MİNNETTARIZ!

Bu haber 20 Eylül 2021 saat 10:09 'de eklendi.

19 Eylül Gaziler Günü dün Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen törenle kutlandı. Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Topçu ve Füze Okulu Komutanı Tuğgeneral Sebahattin Türker, Polatlı Belediye Başkan Vekili Mehmet Ali Talay ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Polatlı Şubesi Başkanı Selahattin Özdemir Atatürk Anıtına çelenk koydu. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı ve şiirler okundu. Törene siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile okulların bayrak ve flama grupları katıldı.

GAZİ DESTAN YAZAN KAHRAMANIN ADIDIR

Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma gerçekleştiren Teğmen Süleyman Cansever, “Bugün her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününün 100. Yılını kutlamanın derin heyecanı içerisindeyiz. Bugün aynı zamanda sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın kadirşinas milletimizin takdir edilişinin bir nişanesi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik unvanı ve Mareşal rütbesi verildiği günün de yıl dönümüdür. Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasına müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde TBMM’nin 79. Birleşiminde alınan karar ve 153 sayılı kanunla ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşallik rütbesi ve Gazilik unvanı verilmiştir. Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir. Vatan ve vazife uğruna seve seve ölüme giden aziz ulusumuzun şehadet şerbetini içemeyen evlatları hak ettikleri gazilik unvanını büyük bir gururla taşımaktadır. Gazilik, Türk vatanseverliğinin, Türk kahramanlığının, Türk fedakarlığının yaşayan destanı, Gazi ise bu destanı yazan kahramanın adıdır. Ulu önder Atatürk’te Gazilik unvanıyla anılmaktan büyük bir gurur ve şeref duyduğunu ifade etmiştir.” dedi.

ÖZDEMİR: ATATÜRK VE SİLAH ARKADAŞLARINA MİNNET VE ŞÜKRANLARIMIZI SUNUYORUZ

Daha sonra kürsüye çıkarak günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma gerçekleştiren Türkiye Muharip Gaziler Derneği Polatlı Şubesi Başkanı Selahattin Özdemir şu ifadelere yer verdi, “Birinci Dünya Savaşı sonrasında, vatanımızı bölerek parçalamak isteyen yedi düvele mensup düşman dört bir yandan topraklarımızı işgal etti. Amaçları Anadolu’daki Türk varlığını tamamen ortadan kaldırmaktı. Emperyalist küresel düşman bu işgali kolaylaştırmak ve Sevr Anlaşması’nı milletimize zorla kabul ettirmek üzere Yunan ordusunu Anadolu içlerine sürdü. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış, esarete alışık olmayan Türk Milletinin bu işgale dur diyeceği şüphesizdi. Yunan ordusunun Anadolu’daki ilerleyişi Polatlı önlerinde Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki kahraman Türk Ordusu tarafından durdurulmuştur. Türk Ordusu, 13 Eylül 1921 de 22 gün 22 gece süren, Dünyanın en uzun ve en kanlı muharebelerinden birisi olan, Sakarya Meydan Muharebesinde mağrur Yunan ordusunu tarihinin en büyük bozgununa uğratmıştır. Yunan ordusu kurtuluşu muharebe meydanından kaçmakta bulmuştur. Yunan ordusu bir sene sonra Başkomutanlık Meydan Muharebesinde birliklerinin bir çoğu imha edilmiş olarak hezimet£ uğratılmış ve topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi son savunma muharebesi olup, Türk Ordusunun 1683 ikinci Viyana Kuşatmasından beri süren geri çekilişine de son verilmiştir. Anadolu’da çıkan milli mücadele kıvılcımları Sakarya’da, Dumlupınar’da alev topuna dönüşerek bir volkan gibi patlamıştır. Anadolu halkının ölüm kalım mücadelesi olan ve yokluktan var edilen bir ordu ile gerçekleştirilen Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu’nun karanlık günlerini aydınlığa dönüştürerek bu günün hür ve bağımsız Türk Cumhuriyeti’nin yolunu açmıştır. Sakarya Meydan Muharebesinin mimarı, muzaffer ve ebedi başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk’e 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mareşal rütbesi ile Gazilik unvanı verildi. Bugün bu unvanın verilişinin 100. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet ve şükranlarımızı ifade ediyoruz.”

KAHRAMANLIK VE ŞEREF GÜNÜ

“Gaziler Günü” olarak kutladığımız 19 Eylül aynı zamanda Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin de kuruluş günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü: Kurtuluş Savaşında, 1950’de Kore’de 1974’de Kıbrıs’ta savaşan Muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis güvenlik korucusu ve vatandaşların tüm Malul Gazilerin Kahramanlık ve Şeref Günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü, Türk kahramanlığının, cesaret ve fedakarlığının En Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı bir gündür.”

GAZİ UNVANI, ATA’MIZDAN BİZ GAZİLERE İNTİKAL EDEN EN BÜYÜK MİRASTIR

“Kahraman Gaziler “Gaziler Gününüz” kutlu olsun. Sizler, en büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata’mızdan biz gazilere intikal eden en büyük mirastır. Üzerinde yaşadığımız toprakların bir vatana dönüşmesi ve bekasının sağlanması, bayrağımızın özgürce dalgalanması şehitlerimizin ve gazilerimizin kahramanlık ve fedakarlıkları sayesindedir. Bu kahramanlık ve fedakarlığın şifresi “ölürsem şehit, kalırsam gazi” anlayışıdır. Türkiye Cumhuriyeti bugün, dünden daha fazla olmak üzere iç ve dış kaynaklı terör örgütlerinin tehdidi altındadır. Ortadoğu’da güçlü ve kuvvetli bir Türkiye emperyalist güçler tarafından istenmemektedir. Bu kapsamda terör örgütlerinin hedefi ülkede karışıklık çıkartmak, Türk Ordusunu yıpratmak, Türkiye Cumhuriyetini ekonomik ve iktisadi alanda zayıf bir ülke haline getirmek, dolayısıyla, emperyalist güçlerin menfaatleri doğrultusunda sömürü planı olan Sevr’in gerçekleşmesini sağlamaktır. Aziz Türk Milleti ve Onun Kahraman Ordusu bu hainlere hiçbir zaman fırsat vermeyecektir. Her geçen gün daha da güçlenen, şan ve şeref timsali Türk Ordusu dün olduğu gibi yarında vatanımızın, hürriyet ve bağımsızlığımızın en büyük güvencesi ve dayanağıdır.”

TORAKLARIMIZ TÜRK MİLLETİ TARAFINDAN EBEDİYEN EN KUTSAL EMANET OLARAK KORUNACAKTIR

“Topraklarımızın bir daha istila edilmesine, bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir. İnanıyoruz ki, kan dökülerek vatan olan bu topraklar, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonrada Türk Milleti tarafından en kutsal emanet olarak korunacaktır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu konuda şunları söylemektedir. “Milli bağımsızlığımızı, vatanın milleti ile bölünmez bütünlüğünü muhafaza etmek maksadıyla, vatanımızın her karış toprağına kanlarını akıtan, Türk tarihine altın sayfalar yazdıran gazilerimizin, can veren şehitlerimizin hatıralarını yüceltmek, onlara minnet ve şükran duygularımızı ifade etmek milli görevimizdir. Gazilere sahip çıkmak ve saygılı olmak milletimizin tarihine ve mazisine bağlılığının bir ifadesidir.”

ŞANLI TARİHİMİZİN ZAFERİ HİÇBİR ZAMAN UNUTULMAMALIDIR

“Şanlı tarihimizin zaferi hiçbir zaman unutulmamalıdır. Zafer günlerine ve bu zaferlerin kahramanlarına layık oldukları değer, her zaman ve her yerde verilmelidir. İlgisizlik şanlı tarihimizle olan bağı koparır. Aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz her zaman her yerde hatırlanmalıdır. Sehit ve Gazi Türk toplumunun ortak değerleridir. Değerli konuklar, Gaziler günümüzde, mutluluğumuzu bizlerle paylaştığınızdan dolayı sizlere teşekkür ederim. Türkiye Muharip Gaziler Derneği adına, Ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygıyla anar, hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim.”

MUHARİP GAZİLER DERNEĞİ ZİYARET EDİLDİ

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen tören sonrasında 19 Eylül Gaziler Günü anma programı kapsamında ilçe protokolü tarafından Türkiye Muharip Gaziler Derneği Polatlı Şubesi ziyaret edildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.