MİNİK ÇEVRECİLERDEN ÖRNEK DAVRANIŞ

Bu haber 11 Haziran 2022 saat 8:00 'de eklendi.

Yaptığı birçok etkinlik ve kurslar ile insan odaklı hizmet veren Ankara Büyükşehir Belediyesi Polatlı Aile Yaşam Merkezi, gerçekleştirdiği sosyal projeler ile de örnek olmaya devam ediyor. Bu kapsamda Aile Yaşam Merkezi İdarecisi Yıldız Yılmaz öncülüğünde, AYM Personeli ve Sakarya İlkokulu’nun minik çevrecileri Çevre Haftası nedeniyle Sakarya İlkokulu bahçesindeki ve Sağlık Parkındaki çöpleri toplayarak farkındalık yarattı.

YILMAZ: ÇÖPLERİ TOPLAYARAK FARKINDALIK YARATMAK İSTEDİK

Farkındalık yaratmak istediklerini belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi Polatlı Aile Yaşam Merkezi İdarecisi Yıldız Yılmaz, konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Dünya Çevre Günü, İsveç’in Stockholm kentinde 1972 yılında düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Konferansından bu yana, her yıl 5 Haziran tarihinde, çevrenin korunması konusunda dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla kutlanmaktadır. Dünyada bir dakikada 1 milyon plastik su şişesi satın alınmakta ve her yıl 5 trilyon tek kullanımlık poşet tüketilmektedir. Kullandığımız plastik ürünlerin yüzde 50’sini tek kullanımlık ürünler oluşturmaktadır. Okyanuslarda bir yılda biriken plastik dünyanın etrafını dört kez dönebilecek miktarda olup, tamamen çözülene dek bin yıl boyunca varlığını sürdürmektedir. Plastikler insan bedenine de doğrudan zarar vermekte olup, olumsuz etkiler mikro plastikler aracılığıyla insanların su ve gıdalarına kadar ulaşabilmektedir. Bizlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi Polatlı Aile Yaşam Merkezi olarak Sakarya İlkokulu minik çevrecileriyle birlikte Sakarya İlkokulu bahçesindeki ve Sağlık Parkındaki çöpleri toplayarak farkındalık yaratmak istedik.”

AHLAKİ VE VİCDANİ DEĞERLERE YÖNELİK ÖNLEMLER ALINMALI

“İklim değişikliğinin sosyo-ekonomik ve doğal sisteme yönelik olumsuz etkilerini de düşünecek olursak günümüzde başta hava ve su kirliliği olmak üzere önemli derecede çevre kirliliği problemleriyle insanlığın yüzleşmesi ve bu etkileşimi olumlu yöne çevirmek için bilimsel, aklıselime, ahlaki ve vicdani değerler manzumesine dayalı önlemler alması, politikalar geliştirmesi bir zorunluluktur. Sınırsız tüketim kültürü, sorumsuzca yaşama, menfaat, hırs ve lükse dayalı ekonomik ve sosyal yaşam anlayışı, karşı karşıya kaldığımız çevre problemlerinin en önemli sebeplerinin başında gelmektedir. Son zamanlarda çevre kirliliğiyle gündemimizi etkileyen bu duruma karşı insanlığın yavaş yavaş bilinçlenmeye başladığını, devletlerin bölgesel ve küresel anlamda planlamalara gittiğini görmekteyiz. Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen mücadelede başarılı olunması, oluşturulacak ahlaki ve vicdani değerler manzumesinin küreselleştirilmesiyle mümkün olacağına inanıyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.