Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, para politikasında sıkılığı koruyacaklarını ve enflasyonu düşürme konusundaki kararlılıklarını vurguladı. 

Merkez Bankası Başkanı Karahan’dan Enflasyon Açıklaması! 

Karahan, Reuters’a yaptığı açıklamada, talepte dengelenmenin başladığını ancak enflasyonla mücadelede kat edilmesi gereken mesafenin henüz tamamlanmadığını belirtti. Karahan, "Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamız doğrultusunda oluşmasını bekleyeceğiz. Henüz bu doğrultuda kat edecek mesafemiz olduğunu düşünüyoruz" dedi. 

Pegasus’tan dev kampanya! 1 Euro’ya uçak bileti Pegasus’tan dev kampanya! 1 Euro’ya uçak bileti

"KALICI DÜŞÜŞ GÖRMEK İSTİYORUZ"

Mayıs ayında yüzde 75,45 ile 2022 sonundan bu yana en yüksek seviyeye ulaşan enflasyon, Haziran ayında yıllık bazda yüzde 71,60’a geriledi. Aylık fiyat artışı ise Haziran’da yüzde 2’nin altına düştü. Karahan, "Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istiyoruz" diyerek enflasyonu düşürme konusundaki kararlılıklarının altını çizdi. 

Talepte dengelenme belirtilerinin fiyatlara yansımaya başladığını ifade eden Karahan, tek bir veri üzerinden çıkarım yapmanın sağlıklı olmadığını belirtti. "Oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz. Merkez Bankası kararlılığı ve ihtiyatı ile hareket ediyoruz" dedi. Karahan, enflasyonla mücadelede alınacak önlemlerin devam edeceğini ve para politikasındaki sıkılığın korunacağını vurguladı. 

Kaynak: SANAYİ GAZETESİ