MEHMET AKİF SAĞLIK OCAĞI ARSASI BAKANLIĞA DEVREDİLDİ

Bu haber 08 Eylül 2022 saat 10:43 'de eklendi.

Polatlı Belediye Meclisi Eylül ayı ikinci toplantısı Salı Günü Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya Başkanlığında Belediye Meclis Salonunda yapıldı. 14 gündem maddesinin yer aldığı meclis toplantısında belediyeye ait Mehmet Akif Mahallesinde Sağlık Ocağı yapımı için ayrılan alan Sağlık Bakanlığına devredildi.

25 YILLIĞINA DEVREDİLDİ

Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan çalışmalar neticesinde belediyeye ait Mehmet Akif Mahallesi 1569 ada 2 parselde bulunan arsa Aile Sağlık Merkezi olarak kullanmak üzere Sağlık Bakanlığına tahsis edildi. Karar Mecliste oy birliği ile kabul edildi. Kırsal Kalkınma Tarım Komisyonunda görüşülen maddeye göre belediye tarafından hayvan yıkama havuzları yapıldığı ve bu havuzlarının bakımlarının yapılmasına devam edilmesine karar verildi. Çevre, Sağlık ve Çeşitli İşler Komisyonunda görüşülen parka isim verilmesi konusunda Basri Mahallesinde bir parka Hasan Ünal isminin verilmesi kararlaştırıldı.

ZEMİN KAT ÜCRETLERİ 4 KAT ARTIRILDI

Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, konut altı tercihli ticaret olarak ayrılan alanlarda zemin katın ticari olarak kullanılması durumunda alınan ücretlerin 2022 yılında mevcut tarifenin dört katı olarak uygulanmasına karar verildi. Karar mecliste oy birliğiyle kabul edildi.

CHP GRUBUNDA İKİ MADDEYE RET

Dumlupınar Belediyesi 25/08/2022 tarih ve 2022/741 sayılı yazısı ile kültürel etkinliklerde kullanmak üzere sahne, ses ve ışık sistemleri kiralanarak bedelinin Polatlı Belediyesi tarafından talep edilmişti. Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen bu konu bir günlük sahne, ses ve ışık sistemleri bedelinin Polatlı Belediyesi Tarafından karşılanması husus komisyon üyesi Yüksel Yanmaz’ın ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. Karar mecliste CHP grubunun ret oyuna karşılık oy çokluğuyla kabul edildi. Erzurum Uzundere İlçesi Tortum Şelalesi bölgesine Polatlı Belediyesi tarafından “Türk Büyükleri Anıtı” yapılması da komisyonda Yüksel Yanmaz’ın ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi. Karar mecliste CHP grubunun ret oyuna karşılık oy çokluğu ile kabul edildi.

YANMAZ: NAKDİ YARDIM OLARAK BİLİNİYOR

Dumlupınar Belediyesinin sahne talebi maddesine neden ret oyu verdiklerini açıklayan CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz, “Dumlupınar Belediyesinin bir sahne talebi var. Bu talebe baktığımızda 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları için istenmektedir. Talepte 30 Ağustos Zafer Bayramının geçmiş olduğunu düşünmediler. Burada kanuni gerekçeler belirtilmediği gibi maliyet hesabı da yapılmamış. Her ne kadar burası idare tarafından hazırlansa da 5393 sayılı kanunun 18. Maddesinin b bendine göre yurtiçinde veya yurtdışında bakanlık izniyle belediyeler ve mahalli idarelerle karşılıklı şi birliği yapılmasına, kardeş kent ilişkilerinin kurulmasına diye bir yazımız var. Ama ben biraz araştırdığımda kardeş belediyeler neler yapar. Kültür değişikliği yapar, gençlik ve eğitim alanında çalışmalar yapar, iş ve ticaret için, şehirlerin ekonomik yapılarına uygun olacak şekilde düzenlemelerde çeşitli heyet ziyaretleri yapılabilir. Afet yönetimi yapılabilir, çatışma çözümü yapılabilir. Bu tür çalışmalar yapılabilir ancak nakdi yardım yok kanunen yapılamıyor. Ama nakdi yardım olarak görünse de biz sahne ve ses düzeni kiralayacağız kirasını belediye tarafından ödeyeceğiz. Bu bana göre nakdi yardım olarak bilinmektedir. Bunun maliyeti de araştırmalarıma göre 100 bin TL civarıdır. Bu nedenle oyumuzu ret olarak kullanıyoruz.” dedi.

YILDIZKAYA: BU NAKDİ YARDIM DEĞİL

Bunun nakdi bir yardım olmadığını dile getiren Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Bu nakdi yardım değil. Kardeş şehir protokolünde bunlar var. Karşılıklı faaliyetlere destek veriliyor. Daha önce söyledim Yenimahalle Belediyesi Dumlupınar’a kocaman tesis yaptı. Bunu bu kadar speküle etmenin anlamı yok. Ret verdiniz sizin takdirinize bıraktım.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.