MERCİMEK ALIM FİYATI ARTIRILDI

Bu haber 18 Ağustos 2022 saat 10:19 'de eklendi.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 14 bin TL olarak açıkladığı 2022 yılı kırmızı mercimek alım fiyatlarında artışa gitti. Buna göre 14 bin lira olarak uygulanan kabuklu kırmızı mercimek alım fiyatı 15 bin liraya çıkarıldı. TMO’ya daha önce ürün satan çiftçilere de bu fark ödenecek.

Polatlı’da bu yıl Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü teşvikiyle yaklaşık bin 500 dekar alanda kırmızı mercimek deneme üretimi yapıldı.

HASAT EDİLEN ÜRÜNLERİN BÜYÜK KISMI HALEN ÜRETİCİNİN ELİNDE

Toprak Mahsulleri Ofisinden (TMO) yapılan yazılı açıklamada kabuklu kırmızı mercimek fiyatlarının güncellendiği kaydedildi. TMO açıklamasında şunlara yer verildi: “Ülkemizde mayıs ayı sonunda başlayan kabuklu kırmızı mercimek hasadı temmuz ayı sonu itibariyle tamamlanmıştır. Hasat edilen ürünlerin büyük bir kısmının hâlen üretici elinde olduğu ve ticarete konu edilmediği gözlenmektedir. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yakından takip edilmekte olan iç ve dış piyasa koşulları göz önüne alınarak Kabuklu Kırmızı Mercimek  Alım Fiyatında güncelleme yapılmıştır.”

GERİYE DÖNÜK ÖDEMELER ÇİFTÇİYE EYLÜL AYINDA ÖDENECEK

“Daha önce ton başına 14.000 TL olarak uygulanan TMO Kabuklu Kırmızı Mercimek Alım Fiyatı, ton başına 15.000 TL olarak güncellenmiştir. TMO’ya bugüne kadar Kabuklu Kırmızı Mercimek teslim etmiş olan tüm üreticilerimiz, güncellenen yeni alım fiyatından faydalanacaktır. Geriye dönük fiyat farkı ödemeleri ise Eylül ayında üreticilerimizin banka hesaplarına aktarılacaktır. Tüm üreticilerimize yeni fiyatımızın hayırlı olmasını dileriz.”

ÜRÜN BEDELİ EN GEÇ 10 GÜN İÇERİSİNDE YATIRILACAK

“Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı üreticilerden belgelerindeki üretim miktarının tamamı satın alınacaktır. Ürün bedeli ödemeleri, ürünün TMO’ya teslim edildiği tarihten itibaren en geç 10 gün içerisinde üreticilerin banka hesaplarına aktarılacaktır. TMO işyerlerine satılan ürünün borsa tescil ücreti TMO tarafından karşılanacaktır. Boşaltma ücreti alınmayacaktır. Önceki yıllardan farklı olarak geçici alım merkezlerinde Hizmet Bedeli kesintisi (%1) yapılmayacaktır. TMO, üreticilerimizin iş yerleri önünde uzun süre beklemelerini önlemek amacıyla randevulu alım sistemine devam edecektir. Randevular internet üzerinden www.tmo.gov.tr veya randevu.tmo.gov.tr adreslerinden alınabileceği gibi yine internet sitesi üzerinden başmüdürlüklerimiz, şube müdürlüklerimiz ile ajans amirliklerimizden de alınabilecektir. TMO İşyerlerinde Pazar günleri hariç, haftanın 6 günü alım yapılacaktır. TMO’ya kabuklu kırmızı mercimek teslim edecek üreticilerimizin, alım noktalarımızda herhangi bir zorlukla karşılaşmamaları için; ÇKS bilgilerini güncellemeleri, Randevularını mutlaka almaları, Ürünlerini randevu alınan günde getirmeleri, Anlaşmalı bankalardan alınacak ürün kartı veya banka hesap numaraları ile alım noktalarına gelmeleri gerekmektedir. Üreticiler, TMO işlemleri ile ilgili her türlü bilgiyi TMO internet sitesinden, TMO iş yerlerinden ve Alo Ürün Hattından [312 416 34 10 (8 hat)] alabileceklerdir. Yeni hasat döneminin  ülkemize, milletimize hayırlı ve bereketli olmasını dileriz. Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.