgileri ile birlikte) TÜRİB’e üye olmaları, Ürünün, işyerlerimize ürün sahibi veya vekâlet verdiği kişi tarafından getirilmesi gerekmektedir. Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesindenTMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir. TMO tarafından yapılacak olan mısır alımlarının ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını dileriz. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.