MECLİSTE TANSİYON YÜKSELDİ

Bu haber 03 Haziran 2022 saat 10:46 'de eklendi.

YILDIZKAYA: “ELİNDE BELGE OLAN HUKUKA BAŞVURSUN”

Geçtiğimiz Mayıs ayının son haftasında Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Polatlı Belediyesi CHP’li Meclis Üyesi Selami Ovacık, yaptığı basın açıklaması ile Polatlı Belediyesi hakkında bir takım usulsüzlük iddialarında bulunmuş, ardından Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya da bu iddialara yazılı bir basın açıklaması yaparak sert bir cevap vermişti. Meclis Üyesi Ovacık, bu cevabın ardından Meclis kürsüsünde suskunluğunu bozdu ve Başkan Yıldızkaya’nın kullandığı ifadelere ilişkin kürsüden cevap verdi. Ovacık, Yıldızkaya’nın kendisine itibar saldırısında bulunduğunu öne sürdü. Bunun üzerine mecliste tansiyon yükseldi, Başkan Yıldızkaya; “Elinizde belge varsa kanuna ve hukuka başvurun… Tırnak kadar bir şey bulsanız siz ve gizli ortaklarınız beni burada oturtur mu?” ifadelerini kullandı.

YILDIZKAYA: HALKIN TERAZİSİNE ÇIK DA GÖRELİM. DÖRT GÖZLE, BÜYÜK BİR İŞTAHLA BEKLİYORUZ

Polatlı Belediye Meclisi Haziran Ayı 1. Oturum 1. Birleşimi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, gündem dışı söz alarak kamuoyunda geçtiğimiz hafta itibariyle gündeme gelen konular hakkında tekrar konuşma yapan CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık’a cevap verdi. CHP Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Selami Ovacık tarafından gündeme getirilen konulara daha önce defalarca cevap verdiğini belirten Başkan Yıldızkaya; “Kamuoyunda soru işareti meydana getirmek amacıyla ortaya atılan iddialara ilişkin elinde bilgisi ve belgesi olanları kanuna ve hukuka başvurmaya davet ediyorum” dedi. Başkan Yıldızkaya ayrıca bir yılı aşkın süredir Ovacık’a karşı her tartışmada dile getirdiği “Başkan Adaylığı” konusunu yeniden gündeme getirerek “Halkın terazisine çık da görelim. Dört gözle, büyük bir iştahla bekliyoruz” ifadesini kullandı.

OVACIK: BİZİ HİÇ KİMSE MÜFTERİ VE YALANCI İLAN EDEMEZ

Meclis Üyesi Ovacık, Başkan Yıldızkaya’nın konu hakkında yazılı açıklamasına yönelik meclis kürsüsünden yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Öncelikle bizi hiç kimse müfteri ve yalancı ilan edemez. Sorduğum soruları çarpıtan bir anlayış hiç edemez. Bu konuda muhataplarını esefle kınıyorum. Meclis üyesi olarak tabi ki açıklama yapacağım, soru soracağım ve önerge vereceğim. Siz de yasalar nezdinde sorduğum soruları cevaplamakla mükellefsiniz. Selami Bey bu şehre dair bir şey üretmiyor diyorsunuz, yıllarca Sayın Yakup Çelik beyefendinin Belediye başkanlığından beri tamamlanamayan Fatih Sultan Mehmet Kültür Merkezinin tamamlanma işini büyükşehir belediyesinde koordinasyonunu biz sağladık. Öncelikle Mansur başkanımıza ve değerli ekibine de teşekkürlerimi sunuyorum. 8 Haziranda ihalesinin yapılacağını da buradan tüm Polatlı halkımıza duyuruyorum. İvedik-Polatlı arası temiz su geliyor. İlçemizin tarihindeki en büyük yatırımıdır. Suyun siyasetini yapanlara inat gövdemizi bu işin altına koyduk. Sizlerin ayak sürüdüğünüzden dolayı yaklaşık 550 milyon TL’ye ihale edilen iş bugün yaklaşık 1 milyarın üzerine çıktı. Bugün vatandaşımız halk ekmek yiyorsa bu kimin döneminde oldu? Siz geçen dönemde Ankara büyükşehir belediyesindeydiniz niye yapmadınız? Polatlı’ya niye halk ekmek getirmediniz? Bunlar sadece birkaç tanesi. Demek ki istenince her şey oluyormuş.”

“BU BİR DEDİKODU DEĞİL”

“Benim yapmış olduğum açıklamada Sayıştay raporları yönetilmezliğin ispatıdır derken siz bu cümleden yola çıkarak Sayıştay raporlarında böyle bir cümle yazmıyor diyerek yalancılıkla itham ediyorsunuz. İşinize geldiği gibi cevap veriyorsunuz. Cumhuriyet Halk Partisi meclis üyelerimizden birisi Kartaltepe ve alışveriş merkezinin şartnamelerini Polatlı Belediyesi’nden resmi olarak istiyor.  Sonrasında bize verilen şartnameden yola çıkarak konu ile ilgili doğal olarak inceleme yapıyoruz. Doğal olarak şartname hükümleri ile projenin uyuşmadığını tespit ediyoruz. Madem şeffafısınız ya bu ihalenin sözleşmesini de paylaşsaydınız. 20 Mayıs’ta verdiğim 11 soruluk dilekçede daha ayrıntılı talepte bulundum. Konuyu daha da ayrıntılı çalışacağız. Bu arada bizim elimizde henüz olmayan sözleşme hükümleri gereği Polatlı belediyesinin iş makinelerinin projede çalıştığını öğreniyoruz. Biz bir siyasi partiyiz. Cumhuriyeti kuran partiyiz. Kurtuluşun ve kuruluşun partisiyiz. Tabi ki vatandaşlarımız bizlere şikâyetlerini bildirecek, biz de onların sorunlarını dinleyeceğiz ve bu mecliste konuşacağız. Bu bir dedikodu değil, kamuoyunu aydınlatmak adına şeffaflık gereği sorulması gereken sorulardır.”

“BELKİ DE BU EK BÜTÇE TALEBİNİZE GEREK KALMAYACAKTI”

“Şimdi merak ettiğimiz 2886 sayılı kanuna göre ihalesini yaptığınız yani belediyenin kasasına gelir getireceğim diyerek ihalesine çıktığınız bu projede yüklenici acze düştü diyorsunuz. Sonrasında da 4734 sayılı kanun hükmü gereği projenin tamamlanması için belediyenin kasasından para harcayarak tamamlayacağız diyorsunuz. Yüklenicinin düştüğü acze Polatlı belediyesi de düşebilir. Krizlerden etkilenebilir. Belediye başkanının veya harcama birim yetkililerinin kamu kaynağını harcarken basiretli bir işadamı olarak davranma zorunluluğu vardır. Kalan kısımları da 2886 sayılı kanuna göre ihale etseydiniz belediyenin kasasından para çıkmak durumunda kalmazdınız. Bakın meclis gündeminde ek bütçe talebiniz var. Belki de bu projeye tamamlama kaynağı ayırmasaydınız bu ek bütçe talebinize de gerek kalmayacaktı.”

“BANA YAPILAN BU İTİBAR SALDIRISI YARIN HEPİNİZE YAPILABİLİR”

“Bunları konuşmak suç mu? Dolayısıyla buradan tüm meclis üyelerimize sesleniyorum. Bana yapılan bu itibar saldırısı yarın hepinize yapılabilir. Beni müfterilikle karalayan bu zihniyet umarım yarın müflis duruma düşmez. Ben hiçbir zaman seviyemi düşürmedim, Allah kimseye de seviyesini düşürmeyi nasip etmesin.”

YILDIZKAYA: VERDİĞİNİZ DİLEKÇENİN CEVABINI BEKLEMEDİNİZ

Başkan Yıldızkaya, CHP Meclis Üyesi Ovacık’a cevap verdiği meclis konuşmasında şunları söyledi:  “Selami Bey tarafından gündeme getirilen konulara daha önce defalarca belgeleriyle cevap verdik. Ama maksat bilgi edinmek değil, vatandaşlarımızın kafasında soru işaretleri bırakmaktır. Sayın Ovacık gündemde kalmak için kendisinin de anlamadığı konuları tekrar etmekten başka bir şey yapamaz. Allah’a şükür Polatlı Belediyesi’nin cevap veremeyeceği hiçbir soru yoktur. Var diyenleri acilen hemen ve lütfen hukuka başvurmaya davet ediyorum. Sayın Ovacık 20 Mayıs Cuma günü Bilgi Edinme Yasası kapsamında sorular sorarak bilgi istiyor. Cevabı beklemeden aynı gün bu soruları basın aracılığı ile paylaşıyor. Elbette ki paylaşabilir. Ama o zaman aldığı cevaplarla başını eğmek zorunda kalır. Daha önce Zeki Tarhan Bey aynı soruları sordu, cevaplarını verdik. Niyeti kılçık atmak, imada bulunmak. Biz bunlara müsaade etmeyiz.”

“BELEDİYEMİZİ TAHKİR EDEN HERKESE EN SERT CEVABI VERİRİZ”

“Kartaltepe kat karşılığı ihalesinde şartnamenin hilafına hiçbir iş ve işlem yapılmamıştır. Müteahhit firma sorumluluklarını yerine getiremediği için hukuki haklarımızı kullanarak işi feshettik. Şartnamenin ilgili maddelerinde arsa fiyatının Belediye tarafından, binaların hafriyatının yüklenici tarafından yazdığı açık olmasına rağmen; Belediye araçları çalıştı mı diye sorarak yükleniciye çıkar sağladığımızı ima ediyorsun. Cevabını alınca da başını öne eğiyorsun. Bu süreç hiç olmadığı kadar şeffaf yürüdü. Siz ve gizli ortaklarınız defalarca araştırdınız. Bir şey bulamadınız. Çünkü hukuka aykırı bir şey yok. Polatlı Belediyesi’ni hakir gören, açıkça tahkir eden, kafalarda soru işareti oluşturmaya çalışan herkese en sert cevabı veririz. Alınan, alınır. Gücenen, gücenir.”

“HALKIN TERAZİSİNE ÇIK”

“Siyaset yapmayı, aday olmayı düşünebilirsiniz. Saygı duyarız. Bunu gündemde kalmak için kullanıyorsun. Teraziye çık, hemşehrilerimiz ağırlığını tartar. O zaman görürsün.”

“BUNU GÜNDEMDE KALMA ARACI OLARAK KULLANIYORSUN”

“İlbank payından 699 Bin TL eksik alarak kamu zararı oluşturduğumuzu ifade ediyorsun. Sayıştay’ın böyle bir tenkidi oldu. Ancak yapılan çalışmalar sonucunda böyle bir kaybın olmadığı anlaşıldı. Biz Belediyemizin 1 kuruşunu kimseye yedirir miyiz? Bunu hangi kamu kurumu yapar? Niye yapsın? Sorunun cevabını beklesen bu açıklamayı yapmaz, kamuoyunu meşgul etmezdin. Ama bunu gündemde kalma aracı olarak kullanıyorsun. Halk size itibar etmiyor bunu bilin.”

“1999 – 2004 YILLARI ARASINDA BAĞ EVLERİNİ YABANCILARA İHALESİZ SATTINIZ”

“Sayıştay zaman zaman bütün kamu kurumları gibi Belediyeleri de denetler. Eksiklerle ilgili uyarır. Biz sürekli denetimdeyiz. Bir sıkıntımız da yok. Denetimin faydalı olduğu inancındayız. Sayıştay raporları deyince istersen 1999 – 2004 yıllarının raporlarına da bakalım. O zaman çıkan zimmetleri araştıralım.”

“1999 – 2004 YILLARI ARASINDA ŞİRKET MÜDÜRÜ SIFATIYLA SELAMİ BEY’İN İMZALARI VAR”

“Belediye Meclis Üyesi olan Belediye Şirketinin müdürüne bakalım. Aldığınız maaşları inceleyelim. Bağ evlerini ihalesiz nasıl sattığınıza, en iyi yerleri ihalesiz kimlere verdiğinize bakalım. Yargılandığınız hukuk sisteminin yavaşlığından zaman aşımına uğrayan dosyalarınıza birlikte bakabiliriz. Hem ihalesiz hem de çoğunu başka il ve ilçelerdeki insanlara nasıl verdiğinizi birlikte araştıralım. Biz köyün tarlasını köylüye satınca ortalığı ayağa kaldıranlar buna da cevap verin hadi bakalım. Bakın gördünüz mü sizin tarzınızda soru sorunca nasılda kızıyorsunuz, bozuluyorsunuz.”

“ÖNÜNÜ, ARKASINI, GERÇEKLİĞİNİ BİLMEDİĞİNİZ KONULARDA AÇIKLAMA YAPMAYIN”

“Görevinizi layıkıyla yapın, hizmet edin, üretin. Biz bundan rahatsızlık duymayız. Örneğin şehrin en büyük sorunu trafik. Bu konuda sizin sorumluluğunuz var. Mecliste kaç defa uyardım. Ne yaptınız. Hangi gelişme var. Son olarak suiistimal edilmiş bir konu biliyorsanız; ki yok. Lütfen kanuna, hukuka başvurun. Bunu lütfen yapın. Önünü, arkasını, gerçekliğini bilmediğiniz konularda açıklama yapmayın.”

YANMAZ: KİMSEYE BİR ZİMMET ÇIKMADI

CHP’li Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz, Başkan Yıldızkaya’nın 1999-2004 yılları arasında CHP’li yönetim dönemindeki arsa satışları hakkında ifadelerine cevap verdi, yapılan uygulamaların kanuna ve yönetmeliklere uygun olduğunu söyledi. Yanmaz; “Ben başkanın anlattığı o dönemde memurdum fakat o dönemdeki yanlış anlaşılmaları gidermek için detaylı bir bilgi vereyim. O dönemde 2886 sayılı devlet ihale kanunuyla ya arsa satışı yapılabilir ya 775 sayılı yasayla dar gelirli vatandaşlara arsa tahsisi yapılabilir ya da orta sınıf vatandaş için 5656 sayılı yasaya göre arsa üretimi yapabilir. Yeni bir alanı konuta açmak için yapabilir. Kocaeli yaptı, Ankara yaptı, Batıkent’in kurulmasında bu kanun uygulandı. O dönem üzülerek söylüyorum MHP Meclis Üyelerinin İl idare kurumuna verdiği şikayetle iptal edildi. Fakat arsa satışlarının kanunsuz olduğu söylenmedi. Kimseye bir zimmet çıkmadı. Toplu Konut İdaresi yönetmeliğine göre düzenledik ve yeniden arsaların dağıtımına başladık.”diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.