MEVLİD-İ NEBİ HAFTASI KARA TARAFINDAN ELE ALINDI

Bu haber 28 Ekim 2020 saat 9:32 'de eklendi.

Polatlı İlçe Müftülüğü tarafından Polatlı Halkını bilgilendirilmeye yönelik makaleler yayınlanmaya devam ediyor. Polatlı İlçe Müftülüğünün yayınladığı makalelerden biride Polatlı Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Oğuzhan Kara Hoca’nın Mevlidi Nebi Haftası konulu yazısı yer aldı. Polatlı Müftülüğü Din Hizmetleri Uzmanı Oğuzhan Kara Hoca’nın yayınladığı Mevlidi Nebi Haftası konulu yazıda “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizin (s.a.v.) dünyaya gözlerini açtığı haftayı her yıl olduğu gibi bu yıl da Mevlid-i Nebi haftası olarak kutlayacağız. Toplumsal farkındalık oluşturma ve milletimize Peygamber Efendimizin (s.a.v.) örnekliğini hatırlatma gayesiyle bu haftamızı bir fırsat biliyoruz. Bu vesileyle, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Peygamberimiz ve Çocuk temasında yüreklere dokunma gayretindeyiz” ifadeleri paylaşıldı.

ALLAH’A KARŞI GELMEKTEN SAKINANLARA ÖNDER EYLE

“Allah’ın bizlere lütfettiği en değerli nimet ve emanetlerden biri de gözbeğimiz olan yavrularımızdır. Şefkat ve merhamet Peygamberi, (s.a.v.) bizleri bu nimetin kıymetini bilmeye ve bu emanete hakkıyla sahip çıkmaya davet eder. Âlemlerin Rabbi olan Allah’a ve Resulüne iman eden kullar olarak, doğan her çocuğunun İslam fıtratıyla doğduğuna ve Dinimiz İslam’ın iyilik ve güzellik dini olduğuna iman ediyoruz. Bu imanımızın gereği olarak da Kerim kitabımızın emir ve yasaklarını işitip itaat ediyoruz. Ve Rabbimizin hediyesi olan yavrularımızı, Dinimiz İslam’ın emrettiği iyilik ve güzelliklerle yetiştirmemiz gerektiğinin idrakine varıyoruz. Bu doğrultuda “Ey Rabbimiz! Eşlerimizi ve çocuklarımızı bize göz aydınlığı kıl ve bizi Allah’a karşı gelmekten sakınanlara önder eyle.” (Furkan Suresi 74) duasına mazhar olabilmek için gayret ediyoruz”

KOMŞULAR VE AKRABALAR ARASINDA HASSAS BİR HAK DENGESİ VARDIR

“Allah’ın bir hediyesi ve emaneti olan, güzel isim koyduğumuz, helal ve temiz gıdalarla büyüttüğümüz çocuklarımızın ismiyle yaşamasını arzularız. Yemeyip yedirdiğimiz, içmeyip içirdiğimiz, uyumayıp uyuttuğumuz, giymeyip giydirdiğimiz evlatlarımızın acı günü olmasın diye çabalar, onların daima iyi kalpli, huzurlu ve mutlu olması için dualar ederiz. Genciyle ve yaşlısıyla toplum olarak birlikte yaşadığımız bu hayatta her birimize yaşımızın ve imkanımızın gerektirdiği sorumluluklar yüklenmiştir. Anne-baba ile evlat arasında, dede ile torun arasında, komşular ve akrabalar arasında hassas bir hak ve sorumluluk dengesi vardır. Ve elbette çocuklarımızın da üzerimizde hakları vardır. Çocuklarımızın üzerimizdeki en büyük hakkı ise, fıtratlarının saf ve temiz halini koruyarak onları her türlü kötülükten muhafaza etmemizdir”

HZ. PEYGAMBER (S.A.V.) MÜMİNLER İÇİN EN BÜYÜK ÖRNEKTİR

Her konuda olduğu gibi çocuğa yaklaşım noktasında da Hz. Peygamber (s.a.v.) müminler için en büyük örnektir. Allah Resûlü, çocuklara yönelik her türlü şiddet, baskı, öteleme ve istismarın sıradanlaştığı bir cahiliye toplumunda, onların hakları ve iyiliği için büyük bir mücadele vermiştir. Cehaleti, taassubu ve önyargıları yıkarak kız-erkek ayrımcılığı yapmaksızın bütün çocuklara karşı adaleti, merhameti ve şefkatiyle bütün insanlık için rehber olmuştur” ifadeleri paylaşıldı. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.