MECLİSTE ÜNİVERSİTE POLEMİĞİ

Bu haber 05 Ekim 2022 saat 9:37 'de eklendi.

CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi İhsan Şıracı Ekim ayı ilk belediye meclis toplantısında gündem dışı söz alarak Polatlı’nın il olma konusu, üniversite meselesi ve sosyokültürel faaliyetler hakkında eleştirilerde bulundu. Şıracı’nın konuşması sonrası mecliste Başkan Yıldızkaya’nın söylemlere yanıt vermesi ile CHP grubu arasında polemik yaşandı.

ŞIRACI: BİR YIL GEÇTİ ÜNİVERSİTE KONUSUNDA GELİŞME YOK

Üniversite konusunu gündeme getiren CHP Polatlı Belediye Meclis Üyesi İhsan Şıracı, “1 Nisan 2022 tarihinde yerel basına yansıyan haberde Başkan, “il olma konusunda ümitliyim, belki burada kamuoyu önünde açıklayamayacağım bilgiler var. Ama henüz netleşmediği için buradan söyleyemiyorum. İnşallah il olduğumuz zaman da Polatlı kabuğunu kıracak” demiş. Yine geçtiğimiz sene Sayın Cumhurbaşkanımız 13 Eylül törenlerine katıldığında Polatlı Tarım Üniversitesinin sözünü vermiş, ertesi gün 14 Eylül 2021 tarihinde de ulusal basında da var. AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Sayın Fatih Şahin en kısa sürede TBMM’ye kanun teklifi vereceğiz demiş. İktidar partisinin Polatlı’daki temsilcileri ve Sayın Belediye Başkanımız bir yılda zaman geçti bu konuları elbette takip ediyorlardır.” dedi.

SOSYOKÜLTÜREL, EĞİTİM, SPOR ALANLARINDA POLATLI GERİYE GİDİYOR

Sosyokültürel, eğitim, spor alanlarında Polatlı’nın geriye gittiğini ifade eden Şıracı, “Daha önce gerek faaliyet raporu gerek bütçe görüşmelerinde yaptığım konuşmalar burada kayıtta var. Bu benim iddiamdır, karar sayın meclisindir ve nihai karar verici Polatlı halkıdır. Ama sosyokültürel, eğitim, spor alanlarında Polatlı’nın 9 yıllık iktidarının daha öncesinin gerisindedir. Özellikle üniversite konusu İlahiyat Fakültesinin gitmesiyle birlikte Sayın Yıldızkaya döneminde 9 yıl öncesine göre çok daha geridedir Polatlı’nın üniversiteleşmesinde. Şu anda Türkiye’de 209 tane üniversite var. İktidar temsilcisi arkadaşlarımızın desteğiyle de il olduğumuzda 210. Üniversite de Polatlımıza çok yakışır.” dedi.

POLATLI’DA ARTIK ÜNİVERSİTE İÇİN AYRILMIŞ BİR ALAN KALMAYACAK

Üniversite arazisi ile ilgili konuşan İhsan Şıracı, “14 Mart 2009 tarihli Tapu Müdürlüğü belgesi var elimde. 257 dönüm arazi mera vasfından çıkarılarak üniversite yapılması için Milli Emlak’a tahsis ediliyor. Ama şart koşuluyor şu kadar sürede bina yapacaksın, o binalar yapılmadığı için bin 600 dönümü iade oluyor. Kala kala Polatlı’da üniversite yapılacak bin 150 dönüm arazi kalıyor, o da kaldıysa. Üçpınar-Şehitlikte sosyokültürel alanlar sığmıyordu ya sığdırmak için biraz daha tırtıklandıysa bin 150 dönüm arazi de kalmamıştır. Zaten böyle bir gelişme varsa Sayın Başkanın bilgisinin olmaması mümkün değil. Polatlı’nın üniversite hayalini gerçekleştirebilmek için elimizde kalan son bin 150 dönüm araziyi de İzmir-Ankara Hızlı Tren hattını yapan şirket Milli Emlak’tan tamamını süresini bilmediğim şekilde kiralamış. Sizde takdir edersiniz ki orada kum ocağı işletip İzmir-Ankara Hızlı Tren hattı yapımında kullanacak malzemeyi orada üretecek. Orada yapılacak çalışma sonrasında arazinin yapı ve şekli de değişeceği için üniversite yapılması da söz konusu olamayacaktır. Yani bir çok ilden büyük Polatlı’da artık üniversite için ayrılmış bir alan kalmayacaktır. Kiraya veren Polatlı Belediyesi değildir. Mülk Polatlı Belediyesi’nin de değildir. Ama Şehitlik İmar planında ayrılmış o bin 150 dönüm arazide böyle bir çalışma varsa artık Polatlı’nın üniversiteleşme hayali ortadan kalkacaktır. Sayın Belediye Başkanımızın bu konuda bilgilerini bizimle paylaşmasını ve konu benim anlattığım gibiyse bu konuya müdahil olarak şehrin Belediye Başkanı olarak şehrimizin üniversite hayalinin devamı konusunda yardımlarını rica ederim.” dedi.

BAŞKAN YILDIZKAYA: SIFIR KATKINIZ VAR KONUŞUYORSUNUZ

İl konusundaki açıklamaya yanıt veren Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Resmi kurumların, devletimizin resmi organlarının il sayısını 100’e çıkarmak için çalıştığını biliyorum. Eğer il sayımız artırılır 100 olup da o 19 vilayetin içinde Polatlı girmezse o zaman konuşmak lazım. Sanki gün saat vermiş gibi konuşulmasını anlamıyorum. Bizim beklentimiz bu ama ben parlamento da görevli değilim, bu kararı da ben vermiyorum. Bu konuda şehrin talebini, iddiasını gündeme taşıdık ve taşıyoruz. Sıfır katkınız var konuşuyorsunuz.” dedi.

ÜNİVERSİTE KONUSU MECLİS GÜNDEMİNDE

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de son dönem farklı gündem olduğu için üniversite konusuna sıra gelmediğini ifade eden Yıldızkaya, “2021 yılı Sakarya Zaferi kutlamalarında, ama sizin hiç katılmadığınız kutlamalarda Sayın Cumhurbaşkanımız bir konuşmasında Polatlı’da bir Tarım Gıda Üniversitesi kurulmasını destekliyorum ifadesi kullandı biliyorum. Bu işe çok büyük katkı verende Sayın Fatih Şahin. Şu anda mecliste gündemde böyle bir konu da var. Fakat Türkiye’nin son bir yıldır gündemi malum, bütün dünya gibi farklı bir gündem var. Dolayısıyla henüz buna sıra gelmemiş. Bu konuyla ilgili gelişme olmazsa gidip Sayın Cumhurbaşkanımıza sorarız, hatta isterseniz beraber gideriz.” dedi.

VERİLERLE AÇIKLAMANIZ LAZIM

Sosyal ve kültürel konularda Polatlı’nın geriye gittiğiyle ilgili iddiayı yanıtlayan Başkan Yıldızkaya, “Sosyal kültürel ve spor alanında geriye gittiğimiz söylüyorsunuz. Bunu verilerle açıklamanız lazım. Nerede hangi alanda geri gitmişiz üye sayımız düşmüş mü ona bakmak lazım. Sporda sizin iktidarınızdan ne yapmışsınız da biz yapmamışız. Bunları konuşmak lazım. Kulüplerimiz başarıdan başarıya koşuyor. Bütün amatör kulüpleri destekliyoruz. Ne yapmamız lazım, neyi eksik yapıyoruz bunu söylemeniz lazım. Bunları diyemediğiniz sürece 3-5 aydır çıkmayıp kürsüye çıkma arzusu olur bu. Doğru bulmadığımız söylemek isterim.” dedi.

İLAHİYAT FAKÜLTESİ HİÇ GELMEDİ Kİ BURAYA GİTSİN

Başkan Yıldızkaya, “Diğer bir konuda İlahiyat Fakültesi gitti diyor. İlahiyat Fakültesi hiç gelmedi ki buraya gitsin. İlahiyat Fakültesinin bu şehre gelmesiyle ilgili serüven Yakup bey döneminde başladı. Yakup bey buraya bir bina temeli atıyor seçim oluyor biz kazanıyoruz ve bütün gücümüzle o binayı bitiriyoruz. Polatlı Belediyesi sözünü tutuyor. Bu sözü Yakup bey vermiş bana ne demiyoruz. Bu kurumsal bir sözdür. Polatlı’nın en büyük okulunu kendi imkanlarımızla yapıyor ve üniversiteye teslim ediyoruz. Burada nasıl üniversite işi geri gidiyor anlamadım. 10 kere anlattım. Ankara’daki bazı üniversiteler taşra ilçelerden aradaki mutabakatlarla karşılıklı çekildiler. Bu işin esası bu. Öğrenci sayımız da azalmış değil. Hatta geçen yılda büyük çaba sarf ettik TOBB Fen Lisesi’nin Fen-Edebiyat Fakültesine verilmesiyle ilgili. Kampüs havası oluşturuldu. Çarşamba günü açılışı var sizi de bekleriz İnşallah.” dedi.

POLATLI’DA YETER Kİ ÜNİVERSİTE KURULSUN

Üniversite arazisi ile ilgili konuşmayı yanıtlayan Yıldızkaya, “2 bin 150 dönüm arazi kimin döneminde ne zaman geçmiş. Burada üniversite alanımız var. Üniversite binası yapılacaktı da yer mi bulamadık. Buradan nereye varacaksın. Her yer arazi Polatlı’da yeter ki üniversite kurulsun. Kaldı ki bizim talebimiz başka şehirlerde ki gibi herhangi bir üniversite değil, kendi içinde bir ihtisas üniversitesi talep ediyoruz. Türk tarımına, ilçemiz tarımına katkı verecek, çözüm üretecek bir üniversite olsun istiyoruz. Şehitlik planında kim neyi tırtıkladıysa diyor. Bunu açıklayın arkadaşım. Kim neyi tırtıklamış izah etmen lazım. Öyle söyleyip kesemezsin. Hızlı tren firması burayı kiralamış diyorsun. Diyorlar ki efendim biz burada taş ocağı açmak istiyoruz. Görüşünüz nedir diyorlar. Bizde açık seçik böyle bir durumun uygun olmayacağını ifade ediyoruz. Burada taş ocağı açacağız demiyor ki bizde görüşümüzü açık şekilde belirtmişiz. Orayı Milli Emlak kiraladıysa biz nereden bilelim. Orası zaten dümdüz tarla değil dağlık taşlık alan. Üniversite yapmak bina yapmaktan ibaret değil ki.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN KONSERİNE BİLE GELMEDİNİZ

Yıldızkaya, “Spor geri gitmiş nasıl gitmiş. Hiç maçlara gelir misiniz? Hangi kültürel faaliyetimizde siz varsınız. O faaliyetler benim değil ki. Belediyenin, halkın. Siz bu şehrin belediye meclis üyelerisiniz. Büyükşehir Belediyesinin konserine bile gelmediniz. Sizin bu şehirle sorununuz var herhalde, bu şehirle barışık değilsiniz.” ifadelerini kullandı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.