Sosyal Güvenlik Uzmanı Nergis Şimşek, memur ve emekliler için beklenen zam oranı hakkında açıklamalarda bulundu. Şimşek, "Hükümet gerekli adımları atmazsa memurlar enflasyonun altında bir zam alabilir ve kök maaşı 10 bin liranın altında olan emekliler zam alamayabilir" dedi. 

Pegasus’tan dev kampanya! 1 Euro’ya uçak bileti Pegasus’tan dev kampanya! 1 Euro’ya uçak bileti

ENFLASYON FARKI NETLEŞECEK

Milyonlarca memur ve emekli, Temmuz ayında ne kadar zam alacaklarını merakla bekliyor. TÜİK, 3 Temmuz'da Haziran ayı enflasyon verilerini açıklayacak ve bu verilerle birlikte 2024 yılının ilk altı aylık enflasyon farkı belirlenecek.

6 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 27 OLACAĞI TAHMİN EDİLİYOR 

Nergis Şimşek, ilk 6 aylık enflasyon farkını yaklaşık olarak yüzde 27 civarında beklediğini belirtti. Şimşek'in verdiği bilgilere göre, Ocak ayında yüzde 6.7, Şubat ayında yüzde 4.53, Mart ayında yüzde 3.16, Nisan ayında yüzde 3.18 ve Mayıs ayında yüzde 3.37 olarak gerçekleşen aylık enflasyon oranlarına dayanarak, bu dönemdeki 5 aylık enflasyon yüzde 22.72 olarak hesaplandı. Son aylarda enflasyonun yaklaşık yüzde 3 civarında seyrettiği belirtiliyor. Haziran ayı enflasyonunun da TÜİK tarafından açıklanmasıyla birlikte, 2024 Ocak-Haziran dönemi 6 aylık enflasyonunun yüzde 27 civarında olacağı tahmin ediliyor.

10 BİN LİRA ALMAYA DEVAM EDECEK

Emekliler için Temmuz ayında yapılacak zamlar konusunda SGK Uzmanı Nergis Şimşek'ten önemli açıklamalar geldi. Şimşek'e göre, kök maaşı 8 bin lira olan bir SSK emeklisine yüzde 27 zam uygulandığında maaşı 10 bin 160 lira olacak ve bu durumda 10 bin liranın üzerinde ödeme yapılacak.

Ancak, kök maaşı 7 bin lira olan bir emekliye yüzde 27 zam uygulandığında maaşı 8 bin 890 lira olacak. Bu miktar, 10 bin liranın altında kaldığı için yine 10 bin lira ödeme yapılacak. Yani, 10 bin lira alt sınırı uygulandığı için birçok emekli, gerçek maaşlarının üzerine ek zam alamayacak ve 10 bin lira almaya devam edecek.

Kaynak: T24