Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Ahmet Özdemir'in liderliğinde yürütülen, 'Yeni Aromataz İnhibitörlerinin Tasarımı, Sentezi ve Meme Kanseri Tedavisinde Antikanser Etki Profillerinin Araştırılması' başlıklı proje, TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Programı kapsamında 1 yıl boyunca destek alacak.

Bu projede, Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Kimya Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Mehlika Dilek Altıntop ve Doç. Dr. Begüm Nurpelin Sağlık Özkan da araştırmacı olarak yer alıyorlar. Ayrıca, Eczacılık Fakültesi öğrencisi Sırojıddın Juraev de proje kapsamında bursiyer olarak görev yapıyor.

Meme Kanseri (1)

HEDEFE YÖNELİK

Projenin detayları hakkında bilgi aktaran Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ahmet Özdemir, “Tüm kanser türleri arasında meme kanseri, kadınlar arasında en sık görülen kötü huylu tümördür. Bu tümörler kadınlarda kansere bağlı ölümlerin en önemli ikinci sebebidir. Ekibimiz, son yıllarda hedefe yönelik antikanser ilaç etken madde tasarımı ve geliştirme yönünde uluslararası düzeyde öncü çalışmalara imza atmıştır. Bu özgün proje çalışması ile kolay ve ucuz olarak elde edilebilen, meme kanseri hücreleri üzerine seçici antikanser etki gösteren yeni nesil aromataz inhibitörü bileşikler tanımlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

TEDAVİ MALİYETİNİN AZALTILMASINDA BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Uzman uyardı: “Omurilik kanal darlığı bel fıtığı ile karıştırılıyor” Uzman uyardı: “Omurilik kanal darlığı bel fıtığı ile karıştırılıyor”

İlaç Ar-Ge çalışmalarının bu tür projeler ile desteklenmesinin önemine dikkat çeken Prof. Dr. Mehlika Dilek Altıntop ise, “Meme kanseri tedavisi için gerçekleştireceğimiz proje yerli bir molekül geliştirmek, kanser hastaları ve yakınları için tedavi maliyetinin azaltılması, ilaç molekülünün farklı ülkelere ihracı ile ülke ekonomisine katkı sağlanması açısından büyük önem taşımaktadır” dedi.

Son olarak, Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ahmet Özdemir, projenin TÜBİTAK 1002 Hızlı Destek Programı kapsamında desteklenmesinin kendisi için büyük bir gurur kaynağı olduğunu ifade ederek TÜBİTAK'a ve desteklerinden dolayı Anadolu Üniversitesi'ne teşekkürlerini iletti.