MİNNET VE ŞÜKRAN DUYUYORUZ!

Bu haber 21 Eylül 2020 saat 8:50 'de eklendi.

19 Eylül Gaziler günü olması nedeniyle, Polatlı Cumhuriyet meydanında kutlama Töreni gerçekleşti. Tören; Çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunması, Günün anlam ve önemine dair konuşmaların ve şiirlerin okunması ile son buldu. Gerçekleşen Törene; Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, Polatlı İlçe Emniyet Müdürü Şener Derin, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yüzbaşı Erkan Çınar, Topçu ve Füze Okulu Komutanı Tuğgeneral Sebahattin Türker, 58. Topçu Tugay Komutanı Tuğgeneral Ahmet İbiş, İlçe Müftüsü Hayri Cihangeri, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Polatlı Şubesi Başkanı Selahattin Özdemir, POLŞAHDER dernek başkanı Savaş Dinçer, Kurum ve kuruluşların temsilcilerinin yanı sıra gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

KIVANÇ GÜNÜNÜ KUTLAMANIN DERİN HEYECANI İÇİNDEYİZ

Günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Topçu Üsteğmen Tayfun Taş, “Bugün, her karışı şehit kanıyla sulanmış mukaddes vatan topraklarının savunulması uğruna hayatlarını feda etmeyi göze alarak, gazilik onuruna erişen kahramanların kıvanç gününü kutlamanın derin heyecanı içindeyiz. Bugün aynı zamanda sergilediği üstün komutanlık dehası, cesaret ve kahramanlığın milletimizce takdir edilişinin bir nişanesi olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ebedi başkomutanımız; Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ‘Gazilik’ unvanı ve ‘Mareşal’ rütbesi verildiği günün de yıl dönümüdür” ifadelerinde bulundu.

TÜRK KAHRAMANLIĞININ YAŞAYAN DESTAN

Taş, “Sakarya Meydan Muharebesinin kazanılmasına müteakip 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 79’uncu birleşiminde alınan karar ve 153 sayılı kanunla ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşallik rütbesi ve gazilik unvanı verilmiştir. Muharebenin en büyük rütbesi şehitliktir. Vatan ve vazife uğruna seve seve ölüme giden aziz ulusumuzun, Şehadet şerbetini içemeyen evlatları hak ettikleri gazilik unvanını büyük bir gururla taşımaktadır. Gazilik; Türk vatandaşlığının, Türk kahramanlığının yaşayan destanı Gazi ise; Bu destanı yazan kahramanın adıdır” dedi.

TARİH SAYFALARINA ALTIN HARFLERLE YAZILAN KAHRAMANLIKLAR

Taş, “Fedakârlık timsali değerli gazilerimiz; ulusumuzu birbirine bağlayan değerlerin başında, tarih sayfalarına altın harflerle yazılan kahramanlıklar; Toprak, Bayrak ve Vatan uğruna verilen canlar gelmektedir. Bu güzel topraklarda bağımsız şerefiyle yaşayabiliyorsak, bunu aziz şehitlerimize ve siz gazilerimize borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerle bu kutsal topraklar üzerinde bağımsız ve ve şerefle yaşamamızı siz kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilincinde olarak; Başta ebedi başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden Gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize, gazilerimizin muhterem anne ve babalarına, saygıdeğer eşlerine, sevgili evlatlarına ve her zaman desteğinden güç aldığımız yüce milletimize şükran ve saygılarımızı sunuyoruz” dedi.

İŞGALCİ YUNAN ORDUSU POLATLI ÖNLERİNDE DURDURULMUŞTUR

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Polatlı Şubesi Başkanı Selahattin Özdemir, “19 Eylül Gaziler Günü; bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür” diyerek şunları söyledi. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün komutasındaki Kahraman Türk Ordusu, Sakarya Meydan Muharebesinde, Anadolu içlerine kadar ilerleyen, işgalci yunan ordusunu Polatlı önlerinde durdurmuş, tarihin en büyük yenilgisini yaşatarak, kaçmaya mecbur etmiştir. Bu mücadele kaybedilseydi, sömürgecilerin Anadolu’yu paylaşım planı olan Sevr gerçekleşecek, dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hayal olarak kalacaktı” dedi.

BUGÜNÜN BAĞIMSIZ TÜRK DEVLETİ’NİN YOLUNU AÇMIŞTIR

 Özdemir, “Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ve onun kahraman askerleri canlarını ortaya koyarak, yokluktan var edilen bir ordu ile savaşın seyrini değiştirerek bugünün bağımsız Türk Devleti’nin yolunu açmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e “Gazilik” unvanı ile “Mareşallik” rütbesini tevcih etmiştir. 19 Eylül; Kurtuluş Savaşında, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan Muharip Gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rejimi, üniter yapısı ve toprak bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis tüm Malul Gazilerin Şeref günüdür. 19 Eylül Gaziler Günü; bu aziz vatana canını adayan kahramanların günüdür” dedi.

GAZİ ONURLANMIŞ ASKERDİR

Özdemir, “Sizler, en Büyük Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşayan birer temsilcilerisiniz. Sizler, Şehitlerimiz ile birlikte Cumhuriyetimizin teminatı ve temel taşlarısınız. Şehit ve Gaziler; toprağı vatan, insanı ulus yapan değerlerdir. Vatan savunmasında Şehit ve Gazi olmak kadar güzel bir kavram olamaz. Şehit nurlanmış, Gazi onurlanmış askerdir. Değerli Konuklar, Gaziler Günümüzde mutluluğumuzu bizlerle paylaştığınızdan dolayı tüm gaziler adına sizlere teşekkür eder, Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını silahı arkadaşlarını, tüm Şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi saygıyla anar. Hayatta olan gazilerimize sağlık ve mutluluklar dilerim” dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.