Milli Muharip Uçak Projesi

Bu haber 24 Ocak 2020 saat 9:17 'de eklendi.

Ankara Milletvekili Levent Gök’ün Milli Muharip Uçak Projesi Hakkında Verdiği Soru Önergesinin Cevabı; 25.11.2019 tarihinde TBMM Başkanvekili Levent GÖK Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY’ın cevaplaması istemiyle verdiği soru önergesinde 2017 yılında İngiltere ile ön anlaşma yapılarak başlanan Milli Muharip Uçak(MMU) Projesi’nde motor üretimi için Rolls Royce ve Kale firmalarının kurduğu ortaklığa rağmen 2018 yılında BMC ‘ye ait TRmotor ile anlaşıldığını ifade etmiş, 2019 Mart ayında Rolls Royce – Kale ortaklığının verdiği teklifin geri çekildiğini belirtmiştir.

Bu gelişmeler sonucunda daha önce MMU prototipinin ilk uçuşu için verilen 2023 tarihinin 2025 – 2026 yıllarına ertelendiğine dikkat çeken GÖK, MMU projesinde 2-3 yıllık bir gecikmenin meydana gelmesinin getireceği fazladan maliyet ve güven sorunlarını gündeme taşımıştır. MMU projesinin bütün bu olumsuzluklar sonrasındaki durumuna ve akıbetine ilişkin sorular yöneltmiştir.

21.01.2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı tarafından verilen cevapta Savunma Sanayii Başkanlığı(SSB) ile TR-Motor Güç Sistemleri Sanayii AŞ arasında Milli Muharip Uçak Özgün Motor Geliştirme Programı Çerçeve Mutabakatı’nın imzalandığı ifade edilmiştir. Mutabakatın Çerçeve Sözleşme niteliğinde olduğu, taahhüt içermediği, sonraki süreçlerde planlamanın doğru yapılabilmesi için imzalandığı açıklanmıştır. Motor geliştirme konusunda sözleşme imzalanma aşamasına gelindiğinde en uygun tercihin yapılacağına ilişkin ifadeler kullanılmıştır. Soru önergesi cevabında Milli Muharip Uçağın geleceğine dair herhangi bir açıklama yapılmamış, projede yaşanan gecikme ve sorunların getirdiği ek maliyetlere ilişkin sorular yanıtlanmamıştır.

MMU Projesi Türkiye tarihinin en önemli projelerinden biri olarak lanse edilmiş, Türkiye’nin yerli savaş uçağını üreten sayılı ülkelerden biri haline geleceği açıklanmıştır. Gelinen tabloda projenin bir belirsizlikler sarmalına dönüştüğü anlaşılmakta, motor geliştirme konusu dahi netleşmemiş olan Milli Muharip Uçağın 2025 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi mümkün görünmemektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.