Meclisin Gündem Dışı Konuları Çeşitli Başlıklarda Toplandı

Bu haber 12 Haziran 2019 saat 9:55 'de eklendi.

Belediye meclisi haziran ayı ilk toplantısında söz alarak meclis kürsüsüne çıkan belediye meclis üyeleri ilçenin sorunlarını farklı başlıklar halinde meclise taşıdılar.

Polatlı Belediyesinin haziran ayı ilk toplantısında gündem dışı söz alarak meclis kürsüsüne çıkan Cumhuriyet Halk Partisi belediye meclis üyesi Selami Ovacık, Ak Parti Belediye Meclis Üyesi İsmail Hakkı Akgök, CHP Belediye Meclis Üyesi Sırrı Arpaç sinek sorunu, sosyal denge konusu, bakıma ihtiyacı olan parklar meselesini, kamyoncular parkının son durumu, traktör galericilerinin talepleri gibi konular başta olmak üzere çok farklı başlıkta konuları meclise taşıdılar.

KAMYONCULAR KOOPERATİFİNE ALAN TAHSİSİNİ ÖNERİYORUM

Cumhuriyet Halk Partisi Selami Ovacık ülkede yaşanan ekonomik krizden etkilenen sektörlerin yaşadıkları sıkıntılardan bahsederek : “  kamyoncular kooperatifinden bize son zamanlarda gelen sıkıntılar var. Bu anlamda kooperatife bir alan verilerek 20-25 dönümlük bir arazinin tahsisini gurubum adına öneriyorum.”

TRAKTÖR GALERİCİLERİNE MÜDDET TALEP EDİYORUM

“ Tarımın başkenti merkezi olarak övündüğümüz Polatlı’mızda traktör galericileri büyük bir öneme sahip türkiye genelinde ticaret yapan bir öneme sahip yapıdalar Nasrettin hoca bulvarında sağlı sollu traktör galerileri mevcut, bunların tahliyeleri ile ilgili yazılar gitmek. Malum ekonomik krizden dolayı traktör galericilerimize belli bir süre vermek durumundayız. En azından bir sene gibi bir zaman buradaki arkadaşlarımıza zaman tanıyalım bunu da grubum adına sunuyorum.”

SOSYAL DENGE TAZMİNATLARININ EŞİT OLARAK VERİLMESİNİ ÖNERİYORUM

“ Polatlı belediyemiz işçisi ile memuru ile hepimizin tanıdığı Polatlı’mızın insanıdır, siyaseten onları çok ötekileştirilmeden atamalarda liyakati ön planda tutarak onları incitmeden üzmeden atamaların söz konusu olması gerektiğini düşünüyorum dedi ve son olarak sosyal denge tazminatlarının Polatlı belediyesi için nasıl olduğunu sordu: “ sosyal denge tazminatlarının eşit olarak verilmesini öneriyorum” dedi.

BORSA YOLU ÜZERİNDEKİ ALANI KAMYONCULAR İÇİN BİZ TAHSİSİ ETTİK

Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya kamyoncular ile ilgili yapılan çalışmalardan çok fazla haberdar olmadan konuşuyorsun diyerek başladığı konuşmasında : “ Biz 2014 yılında göreve gelir gelmez borsa yolu üzerindeki alanı biz tahsisi ettik. Oraya mescit, restoran yaptık hatta duş almalarına bile imkan sağladık arkadaşlarımıza orayı verdik. Geçen yıl kiralamak için sözleşme yaptık bedeli 7 bin 500 TL.  Oranın köylülerden kamyonculardan gelen ciddi getiri var ama geçen yılda bir ay bile kira ödemediler. Bizde sözleşmemiz gereği birkaç defa aradık ama öpeme yapmadılar bizde bu kontratı iptal ettik.  Bu yıl orayı Polatlı Belediyesi, çalıştıracak, biz daha kaliteli hizmeti kamyoncu esnafına sağlayacağız.”

TRAKTÖR GALERİCİLERİ İÇİN 6 YIL ÖNCE ALINMIŞ BİR MECLİS KARARI VAR

Galericiler meselesi ile ilgili : “ 2013 yılında belediye meclisinde bir karar alınmış, fakat yerleri yokmuş biz idare etmişiz. Aradan 6 yıl geçmiş biz belediye meclis kararını uygulamak zorundayız.”

2014 YILINDA GÖREVE GELİR GELMEZ SOSYAL DENGE TAZMİNATINI EŞİTLEDİM 

Siyaseten liyakat önemli dediniz bizde aynen sizin gibi düşünüyoruz sizin gibi yapıyoruz.” Sosyal denge konusunda açıklamaları ile sözlerine son veren Başkan Yıldızkaya: “ 2014 yılında ben göreve geldiğimde müdürlere ayrı, personele ayrı sosyal denge tazminatı veriliyordu ben o gün bunu kaldırıp hepsini eşit yaptım.”

 PARTİLİ PARTİSİZ BAZI ARKADAŞLARIN ÜZERİNDE BASKI UYGULANDIĞI ŞİKAYETLERİ GELİYOR

Ak Parti Belediye Meclis Üyesi İsmail Hakkı Akgök konuşmasına Ömerler Köyünde yaşanan felaketle ilgili geçmiş olsun dileklerini ileterek başladı ve : “ dairemiz çalışanları hakkında siz sıkıntı yok dediniz ama bize gelen sıkıntılar var. Partili partisiz bazı arkadaşların üzerinde baskı uygulandığı konusunda elbette ki siz de yönetim olarak gerekli tasarrufu yapacağınızdan eminim ama en azından haksız bir muameleye uğramadan gerekli çalışmaların yapılacağını ümit ediyorum.

MEZARLIKLAR KONUSUNDA DA ÇALIŞMA TALEPLERİ VAR

“ Parkların bakımsız olduğu ile ilgili görüşlerini ifade ederek sözlerine devam eden Akgök : “ parkların durumu çok kötü. Özellikle Üçpınar mahallesinde yapılan park çok güzel ama etrafı çok bakımsız yapılan yatırıma göre kötü bir görüntü var orada. Mezarlıklar konusunda da çalışma talepleri var.”

SEÇİMDEN SONRA HIZLANALIM DİYORDUNUZ?

“ Seçimden sonra vitesi hızlandıralım diyordunuz ama pek bir çalışma yok. Belediyemiz daha bir çalışmaya başlasa iyi olur.”

MEMURUN SİYASETİ OLMAZ

Başkan Yıldızkaya AK Parti grubundan Akgök’ün gündem dışı konularına şu ifadelerle yanıt verdi :  “ memurun siyaseti olmaz. Kurumu başkanlık sıfatı il en iyi tanıyan arkadaşınız olarak bu tasarrufu yapıyorum. Buradaki sorumluluk şahsıma aittir başarı ya da başarısızlık bizi ilgilendirir. Benim gösterdiğim tasarrufu kimse göstermemiştir.”

PARKLARLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

“ Parklarla ilgili eksiklerimiz vardır ama çalışmalarımız devam ediyor Üçpınar’a kadar daha yeşil bir alan oluşturarak koruma altına almayı planlıyoruz. Üçpınar’la ilgili Projemiz devam ediyor.

KURBAN BAYRAMINA KADAR MEZARLIKLARLA İLGİLİ SORUN KALMAYACAK

Mezarlıklarla ilgili sorumluluk büyükşehrin. Bizde ilçe belediyesi olarak mezarlıkların temizliği ile ilgili ihalemizi yaptık. 82 köyümüz 97 tane mezarlığımız var. Aynı zamanda hepsine ulaşmak mümkün değil ama kurban bayramında böyle bir sorun olmayacağını düşünüyorum.” sözlerine yeni projelerin hazırlıklarının devam ettiği ile ilgili açıklamalarla son veren Başkan Yıldızkaya; “ yeni projelerin hazırlık aşamasındayız. Önümüzdeki aylarda bunu göreceksiniz.” Dedi.

SİNEK MESELESİ SADECE BESİCİLER İLE İLGİLİ DEĞİL

 Cumhuriyet Halk Partisi belediye meclis üyesi Sırrı Arpaç: “ “ Gübre ve sinek konusu sadece besicilerimizin üzerine atılıyor ama köylerimizde de 7 – 8 bin koyun var ve bu koyunlardan da tarlalar biçildikten sonra da daha da artacak bu sinekler. Büyükşehir belediyesi de bu duruma el atacağını söylemek istiyorum.”

KOMİSYON SAYISINI ARTIRMAYI DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?

“ Meclisin il açılışında ihtisas komisyonlarını oluşturduk. Bu sene 5 tane ihtisas komisyonu oldu. Kazanda 58 bin nüfus var. Çubukta 90 bin Elmadağ da 50 bin nüfus var oralarda 8 9 tane komisyon var. Geçen sen Polatlı da bu sayı 7’ydi. Bu sene sayı düştü. Polatlı’nın nüfusu artıyor, sorunları çok ulaşım ve esnaf sorunumuz var. Bunlarla ilgili ilerde bir komisyon oluşturmayı düşünüyor musunuz? Başka komisyonlar oluşturacak mısınız? ”

OKULLARIN DEPREME DAYANIKLILIK DURUMU NEDİR?

“ İlçemiz sınırları içerisinde bulunan okul binalarımızın depreme dayanıklılık durumu, deprem risk dereceleri nedir bununla ilgili Polatlı Belediye başkanlığı tarafından yapılması gerekiyor. Eğer yapıldıysa bunun meclisin ve ilgili kurumların bilgisine sunulmasını arz ederiz. Ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın olası bir deprem riskinde oluşabilecek olumsuzlukların önceden önüne geçmek için böyle bir çalışma yapılmalıdır.  Teknik bir ekibin kurularak başta okullar olmak üzere kamu binalarına ve isteyen vatandaşların binalarına testlerin yapılmasının Belediyenin sosyal belediyecilik anlayışının bir gereği olduğunu düşünüyoruz.”

KADIN SIĞINMA EVİ İÇİN ÖDENEK VAR MI?

“ 5393 sayılı belediyeler kanunun 19. maddesinde büyükşehir belediyeleri ile nüfusu 50 binin üzerinde bulunan belediyelerde kadın ve çocuklar için koruma evleri açar denilmektedir. Ülkemizde de son zamanlarda yaşanan cinayet ve ev içerisinde yaşanan şiddet, zorla evlilik yaygın olarak sergilenmektedir. İntihar eden ve katledilen kadınların sayısı artış göstermektedir. Kadınlara yönelik koruma hizmetlerinin gelişmesi hepimizin görevi hem de sosyal bir sorumluluğumuzdur. Polatlı’nın yaklaşık olarak 130 bine nüfusa yaklaştığı ve yasanın yürürlüğe girmesinin üzerinden yıllar geçmesine rağmen Polatlı sınırları içerisinde kadın sığınma evleri var mıdır? Varsa kapasitesi nedir? Polatlı belediyesi bütçesinde kadın sığınma evleri için bir ödenek ayrılmış mıdır? ”

SİNEKLERİN BÜTÜN SORUMLUSU BESİCİLER DEMİYORUZ AMA ORADA BİR YOĞUNLUK OLDUĞU AŞİKAR

Başkan Yıldızkaya CHP’li meclis üyesi Arpaç’ın gündem dışı konularına cevaben şu ifadelere yer verdi  “ biz bütün sineklerin sorumlusu besiciler demiyoruz ama orada bir yoğunluk olduğu aşikar. Geçen yılda defalarca toplantılar yaptık. Hala tedbir almayan besici arkadaşlarımız var. Özellikle tarlalara şarampol kenarlarına, gelişi güzel katı ya da sıvı hayvan gübresi dökmek bir çevre faciasına sebep oluyor. Bununla ilgili sorumluları ben çevre bakanlığı il müdürlüğüne şikayet ettim. Zabıtamızın cezalarının kontrolünün bir sınırı var.”

İHTİYAÇ HALİNDE KOMİSYON SAYISINI ARTIRABİLİRİZ

 Başkan Yıldızkaya; Geçen yıl 7 komisyonumuz vardı. Bu sene bu sayıyı 5 ‘e düşürdük ihtiyaç halinde yeniden artırabiliriz. Ama meclisteki komisyonları çalıştıracak olanlar belediye meclis üyeleridir. Tüm komisyonların çalışması gündeme ilişkin konuları taşıması gerekir. Siz yeter ki çalışın. Mesele komisyonu kurmak değil, çalışmaktır. Siz konu başlığı getirin biz komisyon sayımızı artırırız.” 

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.