MECLİSTE FAALİYET RAPORU TARTIŞMASI

Bu haber 04 Nisan 2022 saat 10:03 'de eklendi.

Polatlı Belediyesi CHP Meclis Grubu, 2021 yılı faaliyet raporunu meclis kürsüsünde eleştirdi ve hayır oyu verdi.

Polatlı Belediye Meclisi Nisan Ayı 1. Birleşim 1. Oturumunda Polatlı Belediyesi 2021 Yılı Faaliyet Raporu oy çokluğu ile onaylandı. Polatlı Belediyesi 2021 yılı faaliyet raporu Nisan ayı ilk meclis toplantısında sunuldu. Bunun üzerine grubu adına söz alan CHP’li Meclis Üyesi Yüksel Yanmaz, faaliyet raporu hakkında eleştirileri sıraladı. Yanmaz, Başkan Yıldızkaya’nın ikinci döneminde yaptığı faaliyetlerin 2014-2019 döneminde kaldığını, ortaya yeni projeler konmadığını ve seçim vaatlerinin yerine getirilmediğini öne sürdü. Bunun üzerine Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya kürsüye çıkarak Yanmaz’ın eleştirilerine cevap verdi. Başkan Yıldızkaya Meclis Üyesi Yanmaz’a “Gözün var görmüyorsun” ifadelerini kullandı. Yıldızkaya konuşmasında ayrıca ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara değinerek Haziran ayında ek bütçe yapmayı planladıklarını dile getirdi.

YANMAZ: “BELEDİYENİN BORCU 111 MİLYON 400 BİN TL”

Meclis Üyesi Yanmaz, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Öncelikle belediyemizin ekonomik durumuna göz atalım. 2021 yılı bütçesi 198 milyon olarak hazırlanmıştır. Bu bütçenin gelir bütçesi 168 milyon olarak gerçekleştiği görülmüştür. Gelir bütçesinin 76 milyonu iller bankası payıdır. 27 milyon 119 bin TL’si arsa satışlarından elde edilmiştir. 65 milyonu çeşitli harçlar, kiralar ve vergilerden sağlanmıştır. Gider bütçesi 157 milyon 500 bin olarak gerçekleşmiştir. Belediyenin bu bütçe içerisindeki toplam borcu 111 milyon 400 bin TL olduğu görülmüştür. Belediyemizin 2020 yılındaki borcu 90 milyon civarındayken 2014-2019 yılları projeleri dışında yeni bir proje yapılmamasına rağmen borç miktarı daha da artmıştır. Belediyemizin bankalara kredi borcu dönem sonu 22 milyon 500 bin TL’dir. Bu kredi borcuna rağmen 2022 yılında 20 milyonluk daha borçlanma yetkisi alınmıştır.”

“BAŞKANIMIZIN FAALİYETLERİNİN MAALESEF 2014-2019 DÖNEMİNDEN KURTULAMADIĞI GÖRÜLMÜŞTÜR”

“Şimdi sizlere Belediye Başkanının faaliyet raporu nasıl incelenir bunu göstermek istiyorum. Stratejik plan, performans ve 2021 yılı bütçesi açılır, başkan faaliyetleri de bu bilgilerle karşılaştırılır. Başkanımızın bize gönderdiği kitapçığa baktığımızda özenle hazırlanmış bir rapor görüyoruz. Fakat içeriğine baktığımızda Başkanımızın faaliyetlerinin maalesef 2014-2019 döneminden kurtulamadığı görülmüştür. 2019-2024 döneminde kendisine ait olmasına rağmen stratejik planda bulunan ve 2021 yılında yapılması planlanan işlerden örneğin; Demir yolunda yeşil kordon yapılması faaliyetler içinde görülmemektedir. Biogaz enerji dönüşüm santralinin hazırlanması, alan yönetimi birimi oluşturulması, Ankara-Eskişehir karayolu Kuzey kesimi üzerinde ilave revizyon planı ve parselasyon planının hazırlanması. Faaliyet raporunda bu işlerin yapılmadığı görülmüştür. Bu işlerin yapılmasının doğru ya da yanlış olduğu tartışılır ancak başkanımızın 2019-2024 stratejik planında bu işlerin 2021 yılında yapılacağını taahhüt etmiştir. Taahhüdünü yerine getirmemiştir.”

“AVM GÖRÜNTÜ OLARAK ÇOK KÖTÜ DURUMDADIR”

“Ayrıca Polatlı’da gördüğümüz, yapılması gereken eksikler var. Örneğin Yeni Belediye Hizmet binasına yakışan bir çevre düzenlemesi halen yapılamamıştır. Tam karşısında bir meydan düzenlemesi yapılmasının planlarda olduğunu biliyoruz. Çevresinde bulunan stadyum alanının kamulaştırma işlemleri halen yapılmamıştır. İlçemiz Ankara-Eskişehir yolu üzerinde şehir girişinde aydınlatma direkleri yapıldı fakat şehrimizin tek girişinin burası olmadığını biliyoruz. Ayaş istikameti ve Konya Yolu girişi de çift yol olmasına rağmen hoş olmayan bir görüntüye sahiptir. Buraların da düzenlenmesini talep ediyorum. Ayrıca AVM Binasının atıl durumda olduğu, bakıma ihtiyacının olduğu, işletmeci bulunamadığı görülmüştür. Görüntü olarak çok kötü durumdadır. Oranın da bir an önce elden geçirilmesi gerekiyor. Kartaltepe Konutları bitirilerek sahiplerine teslimi yapılamamıştır. Polatlı’nın yaşanabilir, tercih edilen bir şehir olmasını istiyoruz. Eski Hastanelerin durumu her ne kadar belediye sorumluluğunda olmasa da belediye tarafından takip edilerek oraların atıl durumdan kurtarılması sağlanmalıdır. İktidar partisi meclis üyelerine de sesleniyorum; lütfen bu işin takipçisi olalım.”

YILDIZKAYA: “ABB’DEN ALACAĞIMIZ KAZI BEDELİ 20 MİLYON TL NAKİT PARA VAR”

Yanmaz’ın konuşmasının ardından eleştirilere cevap veren Başkan Yıldızkaya şunları söyledi: “Eleştirilerine saygı duyuyoruz ama bu eleştirileri yaparken dünyanın son yüzyıldaki en büyük Pandemisini ve maalesef ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik gerçekleri düşünmeden bir açıklama yaptı. Bunu dikkate almasını beklerdim. Her seferinde temcit pilavı gibi aynı şeyleri söylemekten bıkmadınız. Polatlı Belediyesi, civarın en itibarlı belediyesidir. Polatlı Belediyesinin borcu civardaki belediyelere bakarak çok çok azdır. 2021 yılı sonu itibariyle borcumuz 111 milyon TL’dir ama kasamızda 27 milyon TL para vardır. ABB’den alacağımız kazı bedeli 20 milyon TL nakit para vardır, hala alamadık. Borç düştü 50’ye, 250 milyon borcu olan belediyeler varken 50 milyon borç mu? Ayrıca bunun içerisinde 18 milyon TL kıdem tazminatları karşılığı var. Belediyemizin borcu ödenebilir bir borçtur. Belediyenin borcunun bütçesine oranı 2019 yılında %96’ymış, 2020 yılında %55’e, 2021 yılında %49’a düşmüş. ABB’den alacağımız para geldiğinde bu oran %25 civarında olacaktır. Yani Polatlı Belediyesi borçlu bir belediye değildir. Ekonomik krize, pandemiye, birçok gelirimizdeki azalmaya rağmen Polatlı Belediyesi düzgün bir şekilde yoluna devam ediyor.”

“BELEDİYE BİNASI PROJE DEĞİL Mİ?”

“Yeni proje yapılmadı dediniz, belediye binası proje değil mi? Bu belediyenin 100 yıllık tarihindeki en büyük projesi yapılıyor. Diğer projeler de devam ediyor. Kartaltepe konutlarında iki bloğu yapıp teslim ettik. 3+1’lerin ihale süreci de devam ediyor. Mayıs – Haziran gibi de 2+1 ve 1+1’lerin ihalesini yapıyoruz.”

“GÖZÜN VAR GÖRMÜYORSUN”

“AVM’ye bakarken gözlüklerini silmen lazım, eski köhne filan değil. Hiç de kötü değil o senin bakış açından kaynaklanıyor. Gözün var görmüyorsun. Başarı ya da başarısızlığı siz değil sandık takdir ediyor. Biogaz tesisi kurmak istiyoruz, süreç devam ediyor. Bunu tek başımıza kendi bütçemizle yapma imkanımız zaten yok.”

“POLATLI’NIN MARKA DEĞERİNİ YÜKSELTTİM”

“Belediye hizmet binasının çevre düzenlemesi yapılması için önce inşaatın bitmesi gerekiyor. Biz stadyum hakkında gerekli görüşmelerimizi yaptık. Anayol hakkında ise eski halini biliyorsunuz, viraneydi. Bir şeye de güzel olmuş deyin. Herkes beni arıyor teşekkür ediyor. Polatlı’nın marka değerini yükselttim.”

“HASTANELER KONUSUNDA İKTİDAR GRUBU SORUMLULUK SAHİBİDİR”

“Kamu hastaneleri konusuna katılıyorum, Kaymakam Bey ile görüştüm, bir çözüm üretmeye çalışıyoruz. Tabi ki burada daha çok iktidar grubu sorumluluk sahibidir. Bu yapıların ya yıkılması ya da bakımının yapılarak bir tesisin gelmesi lazım.”

“HAZİRAN AYINDA EK BÜTÇE YAPACAĞIZ”

“İnşallah önümüzdeki yıllarda da daha çok hizmet yapmak bize nasip olur. 2022 yılı da zor bir yıl, bunu herkes biliyor. Haziran ayında bütün belediyeler gibi biz de bir ek bütçe yapacağız. Çünkü ödeneklerimiz hemen hemen tükenmek üzere. Her şeye rağmen tekerimiz dönmeye, Polatlı’mız hizmet almaya devam ediyor. 2022 yılını da hizmet dolu bir yıl olarak geçiririz diye umuyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.