Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Habertürk'te katıldığı canlı yayında Fevzi Çakır'ın sorularını yanıtlarken ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Şimşek, Türkiye'nin asgari ücretini ekonomik açıdan diğer ülkelerle kıyaslayarak ücretin ülkemizde düşük olmadığını vurguladı.

Altın alacaklar dikkat! Çeyrek, Gram altın sert düşüşe geçti Altın alacaklar dikkat! Çeyrek, Gram altın sert düşüşe geçti

"TÜRKİYE'DE ASGARİ ÜCRETİ YÜZDE 5,5 ARTTIRDIK"

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, asgari ücret konusunda yaptığı açıklamada, son 20 yılda Türkiye’de asgari ücreti reel olarak yüzde 5,5 arttırdıklarını ve Türkiye’nin reel büyümesi ise yüzde 5,4. 90'lı yıllarda 100 dolar civarında kalan asgari ücrette AK Parti döneminde dolar bazında artış olduğunu söyledi. Şimşek, "Asgari ücret artışı yüzde 49 oldu. İlk 6 aydaki enflasyon yüzde 20’lerde olacak. Yıl sonunda da Merkez Bankası'nın üst bandı yüzde 42 olacak. Böyle dahi kalsa bile büyümeden daha fazla bir asgari ücret karşılığına tekabül ediyor" dedi. 

"EN YÜKSEK ASGARİ ÜCRET BİZ DE"

Türkiye'de asgari ücretin düşük olmadığını söyleyen Mehmet Şimşek, "Asya'daki ülkeler olan Endonezya, Filipinler, Tayland ile Latin Amerika ülkeleri Brezilya, Şili, Kolombiya ve Avrupa'daki Bulgaristan, Macaristan gibi ülkelerle karşılaştırınca, Polonya hariç gelişmekte olan ülkeler arasında Türkiye en yüksek asgari ücrete sahip. Dolayısıyla asgari ücret düşük değildir" ifadelerini kullandı. 

"REFAHI ARTTIRACAĞIZ"

Asgari ücretin vergi dışı bıraktıklarını söyleyen ve bu sene bütçeye maliyeti 670 milyar TL'nin üzerinde olduğunu belirten Şimşek, "Geçim sorunu var mı? Tabii ki olacak, kolay değil. Ancak biz refahı artıracağız. İşletmelerimiz, şirketlerimiz tabii ki bunun çok üzerinde verebiliyorsa verebilmeli" şeklinde konuştu. 

"EYT'Yİ MEYDANLARDA MUHALEFET POHPOHLADI"

Alım gücünün düşmediğini ve enflasyonun yavaşlayacağını vurgulayan Bakan Şimşek, "EYT’nin finansman maliyeti dahil bu sene 724 milyar TL. Biz 37-38-39-40’lı yaşlarda vatandaşlarımızı emekli etmeseydik… Bütçeden bu ödemeleri yapmak zorundayız, bunu da borçlanmak zorundayız. Türkiye bu dengesizlikleri giderdikçe alım gücü artacak. Ancak kolay değil. Kolay olsaydı 80'li, 90'lı yıllarda düşürürlerdi. 2000'li yıllarda Ak Parti hükümetleri bunu yaşardı. Şimdi sabırla bunu yeniden düşüreceğiz. Şirketlerimiz daha ucuza borçlanacak, vatandaşımızın alım gücü artacak ancak bütün kesimlerin bir süre sabır göstermesi lazım." dedi. 

Kaynak: ENSONHABER