Hülya Koçyiğit'in Almanya Acı Vatan filmi ne zaman nerede çekildi? Almanya Acı Vatan konusu ve oyuncuları Hülya Koçyiğit'in Almanya Acı Vatan filmi ne zaman nerede çekildi? Almanya Acı Vatan konusu ve oyuncuları

Geçtiğimiz günlerde geçirdiği trafik kazasının ardından şah damarının tıkanık olduğu ortaya çıkan Metin Uca, entübe edilmişti.

Yoğun bakımda tedavisi süren tiyatrocu, yazar ve sunucu Metin Uca 17 Kasım'da hayatını kaybetti. 

Uca'nın ölüm haberini menajeri Kübra Kalem Baykara verdi.

ŞAH DAMARININ TIKANIK OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde araç kullanırken yaşadığı rahatsızlık sonrası trafik kazası geçiren Uca'nın şah damarlarının tıkalı olduğu ortaya çıkmıştı.

Uca, tedavi gördüğü hastanede entübe edilmişti. Menajeri Baykara, tedavisine ilişkin, "15 Kasım sabahı taburcu edilmesi beklenirken acil bir operasyona alınması gerekti. Operasyondan sonra oluşan komplikasyonlar nedeniyle tedbir amaçlı entübe edildi. 72 saati atlatmayı, ardından tedavisine devam edebilmeyi umuyoruz" demişti.

ŞAH DAMARI TIKANMASI NEDİR?

Tıp literatüründe karotis arter hastalığı olarak bilinen şah damarı tıkanıklığı, genellikle plak denilen yağlı maddelerin ve kolesterol artıklarının damar duvarında birikmesinden kaynaklanır. 

Şah damarı tıkanıklığı, inme riskinde artış gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

ŞAH DAMARI TIKANMASI NEDEN OLUR?

Kalbi kanlandıran koroner arterlerde olduğu gibi şah damarlarının iç kısmında da ateroskleroz denilen damar sertliği durumu görülebilir. Sağlıklı bir atardamarın duvarı, esnek ve pürüzsüz bir yapıya sahiptir. Yüksek kolesterol düzeyleri, obezite, sigara kullanımı gibi bazı olumsuz faktörlerinin etkisiyle şah damarı duvarında yağlı maddeler, kolesterol atıkları, kireç kalıntıları gibi zararlı maddeler birikmeye başlar.

Bu maddelerin birikmesi sonucunda, damarın duvarında aterosklerotik plak denilen kalın bir kireç tabakası meydana gelir. Bu durum şah damarında esneklik kaybı, darlık ya da tıkanıklıkla sonuçlar. Darlık nedeniyle beyne giden kan akımında azalma meydana gelir.