Avrupa Okçuluk Federasyonu tarafından gerçekleştirilen şampiyonada Mete Gazoz, Klasik Yay Erkekler finalinde Sloven rakibi Den Habjan Malavasic'i mağlup ederek altın madalya kazandı.

Gazoz, şampiyonadaki performansıyla dikkat çekti.

Antalyaspor evinde 3 puanın sahibi Antalyaspor evinde 3 puanın sahibi

Turnuvada önce Lüksemburg sporcusu Pit Klein'i 6-0, ardından Hollandalı Steve Wijler’ı 6-0, Hollandalı Gijs Broeksma’yı 6-0 ve yarı finalde Fransız Baptiste Addis’i 7-1'lik skorlarla eleyerek finale yükseldi. Finalde de Slovenyalı rakibi Den Habjan Malavasic'i 6-0 yenerek Avrupa şampiyonu oldu.

Mete Gazoz, daha önce 2016'da Avrupa Şampiyonası'nda gümüş, 2022'de ise bronz madalya kazanmıştı. Ayrıca Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda zafer yaşayan Gazoz, 2023 yılında dünya şampiyonluğunu elde etmişti.

Bu başarılarıyla birlikte Mete Gazoz, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonluğu apoletlerini aynı anda elinde bulunduran ilk okçu olarak tarihe geçti.

Mete Gazoz'un bu büyük başarısı, Türk sporunun uluslararası alandaki önemli temsilcilerinden biri olduğunu bir kez daha gösterdi. Gazoz'un başarısı, Türk sporseverler tarafından büyük bir gurur ve sevinçle karşılandı.