MEZAİM KİRAZ EĞİTİM KURUMLARINDAN TYT- AYT ÖNCESİ ÖNERİLER

Bu haber 24 Haziran 2021 saat 18:19 'de eklendi.

MEZAİM KİRAZ EĞİTİM KURUMLARINDAN TYT- AYT ÖNCESİ ÖNERİLER

İlçede bulunan Mezaim Kiraz Eğitim Kurumları 26-27 Haziran günü yapılacak olan TYT-AYT öncesinde sınava girecek öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

MOTİVASYONUNUZU KAYBETMEYİN

26-27 Haziran günü yapılacak olan TYT-AYT öncesinde sınava girecek öğrencilere tavsiyelerde bulunan Mezaim Kiraz Eğitim Kurumları Müdürü Onur Kaya, ‘’Merkezi sistem sınavları açısından oldukça zengin olan ülkemizde, çok fazla sayıda sınav tanımı yapılmıştır. Özellikle TYT için yapılan tanımlardan belki de gerçeği en iyi yansıtanı; ‘TYT bir hazırlık sınavıdır’ şeklindedir. Şu anda mevcut üniversiteye giriş sisteminin birinci aşaması ’ TYT diğer gün yapılacak olan AYT ye az zaman kaldı. Bu süreç de öğrenciler son günlerini mümkün oldukça bol dinlenmeli ve sınava konsantre olmalıdırlar. Başarısızlık riski bizim kaygımızı artıran temel sebeptir. Kaygımız ise performansımızı olumsuz yönde etkiler. Hepsi birbirine bağlı bu süreçlerin en başında sınavın tanımı yer almaktadır. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda yaşayacağımız deneyimin sonucu ne olursa olsun; unutmayalım ki, bu ne ilk ne de son sınavdır. Hayatımız boyunca B ve C planları yaparak, motivasyonumuzu kaybetmeden yolumuza devam edersek kazanan her zaman biz oluruz.’’ dedi. Sınavın teknik boyutuna da dikkat çeken KAYA, ‘’Sınavın bir diğer boyutu da teknik boyutudur. Akademik anlamda kendi donanımımızı yeterli düzeyde tamamlasak bile, sınav anındaki stratejimiz, sınav sonucunun belirleyicisi olacaktır. Öğrencilerin hangi testten sınava başlayacağını belirlemesi ve zaman yönetiminin kontrolünü eline almasının önemli” dedi.

SINAV ANINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Sınav anında dikkat edilmesi gerekenleri de belirten Kaya, “Sınava başlamadan kitapçığı hızlıca gözden geçirin, hız ve isabet arasında uygun bir denge kurmak gerekir, bir soruda belli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamamışsanız uğraşmaktan vazgeçin ve soruyu bırakın, sorulara ön yargıyla yaklaşmayın, geçen zamanla çok fazla ilgilenmeyin, zihninizin dağılmasına izin vermeyin,  seçeneklerin gücünden faydalanın, karar vermeniz gerekiyorsa hızlı bir şekilde karar verin ve fikrinizi değiştirmeyin, cevaplarınızı cevap kağıdına gruplar halinde kodlayın, özel bir kodlama sistemi geliştirerek soru kitapçığı üzerine işaretleyin” dedi. Ayrıca Kaya, Polatlı’da hafta sonu sınava girecek tüm öğrencilere başarılar diledi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.