meclis ekim ayı 3. oturumunu tamamladı

Bu haber 16 Ekim 2019 - 13:29 'de eklendi ve 184 kez görüntülendi.

Polatlı Belediye Meclisi Ekim ayı üçüncü birleşim birinci oturum toplantısı, pazartesi akşamı 13 gündem maddesiyle yapıldı. Polatlı Belediye Meclisi Ekim ayı üçüncü birleşim birinci oturum toplantısı, pazartesi akşama meclis toplantı salonunda Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya başkanlığında gerçekleştirildi. Ekim ayı üçüncü birleşiminde 13 gündem maddesi yer aldı. Toplantıda ilk olarak güvenlik amaçlı kamera sistemi kurulması konusu görüşüldü. Köy giriş çıkışları ve parklara kamera konulması hakkında, geçtiğimiz yıl meydana gelen 8 yaşındaki Eylül Yağlıkara cinayetinin ardından yasa dışı olaylarda caydırıcı olacağından 03.08.2018 tarihinde kameraların kurulması yönünde meclis kararı alınmıştı. Konuya ilişkin komisyon raporunda, kamera sistemi kurulması ilgili fizibilite çalışmalarının başladığı ve önümüzdeki dönemde bütçe imkanları el verdiği ölçüde yapımına başlanılacağı ifadeleri yer aldı.
İLÇE GÜNDEMİNE DAİR KONU
BAŞLIKLARI GÖRÜŞÜLDÜ
Bir diğer konu; hastalara yardım birimi oluşturulması hakkındaki komisyon raporunda ise; “Hasta taşımacılığı hususunda birim oluşturulması talep olunması görüşülerek Sağlık Bakanlığının bu konudaki kanun yönetmelik ve genellerdeki incelenerek Belediyemizin böyle bir hizmet veremeyeceği görülmüştür” ifadeleri yer aldı. Daha sonra Çevre ve Sağlık komisyonu konuları görüşüldü. Polatlı Belediyesi park ve bahçeler müdürlüğü tarafından yapılan görüş ve bilgi alışverişi sonucunda Şehitlik Mahallesi Eylül Yağlıkara parkın üst kısmında bulunan ağaçlık alanı bakımlarının ve çevre düzenlenmesinin yapıldığı, yabani ot ve bitkilerden arındırıldığı, ağaç bakım ve sulamalarının teorik olarak yapıldığı, ayrıca 2020 yılında Polatlı’da ağaçlandırma uygulaması için Orman Bakanlığıyla çalışma yapılarak ilgili Bakanlıktan temin edilecek fidan ve bitki türlerinin İlçemizde yeşil alanlar için ayrılan bölgelere dikimlerinin yapılması ve yeşil alanlarının oluşturulması hususu komisyonumuzca oy birliği ile uygun görüldü.
Çöp konteynırlarının eksiklikleri ve bakımı konusunda tespitlerin yapılmasına ilişkin gündem maddesi görüşüldü. 30 Mayıs 2019 tarihli yazı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığından şartlı nakdi yardım talep edildiği, kapağı olmayan konteynırların tespitinin yapılmaya başlandığı ve gerekli tadilat çalışmalarına başlanılacağı bilgisi verildi. Gündemin 11’inci maddesinde yer alan başıboş hayvanların toplatılması konusu hakkındaki komisyon raporunda ise; “Belediyemiz tarafından içerisinde mikroskop idrar tahlil cihazı, kan tahlil cihazı, biyokimya, röntgen cihazı, narkoz cihazı, laboratuvar malzemeleri, ultrason cihazı, mikroskop, nabız takip cihazı, küvezde bulunan ve ameliyat imkanı bulunan geçici bakım evi yapılmıştır. Hayvanların korunmasına dair yönetmeliğin 7. Maddesi C fıkrasına göre geçici bakım evine alınan sokak hayvanları tedavisi, bakımı, aşısı ve kısırlık tedavisi yapıldıktan sonra sahipsiz hayvan kayıt defterine kaydedilerek sahiplendirilmektedir. Komisyonumuz tarafından yapılan tespit sonucunda şehrimize komşu ilçe bölgelerinden ve kırsal bölgelerden bırakılmaktadır. Bunun sonucu olarak şehrimizde zaman zaman sokak hayvanları sayısı artmaktadır. Bu sokak hayvanları hastalıkları tedavi edilip, aşılanıp ve kısırlaştırılıp sonradan sahiplendirilmektedir.”ifadeleri yer aldı. Bir önceki toplantıda İYİ Parti grubu tarafından verilen önergede cadde ve sokaklarda temizliğinde düzenli yapılmadığı konusunda yapılan komisyon çalışması sonucunda alınan karar şöyle: “Polatlı mahalle temizliğinin yapılmadığı konusunda şikâyet alındığı sokak temizliğinin hangi periyotlarla yapıldığı ve kimin karar verdiği süpürülmeyen sokakların temizliğinin yapıldığı, Şehitlik Mahallesi Kırkpınar Sokağı buraların temizliği uzun zamandır yapılmadığı bahsedilmektedir. Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde yapılan aylık planlama ve 82 kırsal mahallede ve 13 merkez mahallede hizmet verildiği, ilçe merkezinde cadde ve sokakları temizliğinin haftada bir gün şeklinde, çarşı içinde ise günlük yapıldığı ancak sonbahar mevsiminin yaşanması ile brikte yaprak dökülmekte olduğu, bahsedilen caddenin de en son 30.09.2019 tarihinde yapılmış olduğu anlaşılmıştır.”
Bir önceki toplantıda verilen önerge ile gündeme alınan 29 Ekim Cumhuriyet parkı konusu görüşülerek; “Şentepe Mahallesinde bulunan çevre düzenlemesi ve yapım çalışması tamamlanan yaşam park alanı ismini Cumhuriyet Parkı olarak değiştirilmesine 28 Ekim 2019 Pazartesi açılış töreni ile ağaç dikme programı yapılması komisyonumuzca oy birliği ile kabul görülmüştür” şeklinde karar alındı.
SENTETİK SAHA 25 YILLIĞINA
TAHSİS EDİLDİ
İlçe stadının yanında yer alan sahada Gençlik ve Spor Bakanlığınca tribün ve soyunma odaları yapılması amacıyla saha 25 yıllığına Ankara Gençlik Spor İl Müdürlüğüne tahsis edildi. Konuyu meclise sunan Başkan Yıldızkaya; “Şehir stadyumunun yanındaki bir çim saha var. Bu çim sahanın bulunduğu yer belediyemiz mülkiyetinde bir alan. İlçe Spor Müdürlüğü vasıtasıyla İlçe Spor Bakanımız bölgeye tribün yapmak istiyor. Çocukların maç öncesi giyinip soyunması için soyunma odası yapmak istiyor. Burayı da tahsis istiyor. Tabii talep bize geç geldiği için öngördüyseniz hep birlikte bunu gündemimize alıp bir sonraki mecliste bunu kararlaştıralım. Bir arsa Zafer Mahallesinde mülkiyeti belediyemize ait Mülkiyeti Polatlı Belediyesine ait 12 bin metrekarelik alanın Gençlik Spor Bakanlığı Ankara Gençlik Spor İl Müdürlüğüne 25 yıl süre tahsisinin yapılmasını arz ederim. Konunun gündeme alınmasını oy birliği ile kabul edilmiştir. Plan bütçe komisyonuna havale olunmasını oy birliği ile kabul edilmiştir.”şeklinde konuştu.
Bir sonraki toplantı Cuma günü saat 17.00’de yapılacak.

Polatlı Postası
Polatlı Postasıposta@polatlipostasi.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.