MEME KANSERİNE FARKINDALIK SEMİNERİ

Bu haber 26 Ekim 2022 saat 9:48 'de eklendi.

Polatlı Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda Polatlı Belediyesi, Polatlı Ticaret Odası, Girişimci İş Kadınları Derneği (ANGİKAD) ve KORU Hastanesi ortaklığında01-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı dolayısıyla Meme Kanserinde Farkındalık Semineri gerçekleştirildi.

Polatlı Belediye Meclisi’nde oy birliği ile uygulamaya konulan Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında kadınlara yönelik çalışmalarını başarıyla sürdüren Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu tarafından 01-31 Ekim Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı dolayısıyla Meme Kanserinde Farkındalık Semineri gerçekleştirildi. Polatlı Kent Konseyi Toplantı Salonu’nda Polatlı Belediyesi, Polatlı Ticaret Odası, Girişimci İş Kadınları Derneği (ANGİKAD) ve KORU Hastanesi ortaklığında düzenlenen seminerde katılımcılara uzmanlar tarafından meme kanserinde erken teşhisin önemi ve erken teşhis yöntemleri gibi konular hakkında bilgi verildi. ‘Kanserden Korkma Geç Kalmaktan Kork’ parolasıyla düzenlenen anlamlı seminere; Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Salih Tekeli, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Ulvi Sakarya, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeleri Serpil Öztürk, Canan Türker, Seda Aşıbol, Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın eşi Şaduman Yıldızkaya, ANKİGAD Yöneticileri, Koru Hastanesi Doktorları ve Polatlılı kadınlar katıldı.

 

ÖZTÜRK: KANSERDEN KORKMA GEÇ KALMAKTAN KORK

Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren ANKİGAD Başkanı Hande Öztürk, “ANGİKAD Girişimci İş Kadınları Derneği kadınların iş dünyası başta olmak üzere her platformda statülerinin sağlamlaştırmak, ülke ekonomisine katkılarını arttırmak ve girişimci kadınlara destek olmak amacıyla 2007 yılında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur. Amacımız ulusal ve uluslararası platformda kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşlarıyla fırsat eşitliği ve kadın girişimciliğini desteklemek, kadını her platformda katkı sağlamaktadır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinden erken teşhisin öneminin anlatılması ve meme kanserinin farkındalığı vurgulanması amacıyla Ekim ayı meme kanseri bilinçlendirme ve farkındalık ayı olarak belirlenmiştir. Ayrıca erken tanının önemini vurgulamak amacıyla 15 Ekim Dünya Meme Sağlığı günü, 26 Ekim ise meme kanserini sembolize eden pembe kurdele takma günü olarak belirlenmiştir. Bizde bir kadın derneği olarak konunun önemini vurgulamak için her yıl Ekim ayında meme kanseri farkındalığını arttıracak etkinlikler yapıyoruz. Bu yılki etkinliğimizde sizlerin değerli katılımı ve Polatlı Ticaret Odası, Kent Konseyi ve koru hastanesinin değerli destekleriyle gerçekleştiriyoruz. Dünyada en çok ölüme sebep olan hastalıklar listesinde kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada kanser geliyor. Çağın hastalığı olarak tanımlanan ve oldukça zorlu bir tedavi süreci olan bir hastalık. Meme kanseri tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınların en sık görülen ve yaşam kaybına neden olan kanser türü. Ülkemizde çalışma hayatında olsun olmasın tüm ev işleri, çocuk ve yaşlı bakımı kadınların sorumluluğu olarak görülüyor. Bu ağır görevler karşısında biz kadınlar olarak kendimize çok iyi bakmamız gerekiyor. Hayatta bizleri mutlu edecek şeyleri yapmamız, düzenli olarak egzersiz yapmamız, meyve sebze tüketmemiz ve özellikle sigarasız bir hayatı tercih etmemiz gerekiyor. Her yıl düzenli olarak kontrollerimizi yaptırmamız ve diğer zamanlarda da kendi kendimize basit olarak muayene etmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Ailemiz, arkadaşlarımız ve bütün çevremizi de kendimiz yaptırdıktan sonra ailemiz, arkadaşlarımız ve bütün çevremizi de düzenli meme kontrolünü yaptırmaları ve eğer 40 yaşın üzerindeyse mutlaka momografi çektirmeleri için arkadaşlarımıza teşvik etmeliyiz. ANGİKAD olarak sizler için hazırladığımız pembe atkılarımızı, kurdele yapıyorduk bu sene pembe atkımız olsun. Daha çok kullanalım daha çok akılda kalalım. Her taktığınızda “kanserden korkma geç kalmaktan kork” sloganımız aklınıza gelsin. Sözlerimi sonlandırırken bizlere tüm olanaklarını seferber eden Polatlı Ticaret Odasına, Polatlı Kent Konseyine ve Polatlı Belediyesine çok teşekkür ediyorum. Eğitim seminerimizin yapılması için bizlere tam destek veren sevgili üyemiz Profesör Doktor Aydan Bir’i, Genel Cerrah Doçent Doktor Vahit Onurgül ve tüm koru hastanesi ekibine de teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

ÖZTÜRK: ALTI ANA BAŞLIĞIMIZIN EN ÖNEMLİ BAŞLIKLARINDAN BİRİSİ SAĞLIK

Çalışmaları daha ileriye götürmek istediklerini ifade eden Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Serpil Öztürk, “Kent Konseyi de bizim paydaşımız buraya da vurgu yapmak istiyorum. Ben Belediye meclis üyesi olarak yerel eşitlik eylem planı hakkında sizinle paylaşımda bulunmak istiyorum. Bizler yerel eşitlik eylem planını beş kadın, belediye meclis üyesi olarak hazırladık ve burada Ankara Büyükşehir Belediye’sinden de destek aldık. Yerel eşitlik eylem planı birleşmiş milletlerle belediyelerin yaptığı bir anlaşma ve kadınların sorunlarını altı ana başlıkta toplayıp bunları projelendirme yolunda Polatlı’daki bütün kamu kurum ve kuruluşlarından ve sivil toplum kuruluşlarından çalıştaylar yaparak biz bu planı hazırladık. 1 Haziran 2021 tarihinde Belediye Meclisi’nden oy birliğiyle geçirdik. Burada altı ana başlığımız var ve altı ana başlığımızın en önemli başlıklarından birisi de sağlık. Bu dernekle de orada birleşiyoruz aslında. Kadının güçlenmesi toplumda yerinin daha güçlü hale gelmesi konusunda da bizim çalışmalarımız var. Bizim çalışmamız 2 yıllık bir bir proje ve biz şu anda üçüncü döneme girmiş bulunmaktayız. Biz Polatlı ilçemiz adına en azından kadınların sorunlarını siyaset üstü kabul ettik ve bütün partileri temsil eden Belediye meclis üyelerimizle bir araya geldik ve biz şu anda bu birlikteliğimizi koruyoruz. Sonuna kadarda götüreceğiz. Bunu ben çok kıymetli görüyorum. Kamu kurum ve kuruluşlarını gezdiğimiz, ziyaret ettiğimiz zaman da birlik olmamızdan dolayı büyük bir enerji, pozitif bir enerji aldık. Bu konuda ben Ticaret Odası Başkanıma teşekkür ediyorum. Çünkü ne zaman biz gitsek her zaman gönlünün kapısını açmıştır. Biz bu çalışmaları daha da ileriye götürmek için elimizden geleni yapacağız. Size de teşekkür ediyorum. Böyle bir etkinlik hazırlandığı için. Bu zaten bizim projemizdi aynı zamanda. Ama burada güçlerimizi birleştirdik sizlerde bizim için bir paydaşsınız. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla da biz birlikte çalışıyoruz. Emeği geçen herkese ben teşekkür ediyorum. Bu ay meme kanserini önemsiyorum çünkü sağlık başlığı altında bizim üçüncü dönemimiz. Bunu hayata geçirmiştik. Bu da bizim üçüncü dönemimiz olarak bize bu fırsatı sunduğunuz için size teşekkür ediyorum.” dedi.

SAKARYA: KANSERİN TÜM TÜRLERİNDE ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ

Faydalı bir seminer olması temennisinde bulunan Polatlı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya, “Bu konu hakkında bu kadar ehlinin arasında çok söyleyeceğim bir şeyim yok ama bildiğim şu. Bir sorun varsa önce sorunu çözmek, tanımak, daha sonra çözüm yoluna gitmek gerekiyor. Bunun içinde kanserin tüm türlerinde erken teşhisin çok önemli olduğunu biliyorum. Çok fazla bu konuyu konuşmak istemiyorum. Sözü en kısa sürece hocama devretmek istiyorum. Tekrar hepiniz hoş geldiniz, şeref verdiniz. İnşallah şehrimiz için faydalı bir seminer olur ve ayrıca hem meclisimize hem şehrimize renk katan Rukiye Hanım’a ayrıyeten teşekkür etmek istiyorum. Sağ olun var olun. Teşekkür ediyorum, hoş geldiniz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.