Milyonlarca vatandaşın beklediği yeni emekli ve memur maaşı için yapılacak düzenlemeler ile ilgili bazı detaylar ortaya çıktı. Ayrıca 7500 en düşük emekli maaşı üzerinde aylık alanlar için de çalışmaların yürütüldüğü belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan en son yaptığı açıklamada, "Kamu işçilerimizin maaşını 21 bin lira seviyesine çıkardık. Memurlarımızın en düşük maaşını da Temmuz'da 22 bine yükseltme sözü verdik" ifadeleri yer bulmuştu.

En düşük emekli maaşı ve bayram ikramiyesinin yeniden değerlendirileceği üzerine yapılan açıklamalar sonrası, yeni rakamlar için çeşitli yöntemler konuşuluyor. Edinilen bilgiye göre; en düşük emekli maaşı için 10 bin TL gibi bir düzey düşünülüyor.

Emekliye zam düzenlemesi için düşünülen kademeli zam formülü ile, Temmuz döneminde 6 aylık enflasyon oranına ilaveten refah payı ile yeni maaşlar belirlenecek. Düşük maaşlara, yüksek zam oranı verilecek ve bu şekilde yüksek maaş alanın kaybı olmayacak.

Gayrimenkul sektöründe herkesin yüzü gülecek Gayrimenkul sektöründe herkesin yüzü gülecek

Zamların kademeli olarak belirlenmesi durumunda ise örnek tablo şu şekilde olması öngörülüyor;

10 bin-15 bin TL için Yüzde 45

15 bin-20 bin TL için Yüzde 40

20 bin ve üzeri için Yüzde 35

MEMUR MAAŞLARINE EK ZAM ORANI

Mayıs ve Haziran ayı verileri sonrası kesinlik kazanacak olan 6 aylık enflasyon rakamlarının ardından emekli ve memur zammı Temmuz ayında refah payı hariç belli olacak.

Memur ve memur emeklisi yüzde 6 toplu sözleşme zammına ilaveten enflasyon farkı alacak. Kamu işçisi zammı referans alındığında memur zammının yüzde 45-50 düzeyinde gerçekleşmesi bekleniyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklisi de 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alacak. Bu rakamlar refah payı ve seyyanen artışlar hariç ham zam oranları olacak.

TCMB'nin anketi göz önüne alındığında memur zammı yüzde 45 olursa ek zam yüzde 26,32, yüzde 50 olursa ek zam 31,32 olacak.

En düşük memur maaşı 22 bin TL düzeyine çekilecek ve üzerinde maaş grupları için de Temmuz zammı ve refah payı artışı için yeni bir düzenleme bekleniyor.

MEMURA KİRA YARDIMI

Büyükşehirlerde artan kira fiyatlarından dolayı memurlara kira desteği açıklamaları yapılmıştı. Bu kapsamda; memura büyükşehir tazminatı ödenecek, memurun görev yaptığı il ve ilçeye göre kira yardımları yapılacak. Ayrıca öğretmen, polis gibi meslek grupları için özel lojman olanağı tanınacak.