Meteoroloji uzmanı Orhan Şen, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Türkiye'yi kavurucu sıcakların beklediğini duyurdu. Şen'e göre, pazar gününden itibaren etkisini göstermeye başlayacak olan sıcak hava dalgası, önümüzdeki 3 gün boyunca ülkenin büyük bir bölümünü etkisi altına alacak.

Orhan Şen, sıcak hava dalgasının Arabistan ve Basra üzerinden geleceğini ve özellikle İç Anadolu, İç Ege, Akdeniz ve Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun batısı ve Trakya'da aşırı sıcakların yaşanacağını belirtti. Bu bölgelerde hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi bekleniyor.

Vatandaşlar Dikkatli Olmalı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Pençe-Kilit Operasyonu mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Pençe-Kilit Operasyonu mesajı

Sıcak hava dalgası, özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar için risk oluşturabilir. Bu nedenle, vatandaşların güneş ışınlarından korunmaları, bol sıvı tüketmeleri ve açık havada uzun süre kalmaktan kaçınmaları önemle tavsiye ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden de Uyarı Geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü de sıcak hava dalgası konusunda vatandaşları uyararak, gerekli önlemleri almalarını istedi. Önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının daha da artması bekleniyor

Kaynak: Haber Merkezi