MESLEK LİSELERİ DÖNER SERMAYE KAPASİTESİNİ ARTTIRDI

Bu haber 02 Şubat 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Koronavirüs sürecinde ürettikleri Polatlı’da bulunan meslek Liselerinde Özellikle maske, dezenfektan, yüz koruyucu siperlik, maske makinesi ve solunum cihazı gibi bu süreçte talep edilen ürünlerin üretimi ile birlikte, Türkiye geneli meslek Liselerinin döner sermaye kapsamındaki üretim kapasitesi arttığı Milli Eğitim bakanlığı tarafından açıklandı.

Mesleki eğitimde öğrencilerin uygulama becerilerini geliştirmede önemli katkısı olan döner sermaye kapsamındaki üretim kapasitesi, son iki yıldır artırılmaya devam ediyor. 2018’de üretimden elde edilen gelir, 248 milyon 608 bin 785 lira olarak gerçekleşmişti. 2019’da 400 milyon liraya ulaştı. Kovid-19 salgını nedeniyle okullar uzun süre kapalı olmasına rağmen meslek liselerinin üretim kapasitesindeki artış, geçen yıl da devam etti. Meslek liselerindeki üretimden 2020’de elde edilen gelir, 2018’e göre  yüzde 100’ün üzerinde artarak 503 milyon 197 bin 847 liraya ulaştı.

 ÜRETİM PORTFÖYÜNDE DEĞİŞİKLİĞE GİDEREK BU SIKINTIYI AŞMAYA ÇALIŞTIK

Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, son iki yılda mesleki eğitimde döner sermaye kapsamında meslek liselerinde yapılan üretim kapasitesini artırmaya ve “eğitim-üretim-istihdam” döngüsünü güçlendirmeye çalıştıklarını belirtti. Yapılan düzenlemeler ve planlamalar sonucunda son iki yılda bu kapsamdaki üretimlerden elde edilen gelirin 2018’e göre yüzde 100 artarak 500 milyon lira bandına ulaştığını bildiren Özer, “2020’de Kovid-19 salgını nedeniyle daha önce üretim yapılabilen çoğu üretim kaleminde sıkıntı yaşanmasına rağmen üretim portföyünde değişikliğe giderek bu sıkıntıyı aşmaya çalıştık. Özellikle maske, dezenfektan, yüz koruyucu siperlik, maske makinesi ve solunum cihazı gibi bu süreçte talep edilen ürünlerin üretimine odaklandık. 2021’de bu kapasiteyi çok daha fazla güçlendireceğiz” dedi.

EN FAZLA GELİR SAĞLAYAN ÜÇ İLDEN ANKARA’DA YERİNİ ALDI

 Özer, geçen yılki üretimden en fazla gelir sağlayan üç ilin sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir olduğunu belirterek “Bu dönemde mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumlarının yaptıkları üretimlerden İstanbul 61 milyon lira, Ankara 40 milyon lira ve İzmir 25 milyon lira gelir elde ettiler.” bilgisini vererek, 2020’de bu süreci başarıyla yürüten Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne, tüm il müdürlerine, okul yöneticilerine öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.