Covid-19'dan sonra Brezilya Amazon Ormanları'nda yaşayanlarda daha sık görüldüğü belirtilen "pemfigus" adı verilen deri hastalığına yakalanan ve zihinsel engelli olduğu bilinen İbrahim Akan'ın yüzü, bir yıl içinde tanınmaz hale geldi.

YAĞMUR ORMANLARINDA RASTLANAN BİR HASTALIK

T24'te yer alan habere göre, Erzurum'da Zinnet-Cengiz Akan çiftinin en büyük çocuğu olan ve 7 çocuğun 3'ü engelli olan İbrahim Akan'ın yüzünde, 2021'de Covid-19 geçirdikten sonra yaralar ortaya çıkmaya başladı. Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne başvuran Akan'a, milyonda 2 ya da 3 kişide görülen ve Akdeniz kökenli veya Brezilya yağmur ormanlarında yaşayanlarda daha sık rastlanan "pemfigus" hastalığı teşhisi konuldu.

Çocuklarda D vitamini eksikliğine dikkat! İşte en çok bulunduğu yiyecekler Çocuklarda D vitamini eksikliğine dikkat! İşte en çok bulunduğu yiyecekler

Yağmur Ormanlarından Gelen Hastalık (1)

"YÜZÜM BİRAZ DÜZELSE ÇOK MUTLU OLACAĞIM"

Nadir görülen bu hastalık nedeniyle tedavi gören yüzde 80 zihinsel engelli Akan, bir süre sonra iyileşerek hastaneden taburcu edildi. Ancak 2023 başlarında tekrar rahatsızlanan Akan'ın yaraları bu sefer yüzünün yanı sıra vücudunda da ortaya çıktı. İkinci kez Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne yatırılan Akan, dermotoloji servisinde tedavi görmeye başladı. Yüzü tanınmaz bir hal alan İbrahim Akan, şunu söyledi:

"Aynaya ve kimsenin yüzüne bakamıyorum. Yüzüm biraz düzelse çok mutlu olacağım."

Anne Akan da oğlunun durumu için, "Oğlum milyonda bir görülen hastalığa yakalandı. Çocuğum her geçen gün gözümün önünde adeta çürüyor. Ne olur yardım edin" dedi.

PEMGİFİGUS HASTALIĞI NEDİR? 

Pemfigus hastalığı, çoğunlukla deride ve ağızda olan ancak bazen burun içerisinde, boğazda, gözlerde ve cinsel organlarda da olabilen, yanık benzeri içi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde başlayıp, bunların kısa sürede patlayıp açılması ile üzeri kabuklanan yüzeysel yaralar şeklinde seyreden önemli bir deri hastalığıdır. Tıp dilinde otoimmun bir hastalık olarak sınıflandırılır.

Pemfigus, nadir görülen bir hastalıktır. Türkiye için kesin veriler olmamakla beraber kabaca 1 milyon kişinin 2-3'ünde bu hastalığın geliştiği tahmin edilmektedir. Erkeklerde ve kadınlarda eşit sıklıkta görülür. En sık orta yaşlı kişilerde ortaya çıkmakla beraber her yaşta görülebilir. Pemfigus'un Akdeniz kökenli insanlar, Brezilya yağmur ormanlarında yaşayan insanlar ve orta ve üst yaştaki erişkinlerde daha sık görüldüğü belirtiliyor.