MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, yerel seçimlerle ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. Yalçın, “MHP'nin siyaseten etkisizleştirmeye çalışılmasını görmezden gelmeyiz” vurgusunda bulunarak, milli irade karşısında bütün siyasi partilerin boynu kıldan ince olduğunu söyledi.

Yalçın, yazılı açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Öncelikle şu hususun altını hassasiyetle çizmek isteriz, aziz milletimiz iradesini sandığa aksettirmiş ve her partiye, herkese çok anlamlı mesajlar vermiştir. Cumhur İttifakı'nın bir üyesi olarak MHP, bu mesajlardan gereken dersleri çıkarmıştır. Milli irade karşısında bütün siyasi partilerin boynu kıldan incedir. Alınan sonuçlar elbette çarpıcıdır. Ancak söz konusu olan yerel seçimlerdir ve Mahalli İdareler Seçimleri'nin sonuçlarını kendi dinamikleri içinde analiz etmek icap eder."

“MÜSAADE ETMEYİZ”

"Konu partimizce çok yönlü ele alınıp ortaya çıkan sandık aritmetiğinin sebepleri üzerinde rasyonel, objektif metot ve kriterler esas alınarak şimdiden çalışmalara başlanmıştır. Hal böyleyken yerel seçimlerin neticeleri üzerinden MHP'nin çoğunu az göstermeye çalışılmasına seyirci kalmayız. Kayıplarımızın öne çıkarılıp kazançlarımızın yok sayılmaya çabalanmasına müsaade etmeyiz. Partimizin siyasetteki özel mevkiinin hedefe konulması karşısında suskun durmayız. MHP'nin siyaseten etkisizleştirmeye çalışılmasını görmezden gelmeyiz. Seçimlerde husule gelen siyasi tablonun saptırılmasına, belediyelerdeki el ve görev değişikliklerinin fırsatçılık yapılarak başka mecralara çekilmesine göz yummayız. Aylardır sahada gecelerini gündüzlerine katan cefakar, fedakar dava arkadaşlarımızın emeklerinin yok sayılmasına, tezyif ve tahfif edilmesine izin vermeyiz. Partimizi her şart altında destekleyen vefalı seçmenlerimizin gösterdiği teveccühün küçümsenmesine sessiz kalmayız."

“MHP ÜÇÜNCÜ PARTİ KONUMUNDADIR”

"Genel Başkan Yardımcımız Sayın Feti Yıldız'ın bugün açıkladığı gibi YSK verilerine göre, MHP'nin Mahalli İdareler Seçimlerinde il genel meclisi oy oranı yüzde 16,62'dir. Buna göre MHP üçüncü parti konumundadır. MHP birçok yerde Cumhur İttifakı bünyesinde seçimlere girmiştir. Genel oy dağılımı değerlendirilirken, bu olgu münhasıran ele alınmalıdır."

“AYAKLAR YERE DEĞMELİDİR”

"Çocukça sevinçler, zafer oyun havaları, psikolojik tatmin seansları, artık yerini demokratik olgunluğa bırakmalıdır. Faydasız kötüleme, karalama kampanyalarından vazgeçilerek demokratik barış ikliminin egemen kılınmasına katkıda bulunulmalıdır. Ayaklar yere değmelidir. Göğe erdiği sanılan başlar, çabucak dağılacak bulutlardan inmelidir. Rüzgarın estiği yöne doğru kanat çırpanların, en ufak fırtınada meçhule, hiçliğe savrulduklarına çokça şahit olunmuştur. İklim değişikliği, dünyanın olduğu kadar, toplumların da geleceğini etkilemektedir.”

AK Parti Sözcüsü Çelik, MKYK Toplantısına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu AK Parti Sözcüsü Çelik, MKYK Toplantısına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu

“SİYASETİN YAZI VAR, KIŞI VARDIR”

“Siyasette de iklim veya mevsim değişikliği yaşanabilmektedir. Siyasetin yazı var, kışı vardır. Her seçimin de sonrası, arkası vardır. Oylar emanet, mevkiler muvakkattir. Baki kalan devlet, hakim olan millettir. MHP olarak millet iradesine saygı göstereceğiz. Devletin bekasını kıskançlıkla gözeteceğiz. Türkiye'nin zaman ve takat yitirmesi için değil, güç kazanması, yükselmesi için gayret göstermeye devam edeceğiz. Hükümete köstek değil, destek olacağız. Zira Türkiye kazanınca millet kazanacaktır."