Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler'in hayatı arama motorlarında araştırılıyor. Peki Mehmet Hilmi Güler kimdir? Mehmet Hilmi Güler kaç yaşında? sorularının cevapları haberimizde...

Mehmet Hilmi Güler kimdir?

Mehmet Hilmi Güler, 1949 yılında Ordu'da doğdu. İlk ve ortaokulu Ordu'da, liseyi Ordu'da ve üniversiteyi Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) tamamladı. Metalurji mühendisliği alanında uzmanlaşan Güler, kariyerine araştırmacı olarak TÜBİTAK'ta başladı.

1985 yılında Ereğli Demir Çelik A.Ş.'nde (ERDEMİR) Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmaya başlayan Güler, 1991 yılında Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK)'na Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı. 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne geçerek İGDAŞ'ta Yönetim Kurulu Üyesi ve Murahhas Üye (CEO) olarak görev yaptı.

2002 yılında AK Parti'den Ordu Milletvekili seçilen Güler, 2002-2009 yılları arasında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı görevini yürüttü. Bu dönemde, Türkiye'nin enerji alanındaki dönüşümünde önemli rol oynadı.

Güler'in bakanlığı döneminde, Türkiye'nin enerji arz güvenliğini sağlamak için önemli adımlar atıldı. Bakü-Tiflis-Ceyhan (BTC) ve Bakü-Tiflis-Erzurum (BTE) doğalgaz boru hatları gibi uluslararası projeler hayata geçirildi. Yer altı doğalgaz depoları inşa edildi ve özel doğalgaz dağıtım şirketleri kuruldu.

Ece Pulaş neden gözaltına alındı? Ece Pulaş kimdir kaç yaşında mesleği? Ece Pulaş neden gözaltına alındı? Ece Pulaş kimdir kaç yaşında mesleği?

Güler, aynı zamanda yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesine de büyük önem verdi. Rüzgar, hidroelektrik ve jeotermal enerjiye yönelik yatırımlar teşvik edildi.

Güler'in bakanlığı döneminde, Türkiye'nin enerji alanındaki büyümesi ve gelişimi dikkat çekici oldu. Türkiye, enerji ithal eden bir ülke konumundan, enerji ihracatçısı bir ülke konumuna geldi.

Güler, bakanlığı dönemindeki başarılı çalışmalarıyla, "Enerjide Dönüşümün Mimarı" olarak anılıyor.

Mehmet Hilmi Güler kaç yaşında?

Mehmet Hilmi Güler 1949 yılında doğmuştur 2023 yılında 74 yaşındadır.

Mehmet Hilmi Güler nereli?

Mehmet Hilmi Güler 1949 yılında Ordu'da doğmuştur.