MİLLETVEKİLİ LEVENT GÖK POLATLI ÇİFTÇİSİNİN SORUNLARINA DEĞİNDİ

Bu haber 24 Ekim 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Örgüt başkanı Bilal Haşim Avcı ve yönetiminin misafirlerinden biri CHP Ankara milletvekili Levent Gök oldu. Oldukça samimi bir ortamda gerçekleşen sohbette Polatlı’nın kangreni haline gelmiş su sorunu, tarımda yaşanan susuzluk ve baraj hakkında konulara değinen aynı zamanda Polatlı çiftçisinin yanında olduklarını belirten Milletvekili Gök, “DSİ Barajla ilgili onlar planlamalar içerisinde var ama icraata başlama konusunda bir İradeleri yok. Örneğin; Elmadağ’da aynı sorun yaşanıyor. Elmadağ’da müteahhitle 3 yıl önce bir sözleşme imzalanmış, bir lojide ÇED raporları çıkmış ama daha baraj yapılmıyor. Tabii kaynak sorun olduğu ortada. Dolayısıyla Ankara Çiftçimizi ilgilendiren konu bunların yapımı. Özellikle Polatlı Türkiye’nin en büyük hububat deposu yani burayı bizim çözmemiz lazım ki Türkiye’ye de faydası olan bir yer. Şuanda en güncel sorunu pancardaki taban fiyatın belirlenmemesidir” ifadelerinde bulundu.

ÇİFTÇİMİZİN SORUNLARINI MECLİSE TAŞIYACAĞIM

Gök, “Pancardaki taban fiyatın belirlenmemesi çiftçimizin önünü görememesine neden oluyor. Geçen yıl ki tohum desteğini daha alamadıklarından yakınıyor çiftçimiz. Bunların biran önce belirlenmesi lazım. Ben bu konuyu önümüzde ki haftada mecliste de gündeme getireceğim. Hem soru önergeleriyle hem de çiftçimizin sorunlarını oraya taşıyacağız. Tüm bunlara baktığımız zaman bir de bir bakıyorsunuz Türkiye’de tarımı ayağa kaldıralım, hayvancılığı ayağa kaldıralım diye bizler mücadele ederken, hükümet yayınladığı bir genelge ile ithalattaki çok önemli ürünlerin gümrük vergilerini sıfırlıyor. Bu ne anlama geliyor; “Hükümet bu süreci Türkiye’de bu süreci iyi yürütemiyor, bunu yönetemiyor” dedi.

TÜRKİYE’DE SAHİPSİZ BİR TARIM KESİMİ VAR

Gök, “Sahipsiz bir tarım kesimi var Türkiye’de. Bu sahipsiz kesimin mutlaka bir ayağa kalkması lazım. Bu sahipsiz kesim bir kere tarım girdilerinin, dövizle bağlantılı olması nedeniyle tarım girdilerinde her zaman artan artışlar ama ürün bedellerinde artmayan ürün bedelleri. Çaresiz bir toplum. Örneğin; sütten size bir örnek vereyim sütün geçen yıl ki fiyatı da aynı bu yıl ki fiyatı da aynı ama süt üretimindeki maliyetler, diğer maliyetler, döviz olan maliyetler artıyor ama sütün fiyatı artmıyor. Şuan da süte, litre başına 1 buçuk lira destek vermesi gerekiyor. Ayağa kaldırmamız lazım. Tarımda da öyle. Şimdi biz bir yandan tarımı konuşurken Türkiye’de hükümetin böylesine savrularak yurtdışından; buğday, ay çiçeği, arpa gibi temel ürünlerin ithalatının sıfırlaması bu ülkede tarımın bitmesi anlamına gelir. Bu bence Türkiye dışında başka ülkelerde olan bir uygulama değildir” dedi.

ÇİFTÇİSİNİ GÖRMEZDEN GELEN BİR HÜKÜMET BEN BAŞKA YERDE GÖRMÜYORUM

Gök, “Yani kendi çiftçisini böylesine görmemezden gelen aldığı bu kararlarla da düşman kesilen ben başka bir hükümette görmüyorum Yurtdışında. Şimdi Rusya’dan gelecek bizim buğdayımız, Arjantin’den gelecek, Kanada’dan gelecek ay çiçeğimiz her nedense oranın çiftçisine para kazandırıyoruz arkadaşlar. 2019 yılında bu hükümet şöyle bir şey yaptı; “ Türk Çiftçisine 2 kalemde buğday ve ay çiçeğinde 17 buçuk milyar destek ödedi. 2 kalem ama biz 2019’da 25 milyar liralık yurt dışından buğday ve ay çiçeği ithal ettik. Yani Türk çiftçisine 17 buçuk milyar lira destek verdik. Yurt dışındaki yabancı ülkelerden 25 milyar liralık buğday ve ay çiçeği aldık. Ya bu nasıl oluyor değerli arkadaşlar? Bu kabul edilebilir bir durum değildir ” dedi.

POLATLI İÇİN ÇOK SEVİNDİRİCİ BİR TABLO

Gök, ”Polatlı’nın en büyük sorunu geçtiğimiz aylar içerisinde ihalesi yapılan su sorununu giderme konusunda Büyükşehir Belediyemiz yoğun bir çaba sarf ediyor. Bir kere temel bir sorun çözme konusunda önemli bir şey çünkü su insan yaşamının en önemli faktörlerinden birisi, bunun çözülüyor olması Polatlı için çok sevindirici bir tablo. İkincisi ben Polatlı’daki kuru tarım arazilerinin ve su kanallarına yakın olması nedeni ile su alamamaktan dolayı ürünlerin yetiştirilememesi konusundaki en büyük sorunun Eskişehirler Polatlı arasındaki bu su sorunun giderilmesi olarak görüyorum” dedi.

ÇİFTÇİ ÖNÜNÜ GÖRMEK ZORUNDA

Gök, ”Bir kere çiftçimizin temel su sorunun çözülmesi gerekiyor, ikincisi arpada da yapıldı bu iş arpa ilk çıktığı zaman kamyonlar ilk geldiği zaman ofis almadı, arkadaşlarımızın ürünlerini Büyükşehir devreye girince aldı. Çiftçi önünü görmek zorunda, pancar bakın şuanda yavaş yavaş başlanacak pancar çiftçisi önünü göremiyor yani bedel nedir, çünkü oturup evinde hesap yapacak borçlarını ödeyecek yani Polatlı’yı biz bir hububat deposu olarak görüyoruz. Dolayısıyla çiftimizin günler öncesinden hatta ektiği zaman dahi bir yıl sonraki fiyatı görecek tablo olması lazım” dedi.

BEN ANKARA’MIZIN TÜM SORUNLARININ GİDERİLECEĞİNİ GÖRÜYORUM

Gök, ”Belediye Başkanımızın yaptığı çalışmalar zaten sadece Ankara kamuoyunda değil tüm Türkiye kamuoyundan ilgi ile ve takdir ile izleniyor. Elbette sayın belediye başkanı Mansur bey 25 yıllık bir yönetimden sonra bir yönetime geldi ve çoğunluğu olmayan bir meclis ile çalışıyor. Ben orada verilen mücadelelerin tanığıyım zaman içerisinde ben Ankara’mızın tüm sorunlarının giderileceğini görüyorum. Ankara’mızın bütün ilçelerini dolaşırken karşılaştığımız en büyük problem bir kere yol problemi. Şimdi bunlar üzerine ciddi bir çalışma yapılıyor grup yolları bağlantı yolları falan yıllarca ihmal edilmiş yollar üzerine ciddi bir değerlendirme yapılıyor çalışmalar yapılıyor ben zamana geçtikçe ben önemli hizmetlerin herkesin göreceğini biliyorum çünkü bu çalışmaların yapıldığına tanık oluyoruz” dedi.

 ESKİŞEHİRLER OLAN PROBLEM ÇÖZÜLÜRSE SORUNUN TEMELİNDE O YATIYOR

Gök, ”Bu sulama işi kardan gelen sularla ben ama özellikle Eskişehir’den gelen Eskişehir’le olan görüşmeleri çok önemsiyorum onun giderilmesi su ne kadar fazla olursa Polatlı çiftçisi o kadar daha fazla ürün elde edecek bunların hepsi olumlu adımlardır. Bunların hepsine katkı sağlamak için bizlerde devredeyiz örneğin be Eskişehir belediye başkanımızla görüşüyorum Eskişehir’deki oranın su işletme müdürü ile görüşüyorum, Eskişehir DSİ ile görüşüyoruz bunların bir iradede bir karar vermesi lazım. Bura da adil herkesin kabul edeceği bir su akışı sağlanması Polatlı’nın menfaatinedir buna gayret ediyoruz. Eskişehirler olan problem çözülürse sorunun temelinde o yetiyor” dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.