Merinos’un ana vatanı; Polatlı..

Bu haber 10 Eylül 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Tarım Bakanığı tarafından ilk kez Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Tarım İşletmereli Genel Müdürlüğü marifetiyle yetiştirilen merinos koyun cinsi olan Polatlı Koyunu, ayı zamanda merinosun en kaliteli eti olan cins olarak Dünya literatüründeki yerini aldı. Polatlı Postası Gazetesi’nin 2010 yılında ilk kez duyurduğu ve Ankara Üniversitesi ve pek çok akademik çalışmaların neticesinde ıslah edilerek TİGEM’de yetiştirilmeye başlanan Polatlı Koyunu merinos cinsinin sayısı da giderek artıyor. 2018 yılından bui yana Polatlı Koyunu merinos cinsindeki artış 250 bin civarında arttı ve Yeni ıslah projelerinin yanı sıra hayvan başın verilen 100 liralık destek miktarı ile çiftçilerin de yetiştirmeye yöneldiği bir koyun türü.

KORKMAZ: MERİNOS TÜRÜ DÜNYA’DA SÖZ SAHİBİ OLACAK

Tarım ve ormancılık Bakanlığı Ankara İl Tarım Müdürü Bülent Korkmaz, merinos türü olan Polatlı Koyunu olarak tescillenen koyun türü hakkında yaptığı açıklamada, bu türün gerek et kalitesi ve gerekse ıslah projelerinin verimliliği sayesinde çiftçilerin ilgi gösterdiği bir koyun türü olduğunu ve Dünya genelinde Polatülı dışında Almanya’da yetiştirildiğini söyledi Korkmaz “2012 yılında Ankara genelinde 350 bin düzeyinde olan merinos koyun varlığı 2020 yılının ilk 6 aylık diliminde 800 bin sayılarına ulaştı. 2 yıl önce ile kıyasladığımızda ibe mirinos koyun sayısında 200 bin civarında bir artış meydana gelmiştir. Halk dilinde ıslah projeleri kapsamında çiftçilerin kendi köyünde bizzat o bölgede çiftçilerle birmikte yürütüen proje sayesinde hem hayvanın et kalitesini hem de döl veriminin artırılması için çalışmalar yürütülüyor. Merinos koyununun ana vatanı ise Polatlı’dır. Polatlı bu koyun cinsinin yetişmesi anlamında iklimsel olarak Ankara genelindeki en uygun bölgemizdir. Ayrıca bu hayvanın yetiştirilmesi anlamında çiftçilerimizi hayvan başına bakanlığımız tarafından 100 lira destek verilmektedir.” diye konuştu.

DÜNYA GENELİNDE ALMANYA’DAN SONRA TEK ÜLKE TÜRKİYE

Merinos koyun cinsinin ana vatanı Polatlı olarak gösteriliyor. Ancak Almanya’da da benzer bir merinos cinsi küçükbaş hayvancılıkta önemli bir yere sahip. T arım ve Ormancılık Bakanlığı şimdi merinos koyun ırkını Dünya’ın merkezi haline getirmek adına Polatlı başta olmak olarak TİGEM marifetiyle de bu cinsi yetiştirmeyi yaygınlaştırmak adına önemli projeleri hayata geçirmenin yanında ciddi desteklerde vererek çiftçilerin merinos yetiştirmesini teşvik ediyor. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.